Borsadaki Yatırım Enstrümanları

Borsada birbirinden farklı olmak üzere yatırım enstrümanları bulunmaktadır. Genel olarak bu yatırım enstrümanlarında ise hisse senetleri bilinmektedir. Hisse senetleri uzun vadede büyük kazançlar sağlayacak olan yatırım aracıdır. Hisse senetleri genel olarak yüksek işlem hacmine sahiptir. Fakat tarım ürünlerinin bulunduğu emtialar da sıklıkla işlem görebilmektedir. Yatırım portföyü oluşturulurken çeşitli seçimler de yapılabilmektedir. Yatırımı tek enstrümana değil de farklı enstrümanlara bölüştürülerek yapmak büyük riskleri ortadan kaldırabilmektedir. Aynı zamanda kar oranının yükselmesini de sağlamaktadır. Peki, borsadaki yatırım enstrümanları nelerdir?

Yatırım Enstrümanları Nelerdir?

Enstrümanlar arasından en çok tercih edilen hisse senetleridir. Bunun bu kadar seçilmesinin nedeni, az miktarda para ile yüksek kazanç elde etmeyi sağlamasıdır. Bunun için tercih edilmekte ve uzun vadede işlem yapılmasını da sağlamaktadır. Aynı zamanda uzun vadeli işlemlerde çok fazla kar getirmektedir. Kısa vadede de tercih edilebilir ama yüksek kazançlar sağlamaz.

Tahvil, borsa yatırım araçlarından biridir. Anonim şirketlerinin kaynak bulmak için çıkardıkları evraklardır. Bir yıldan uzun vadeli borç senetleridir. Tahvilin süresi dolduktan sonra bireyin eline geçecek olan paraya, kupon oranına ve vadeye göre tercih edilmelidir. Bireyler öncesinde iyi bir şekilde araştırma yapmalıdırlar.

Bono ile yapılan borsa yatırımları da tercih edilebilmektedir. Bono, belirli bir miktar yazılı olan kambiyo senetleridir.

Emtialar, borsa yatırım araçlarından biridir. Emtiaların alanı oldukça geniştir. Bu alan içerisinde, değerli maden, sanayi metalleri, tarım ve enerji bulunabilmektedir. Güvenli yatırım araçları arasında yer almaktadır. Ülke ekonomisinin belirsiz olduğu dönemlerde kullanışlı olabilmektedir. Hisse senetleri kadar yüksek kazanç sağlayabilen araçlardandır.

Varantlar, borsa yatırım araçlarındandır. En iyi alternatif yatırım enstrümanıdır. İkinci el piyasasında işlem görür. Riskli yatırım araçları arasındadır. Bunlarda takas işlemleri de olabilmektedir. Menkul kıymetlerde olduğu gibidir.

Yatırım araçları son derece çeşitlidir. Bunlar birkaç tanesidir. Yatırımcılar yatırım yapmadan önce iyi bir şekilde araştırmalı ve risklerini de göz önünde bulundurmalıdırlar. Yatırım portföyü akılcı bir şekilde hazırlanmalı ve piyasa iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Yatırım yapılacak olan aracın gelecekteki getirisi öngörülebilmelidir. Bu sayede doğru adımlar atılmış olur.

Yorum yapın