Borsada Strateji Geliştirmek ve Yatırım Türünü Belirlemek

Borsada strateji geliştirmek için ilk önce karar verilmesi gereken nokta yatırım yapma türünü belirlemektir. Yani anlık yatırımcı mı yoksa uzun vadeli yatırımcı olunacağına karar verilmelidir. Sonrasında diğer adımlar atılmalıdır. Anlık işlemler ya da kısa vadeli yatırımlar ile yüksek kazançların olması beklenmemelidir. Aynı zamanda kısa sürede çok para kazanmanın etkisine kapılarak kendilerini sıkıntıya sokabilmektedirler. Bu şekilde hareket etmek karlı değildir ve büyük zararlara neden olabilmektedir. Uzun ve orta vadede yapılan yatırımları kazanç getirmektedir. Bunun için de iyi bir şekilde araştırma yapılmalı ve hisse senetlerine yatırımlar yapılmalıdır. Bunu da ancak sabırlı olmayı öğrenerek yapabiliriz.

Borsada strateji belirleme yaparken gelişmesini sağlamak için iyi bir şekilde tanınmalıdır. Borsadaki kullanılan emirler, genel işleyiş, insanların zarara uğraması için çeşitli zamanlarda kullanılan yöntemler iyi bir şekilde tespit edilmelidir. Bunu da demo hesap kullanırken öğrenebilirsiniz. Demo hesabında hata yapsanızda zarar etmezsiniz. Yüksek işlem gören hisse senetlerinin de incelenmesi gerekir. Diğer yatırım araçlarının da önemi ayrıdır.

Hisse Senetleri Hangi Pazarlarda

Tüm hisse senedi işlemleri Borsa İstanbul’da gerçekleşmektedir. Düşük maliyetli ve uzun vadeli kaynaklar ile sermaye gereksinimleri karşılanmış olur ve yeni yatırımlar yapmaktadırlar. Aynı zamanda ülke ekonomisi de kalkınmış olur ve sermaye birikimi ülkede tabana yayılmış olmaktadır. Hisse senetleri Borsa İstanbul bünyesindeki pazarlarda işlem görmektedir.

Hisse senetleri, anonim ortaklıkta sahip olduğu payı gösteren evraklardır. Bu nedenle şirketin elde ettiği kardan da faydalanabilmektedirler. Aynı zamanda rüçhan hakkı sağlanmış olur. Bu da şirket sermaye artırımı yaptığında bulunan hisse senedi sahipleri yeni hisse senetlerini almaları için öncelik tanınır. Bunun dışında şirket tasfiye edildiğinde tasfiye sonrasında kalan bakiyeden hisse senedi tarafları da pay alabilecektir. Hisse senedi sahipleri şirketteki genel kurullara katılarak şirkette seçme ve seçilme hakkı da kazanabilmektedirler. Bunlarda hisse senedi sahipleri 1 oya sahiptir. Sözleşmeye göre oy hakkı arıttırılabilir. Fakat sözleşmeye ters olmaması gerekmektedir. Hisse senedi sahipleri bilgi almaları kesindir. Bu hak engellenemez ve kısıtlanamaz. Sonuçta şirketten hisse almış olurlar ve şirket üzerinde çeşitli hakları bulunmaktadır.

Yorum yapın