Borsada Para Kazanmak için Cevapları Bilinmesi Gereken Sorular

Borsa yolu ile yatırım yapmak ve borsada para kazanmak mı istiyorsunuz? İyi haber, borsada para kazanmak hayal değil gerçek. Fakat borsa yolu ile yatırım işi için bilgi gerekmektedir ve bilgi olmadan girmek maalesef ki zarar etmeniz demektir. Borsa sabır, bilgi ve analiz ile işler ve tabii ki riski mevcuttur. Fakat borsada para kazanmak sanıldığı kadar zor değildir. Cevaplanması gereken sorulara cevap bulabilecek seviyede bilgi edinirseniz kazanç sağlamanız kolaylaşacaktır. Cevaplanması gereken sorular;

Borsanın Temel Kavramını Biliyor muyum?

Borsanın temel mantığını bilmek, borsa ile yatırım açısından en önemli husustur. Borsanın en temel mantığı, düşük fiyatlı olanı almak, yüksek fiyatlı olanı satmak diyebiliriz. Fiyatının yükseleceğini öngörerek alınan düşük fiyatlı, öngörüldüğü üzere yükseldiğinde satılır. Alınan fiyat ve yükseldiği fiyat arasındaki para ise kazanç olarak nitelendirilir. Bu fiyat düşüş ve fiyat yükseliş tahminlerini analiz, deneyim gibi konular ile geliştirmek mümkündür.

Hisselerin Düşüş-Yükseliş Sebeplerini Biliyor muyum?

Fiyatın neden düşüp neden çıktığının cevabını bilmek oldukça önemlidir. Bu sorunun cevabı ile yatırıma yön vererek kazanç sağlanmaktadır. En basit şekilde, talep fazlalığı fiyat artışına sebep olurken talep eksiği fiyat azalmasına sebep olacaktır.

Yatırımımı Uzun Vadede mi Yoksa Kısa Vadede mi Yapmalıyım?

Uzun vadeli yatırımlar genel olarak kısa vadeli yatırımlara göre daha çok kar sağlamaktadır. Uzun vadeli yatırımda riskleri yönetmek ve analiz etmek kolaydır. Fakat kısa vadeli yatırımlar daha çok bu işin pirlerine göredir. Kısa vadede risk ve dalgalanma fazladır.

Yatırımı Hangi Hisselere Yapmalıyım?

Kimsenin her konuda bilgisi olamaz. Fakat herkesin ilgi alanlarına olan bilgisi ortalamanın üstünde olacaktır. Bu sebeple yatırımınızı ilgili alanınızda bulunan sektörlere yönelik yapmalısınız. İlgi alanınız içerisinde bulunan sektör ile ilgili hem bilginiz fazla hem de araştırma motivasyonunuz fazla olacaktır. İyi ve kötü zamanları tahmin etme buna yönelik olabilecek iniş ve çıkışları öngörme oranınız yükselecektir. Fakat ilgilenmediğiniz bir alan ile ilgili sıfır bilgi ile yatırım yapmak risk almak demektir.

Yatırımı Yaptım Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

İlgi alanınızda bulunan ve gerekli araştırmalar sonucu aldığınız hisse ile ilgili yapılması gereken en önemli durum, piyasayı ve gerekli verileri takip etmek olacaktır. Bu takip ve analiz ile aldığınız hisseyi ne zaman satacağınızı belirlemelisiniz. Maalesef sadece hisseyi almakla iş bitmemektedir.

Çevremde Borsa Hakkında Çok Konuşan Var Ne Yapmalıyım?

Çevreniz ya da uzmanlar borsa hakkında oldukça yorumda bulunmaktadır. Fakat fark ettiyseniz, uzmanlar “körü körüne bu tavsiyelere uymayınız” gibi önerilerde bulunmaktadır. Bunun sebebi herkesin analiz, takip ve ilgi alanındaki sektör farklıdır. Bu sebeple çevrenizde konuşulanlara göre değil kendi yolunuzda ilerlemeniz borsadaki durumunuz için iyi olacaktır.

Ne Kadar Para İle Girmeliyim?

Borsaya ne kadar para ile gireceğiniz? İlk önce kendi beyanınıza kalmaktadır. Fakat birçok uzmana göre acil durum parası bulundurmak çok mantıklı bir hareket olmaktadır. Elinizde bulunan tüm para ile yatırım işine girmek çok büyük bir risk olacaktır. Bu sebep ile kenarda acil durum paranız olsun ki borsada yaşadığınız bir sorun yaşantınızı çok fazla etkilemesin.

Yorum yapın