Borsada Kazanmak için Altın Tavsiyeler

Yatırımı borsa yoluyla yaparak para kazanmak imkansız bir durum değildir. Borsa ile ilgili deneyim ve bilgi sahibi olan herkes kazanç sağlayabilir. Borsa ile ilgili bilginiz yok ise, günümüzde bu bilgilere ulaşmak oldukça kolaydır. Borsa ile ilgili doğru soruların cevaplarını arayarak, ilk giriş için oldukça iyi bir başlangıç sağlanabilir. Çok okuma, iyi bir okuyucu olma oldukça önemlidir. Borsa ile ilgili uzmanların yazdıklarını, borsa deneyimini paylaşan insanları okumak sizi iyi bir yatırımcı olmaya yönlendirmektedir. Borsada kazanmak için altın tavsiyeler;

Temel Borsa Bilgilerini Kavramak

Yatırım işine girip borsaya atılmak ve borsada kazanmak istiyorsanız ilk önce yapmanız gereken temel borsa bilgilerini kavramaktır. Basit bir örnek, düşük fiyatlı bir hisse alarak yükselmesi beklenir ve yükseldiğinde satılır. Alım fiyatı ve yükseldiği fiyattan satımı arasındaki fark sizin karınız olacaktır. İniş-çıkışlar ile belirlenen bu fiyatlar ve bu iniş-çıkışlar ile yapılan işlemler en basit ama en temel borsa mantığıdır. Bu iniş-çıkışları öngörmek için piyasaları takip etmek, ilgili yatırım aracına yönelik araştırma yapmak, grafikleri analiz etmek, analiz yeteneği geliştirmek gerekmektedir. Bu bilgileri ve temel borsa bilgilerini kavradığınız zaman borsaya girmek için büyük bir adım atmış olunacaktır.

İniş-Çıkışların Sebebi Nedir?

Borsada iniş-çıkış hareketleri, ilgili hisse senedinin arz-talep konusuyla paralelliğidir. Bir hisse ne kadar talep ediliyor ise fiyatı ona paralel şekilde artacaktır. Bir hisse ne kadar az talep ediliyorsa fiyatı ona paralel şekilde azalacaktır. Bu iniş-çıkış faktörlerini bilmek, analiz edebilmek ile hisse fiyatlarının ne yönde değişeceğini kestirerek yatırım yapılmaktadır.

Uzun Vadeli Yatırım ile Kısa Vadeli Yatırım Farkı Nedir?

Borsa ile yatırımlarda uzun vadeli yatırımlar, kısa vadeli yatırımlara göre daha çok kazanç sağlamaktadır. Bunun sebebi kısa süreli vadeli yatırımlarda düzensiz iniş-çıkışların yaşanabilmesidir. Bu düzensizlik, risk faktörünü artırmaktadır. Uzun vadeli yatırımlar, iyi bir analiz ve risk faktörünün kontrolünün kolaylığı ile birleşmesi ile daha sağlıklı kazanç sağlamaktadır. Kısa vadeli yatırımlar, genel olarak bilgi düzeyi üst düzey insanlara göre olmaktadır. İyi analiz, hızlı karar verme, risk faktörlerine karşı çözüm üretme gibi işleri öğrenmiş ve deneyimli insanlar kısa vadeli yatırımlar ile para kazanabilmektedir. Fakat yeni bir yatırımcı için kısa vadeli yatırımlar hüsran ile sonuçlanacaktır. Uzun vadeli yatırımları, güvenilen ve kendini belirli düzeyde ispat etmiş büyük hisselere yönelik yapılması oldukça doğru bir hamle olacaktır.

