Borsada Yapılan Hatalar

Borsa, aslında çok kolaymış gibi dursa da çaba ve emek isteyen bir platformdur. Burada bireyler tamamen ve bilgisiz ve deneyimsiz hareket ederlerse bütün yatırımlarını kaybederler. Bunun için borsaya girecek olanlar öncelikle iyi bir eğitim almalıdırlar. Bunun sonrasında demo hesaplar ile deneyim kazanmalıdırlar. Bu sayede borsa biraz daha öğrenilmiş olur ve uzun sürede de bu hususta profesyonelleşilebilir. İlk andan profesyonel olmaları beklenemez. Bunun için ilk anda büyük yatırımlarda bulunmak mantıklı değildir. Borsada yapılan hatalar bilinmeli ve bu hatalara dikkat edilmelidir.

Borsada Yapılan Hatalar Nelerdir?

Bilgisizlik, en büyük hatadır, hiçbir şey bilmeden ve kulaktan dolma bilgilerle borsada işlem yapmaktır. Artık günümüzde borsa hakkında çok fazla kaynağa ulaşılabilir. İnternet üzerinde çeşitli eğitimler veya videolar mevcuttur. Aynı zamanda aracı firmalar da borsada yatırım yapacak olan kişiye eğitim vermektedirler. Bu sayede ilk aşamada eğitim almak ve borsayı teorik olarak kavramak son derece önemlidir.

Deneyim eksikliği de büyük kayıplara neden olmaktadır. Bazı bireylerin 3-4 yıllık deneyimlerinin olmasına rağmen büyük kayıpları olabilmektedir. Bu bağlamda deneyimle birlikte bireylerin kendilerine özgü stratejiler geliştirmeleri önemlidir. Uzun süre deneyim yaptıktan sonra da bireyler kazanmaya başlayacaklardır. Aynı zamanda ilk aşamada demo hesaplar yardımıyla deneyim kazanabilirsiniz.

Plan-program, önemli bir unsurdur. Eğer bu şekilde çalışılmazsa büyük kayıplar olabilmektedir. Borsada da plan program önemli bir konumda yer almaktadır.

Duygulara dikkat, borsa için son derece önemlidir. Bu bağlamda bireyler saldırgan veya agresif davranırlarsa kaybedeceklerdir. Kendilerini dizginleyebilmeli ve sakin hareket etmelidirler. Hızlı ve düşünmeden atılan adımlar kayıplara neden olur.

Acele karar ile borsada kayıp yaşanabilir. Hızlı bir şekilde hareket etmek ve iyi bir şekilde düşünmemek zarara neden olabilir. Yapılan en büyük hatalardandır.

Analiz, borsanın temelidir. Burada bireyler hem tecrübelerine dayanarak hem de gözlemlerine dayanarak analiz yapmaktadırlar. Serinkanlı bir şekilde analiz yapmak bireylerin kazanmasını sağlar.

Hedeflere uymamak büyük oranda hatalara neden olur. Eğer belirlenen hedeflere uyulmaz ve aceleci hareket edilirse kaybetmek muhtemeldir.

Strateji, kendinize ait olmalıdır. Başkalarının dedikleri ile hareket edenler ve kendi stratejilerini oluşturmayanlar çok büyük hata yaparlar ve kaybederler.

Yorum yapın