Borsadan İki Sıfır Atılacak mı?

Borsa İstanbul 100’den İki Sıfır Atılacak mı?

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ‘ın yaptığı açıklamalara göre borsa İstanbul 100 endeksinden Nisan ayına kadar iki sıfır atılabilecek. İstinye ‘de 2013 yılında BIST 30 endeksi 100 Bini aştığında iki sıfırın silinmesi konusu çok tartışılmıştı. Geçen sene Mayıs ayında, BIST100 ‘ün 100 Bine yaklaşmasıyla borsadan iki sıfır atılacak mı? tekrar tartışılmaya başlandı.

Ne Zaman Borsadan İki Sıfır Atılacak ?

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, BIST 100 Bini geçtikten sonra sıfır atılma işleminin gerçekleşeceğini söyledi. Muhtemelen borsadan iki sıfır atılma işleminin Nisan ayına kadar gerçekleşeceğini belirtti. Sıfır atılma işlemi, piyasadaki hisse ağırlıklarını ya da piyasa değerlerini etkilemeyecek. Ancak piyasalarda olumlu algı yaratabilecek. Çeşitli TV kanallarında açıklama yapan Karadağ, geçen sene Mayıs ayında gündeme gelen iki sıfır atılma işleminin, BIST ‘in 100 Bini aşmasıyla Nisan’a kadar gerçekleşebileceğini söyledi. Böylece borsadan iki sıfır atılacak mı? sorusuna cevap vermiş oldu.

 

borsadan iki sıfır atılacak
Borsa İstanbul

BIST Yükselmeye Devam Eder mi?

Piyasalarda pozitif ivmenin süreceğini belirten Karadağ, BIST ‘te yükselişe dair açıklamalarda bulundu. Afrin operasyonunun ekonomiyi aşağı yönde etkilemesi gerekirken, operasyonun toplum tarafından ve uluslararası çevrelerde onay görmesi, desteklenmesi, Cumhurbaşkanımız tarafından da yapılan açıklamalarla güvenin tekrar oluşturulması sağlandı. Bu sayede yurtiçi ve yurtdışı yatırımcıların güçlü alımlarıyla birlikte endeks yukarı doğru hareket etti. Yürütülen operasyonlar için ekonomimize verilen bu olumlu ve anlamlı desteğin devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Halka Arz İçin Erteleme Düşünülüyor mu?

Himmet Karadağ, halka arzlarla ilgili açıklamada yaptı. Aselsan ikincil halka arzı ile ilgili son kararın verilmediğini belirti. Memorial ‘in Şubat ayında halka arzı planlanmasına rağmen aynı zaman içinde birden fazla halka arz gerçekleştiğinden sıkıntı olabileceğini bildirdi. Karadağ konuyla alakalı “Büyüklük son roadshowlarda belirleniyor. Fiyat aralığı durumuna göre ortak satışı veya firmaya fon girişi, her iki alternatifte de nihai oranları değiştirebiliyor ya da erteleyebiliyor. Bazen aynı sektörde birden fazla halka arzın aynı anda gerçekleşmesi sıkıntıya neden olabiliyor. Firmalar daha başarılı halka arz için bir hafta, bir ay erteleyebilirler. Bu anlamda şirketler karar almış olabilirler.”

Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Erhan Topaç, 1997 yılından beri döviz ve enflasyon artışlarının piyasalara yansımasıyla endeksin sayısal değerini çok yükselttiğin söyledi. Hisselerin bedelsiz vermesine benzeterek, teoride etkilemese de psikolojik etki yapabileceğine değindi.

Borsadan Sıfır Atmak Yeterli mi?

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte ‘ye göre bu tür uygulamalar önemli. Çünkü ülkemizin hisse senedi yatırımcısına ihtiyacı var. borsadan iki sıfır atılacak olması psikolojik etki yaratmaya çalışmak ve konuları gündemde tutmak faydalı. Ama sadece psikolojik etki yaratmak, psikolojik motivasyon vermek yeterli değil. Bunun yanında Bankacılık Sektör Yatırım Fonu gibi yeni yatırım araçları çıkarmak daha faydalı olur. Yatırım ve hisse senedi konularında ilgi kesiminde eğitilmesinin önemli olduğunu savundu.

Borsadan Daha Önce Sıfır Atıldı mı?

Nisan ayında, Karadağ yönetimindeki Borsa İstanbul sıfır atarsa bu ilk olmayacak. Daha önce de 1986 yılında kurulan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ‘sı, Tuncay Artun döneminde, 1997 senesinde endeks değeri 97 bin 600 e geldiğinde iki sıfır atılmıştı. Son altı ayda yüzde 31,4 artarak yine 97 bin leri geçen endeksten, 21 yıl sonra ikinci defa iki sıfır atılma işlemi gerçekleşecek.

Yorum yapın