Borsada Keriz Silkeleme Nedir?

Borsada en çok kullanılan tabirlerden biri, keriz silkeleme tabiridir. Bu tabir, borsada fiyatlarda yaşanan değişkenliklerin avantaja çevrilmesi durumu olarak da tanımlanır. Fiyatların düşmesine sebep olan spekülatif haberlerin hızlı bir şekilde yayılmasıyla beraber, yatırımcıların haberler nedeniyle yatırım aracından kaçması durumudur. Borsada manipülasyon teknikleri arasında en çok uygulanan yöntem olmasıyla beraber, borsadan kazanç elde etmek isteyenler için mutlaka bilinmesi gereken bir kavram olarak da ön plandadır. Gerçeği yansıtmayan haberler nedeniyle oluşturulan panik havasından yararlanılması durumu, borsada yüksek seviyede kazanç elde edebilmeyi beraberinde getirir. Borsaya yeni başlayanlar ve deneyimsiz kullanıcılar için borsada keriz silkeleme işlemlerine dikkat edilmesi gereklidir.

Borsada Keriz Silkeleme Nasıl Yapılır?

Borsada aktif olarak işlem yapan manipülatörler, yaptıkları yönlendirmeler sayesinde yatırımcıların çekilmesine neden olurlar. Özellikle deneyimsiz yatırımcılar büyük zararlara uğrayabilir.  Bu noktada kaybeden tek kişi yatırımcı olarak görünür. Yüksek fiyattan satış gerçekleştirmek isteyenler tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntem olmasından kaynaklı olarak, yatırımcıların da normalden daha yüksek fiyat seviyelerinden alım yapma durumunu ortaya çıkarmaktadır. Borsada keriz silkeleme operasyonunu başlangıcında, düşük fiyata sahip olan hisselerin ani olarak değer kazanacağına dair haberlerin hızlı bir şekilde paylaşılması söz konusudur. Anlık olarak başlayan hareketlilik, acemi yatırımcılar tarafından hızlı para kazanma yolu olarak değerlendirilir. Yükselişte olan yatırım araçlarının acemi yatırımcılar tarafından satın alınması sayesinde, manipülatör yüksek fiyattan elindeki yatırım aracının satışını gerçekleştirir. Dolayısıyla gerçeği yansıtmayan haberlerden kaynaklı olarak kısa sürede yaşanan çıkış, uzun vadeli olarak değer kaybını beraberinde getirerek yatırımcıların maddi açıdan zarara uğramasına neden olur.

Borsada Keriz Silkelemeyle Karşılaşmamak için Neler Yapılmalıdır?

Borsada manipülasyona maruz kalmamak ve maddi açıdan kayıp yaşamamak adına keriz silkeleme hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Manipülasyonla karşı karşıya kalmamak adına borsada işlemleri gerçekleştirirken belirli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Her yatırım aracı farklı özelliklere sahip olduğu gibi, dip ve zirve noktaları da farklılık gösterir. Acemi yatırımcıların borsa hakkında bilgi sahibi olmadan, sadece yükseliş ivmesinde olan yatırım araçlarına yönelmesi nedeniyle borsada keriz silkeleme tuzağı içerisine farkında olmadan girilebilmektedir.

Yorum yapın