Borsada İşlem Gören Yatırım Araçları

Borsa piyasalarında yatırım yapacak olanlar için alternatifler birbirinden farklı kategorilerde sınıflandırılmaktadır. Kıymetli evraklar ve ticari mallar borsada işlem gören yatırım araçları olarak kabul edilirler. Diğer bir isimle yatırım enstrümanı olarak da tanımlanan yatırım yapabilmeye olanak sağlayan değerler sayesinde, borsadan alım-satımların yapılabilmesi sağlanmaktadır. Borsada para kazanabilmek için alım-satım işlemlerinin arasında fiyat farkı oluşmalıdır.

Borsada İşlem Gören Yatırım Araçları Nelerdir?

Borsa, hisse senedi kavramıyla sıklıkla anılıyor olsa da borsada işlem gören yatırım araçları birbirlerinden özellikleri bakımından ayrılmaktadır. Aktif olarak işlemleri sürdürülen araçlar sayesinde yatırımcılar değerlendirmeleri için farklı seçenekleri tercih edebilme avantajına sahiptirler.

Emtialar; değerli madenler, tarım ürünleri, enerji ürünleri, sanayi metalleri gibi gruplara ayrılır. Dövizler genel olarak majör ve yerel para birimleri biçimindedir. Türev araçlar ise vadeli işlemler ve opsiyon sözleşmeleridir.

Kıymetli Evraklar

Borsada işlem gören yatırım araçları arasında kıymetli evraklar hacim bakımından listenin ilk sırasında yer alan yatırım araçlarıdır. Evraklar sayesinde yüksek düzeyli olarak kazanç elde edebilmek mümkündür. Cazip yatırım seçenekleri olmalarıyla beraber borsa portföyü oluşturanlar için ana yatırım aracı olarak kabul edilmektedirler. Kıymetli evraklar; bono, tahvil ve hisse senedi alt başlıklarıyla beraber kendi içerisinde özel olarak incelenebilir.

Borsa Endeksleri

Belirli bir zamanı kapsayacak şekilde; maliyet, fiyat ve satış performans verilerinin kazanılmasına yönelik olarak oluşturulan göstergeler olarak sınıflandırılırlar. Borsa endeksleri alım satımının gerçekleştirilmesi olanağı yatırımcılara sunulur.

Emtialar

Emtialar, en güvenilir yatırım araçları olarak tanımlanırlar. Petrol, altın, bakır, çelik, kakao, mısır ve buğday gibi ürünler emtia olarak kabul edilirler. Ülkelerde yaşanan kaos dönemlerinde yatırımcılar tarafından güvenilir oldukları için tercih edilirler. Borsada işlem gören yatırım araçları arasında hacim açısından yüksek seviyede olan tercihlerdir.

Dövizler

Borsada işlem gören yatırım araçları içerisinde geleneksel yatırımcıların en fazla tercih ettiği yatırım aracı dövizlerdir. Güvenilir olarak kabul edilmelerinin yanı sıra kısa vadeli olarak değil uzun vadeli olarak kazanç elde etmek isteyenler için tercih edilebilir durumdadırlar. Dövizler sayesinde borsa yatırım araçlarındaki en güvenli seçeneklerden birinin kolaylıkla tercih edilmesi sağlanabilir.

Yorum yapın