İlgi Alanınızda Olan Yatırımlar Yapmak

Ünlü birçok yatırımcı ilgi alanına yönelik sektörlere yatırım yapılması gerektiğini söylemektedir. Borsada kazanmak için izlenmesi gereken bir diğer yol ise ilgi alanınız olan konularda yatırım yapmaktır. İlgi alanınızda bulunan sektörü bilmek ve o sektöre yönelik yatırım yapmak sizin için daha kolay olacaktır. Bunun sebebi ilgi alanınızda olduğu için bilgi sahibi olmanız ve yeni bilgileri öğrenirken zorlanma gibi bir durum ile karşılaşmayacağınızdır.

Takip Etme

Borsanın önemli kuralı, piyasa takibi yapmaktır. Bir hisse alımı yaptıktan sonra piyasasını takip etmemek çok yanlış bir hareket olmaktadır. Hangi tür verileri, ekonomi ve ülkeleri takip etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Ayrıca takip sonrası analiz etmekte oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Takip etmek ve takip edilen verileri analiz etmek. Bu analiz sonucu borsa ile ilgili yön belirlemek kazanç sağlayacaktır.

Herkese Kulak Asmamak

Borsa uzmanları, piyasa hareketleri ile ilgili tavsiyeler ve yorumda bulunurken kesin bir bilgi olmadığını ve sadece yaptıkları tavsiyelere göre yatırım yapılmaması gerektiğini söylemektedir. Nasıl bir yatırım planınız olduğunu kendiniz belirlemelisiniz. Kendi takip, analiz ve tecrübeleriniz ile yatırım yolu belirlemek her zaman en doğrusu olacaktır. Başka insanların tavsiyeleri kendi ilgi alanları, analiz ve tecrübelerine dayanmaktadır.

Amaç Belirlemek

Borsa yolu ile yatırım yaparken, amacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Yatırdığınız paranın miktarı önemli değildir. Çünkü yatırılan para ile ana amaç para kazanmaktır. Yatırılan miktarın etkili ve önemli bir yatırıma dönüşmesi gerekmektedir. Amaç belirleyerek borsaya girmek, o amaca yönelik para yatırmak ve kazanç seviyesini amaca göre belirlemek etkili bir yol olacaktır.

Sağlam Zemin

Borsada kazanmak düşüncesiyle birikmiş tüm paranız ile borsaya girmek çok büyük bir yanlış olacaktır. Bu sebeple birikmiş paranız kenarda, borsaya girdiğiniz para ayrı bir para olmalıdır ki borsada yaşadığınız kötü durum sonrası sıkıntıya düşmeyin. Acil para gerektiren durumlarda, borsadaki para yerine yedekte tutuğunuz parayı kullanmak yatırımınızı etkilemeyecektir. Ayrıca kazançlı bir yatırım yaptığınızı öngördüğünüzde yedekteki paranız ile daha çok alım ile daha çok kazanabilirsiniz.

Planlı Yatırım

Borsa yolu ile yatırım yapmadan önce planlama yapmanız en iyi yol olacaktır. Yatıracağınız para, ne kadar sürede ne kadar kar yapması gerektiğini planlayarak yapılan yatırımlar daha başarılıdır. Plana sadık kaldığınızda sorunla karşılaşma riski düşmektedir. Bunun sebebi, belirsizlik yerine belirli zaman ve miktara ulaştığınızda yatırımı tamamlamayı bilmektedir. Pirince giderken bulgurdan olmak deyimi bu konu için uygun olacaktır. Belirlediğiniz miktar ve zamana ulaştığında “daha yüksek kar eder mi ?” sorusuna kapılıp bekler ve hisselerde düşüş yaşanırsa belirlediğiniz miktarın altında bir kar ya da büyük bir zarar ile karşılaşabilirsiniz.

Neden Sorusuna Cevaplar

Borsa ile yatırımlarınızda neden sorusuna her zaman cevabınız olmalıdır. Cevabı bulunmayan işleri yapmamanız çok yararlı olacaktır. Neden bu hisse, neden bu fiyatta alım, neden bu fiyatta satım gibi soruların cevapları olmalı ki yatırımınız sağlıklı olsun. Şans vardır elbet ama her zaman değil.

Yorum yapın