Borsada Fiyat Değişimlerinin Sebepleri

Borsada yatırımlarını değerlendirmek isteyenlerin bilmesi gereken en önemli konuların başında, borsada fiyat değişkenlikleri gelir. Borsada fiyatlar neye göre değişir? şeklinde soruya sahip olanlar için, borsada fiyatların anlaşılması gereklidir. Borsa, temel olarak fiyatların varsayımları üzerine kuruludur. Somut olarak gerçekleşen veri akışı nedeniyle hisselerde yükseliş ve düşüş yaşanır. Birikimlerin etkili seviyede değer kazanabilmesi adına borsada işlem yapılır. Tüm ülkeler, kendilerine ait borsaya sahiplerdir. Yatırım yapılacak olan borsanın piyasa özelliklerinin bilinmesi sayesinde, fiyat değişkenliklerine dair gözlem yapılabilir. Borsada fiyat değişimlerinin sebepleri pek çok farklı etmene bağlı olarak gerçekleşir.

Borsada Fiyatların Değişmesinin Nedenleri

Arz ve Talep İlişkisi

Borsada fiyat değişimi yaşanmasının en etkili neden arz ve taleptir. Satış işlemleri gerçekleştirilmesi arz, alım işlemleri gerçekleştirilmesi de talep olarak değerlendirilir. Alım-satım miktarları, piyasa değerini oluşturur. Arz veya talepten herhangi birinin yükselirken, diğerinin aynı seviyede kalması borsada dalgalanmalara neden olur.

Şirketler

Hisse senetleri, borsada en çok işlem gören değerler konumunda yer alırlar. Şirketler, kendilerine kaynak yaratılması amacıyla hisse senetleri oluştururlar. Direkt olarak olmasa da, her şirketin kendi içerisinde yaşadığı pozitif veya negatif durumlar dolayısıyla borsanın etkilenmesi söz konusudur. Şirketler, borsada daha çok güven artış ve azalışlarında rol sahibidirler.

Merkez Bankaları Politikaları

Piyasalarda işleme alınan yatırım araçların değeri, ülkelerin kendi merkez bankaları tarafından alınan kararlarla değişirler. Borsada fiyatlar neye göre değişir? şeklinde soruya sahip olan yatırımcılar için, merkez bankası politikalarının önemi oldukça yüksek seviyededir.

Ülke Ekonomisi ve Siyasi Durumu

Ülke ekonomisi ve siyasi durumu, ekonomiyle doğrudan bağlantı içerisindedir. Borsadaki düşüşlerle beraber yükselişlerde de, en fazla etkiye sahip olan değerler olarak kabul edilmeleriyle beraber; küresel çapta genel duruma göre ne durumda oldukları belirlenir.

Borsada Fiyat Değişimleri Neden Önemlidir?

Borsada kazanç elde edebilmek adına fiyat değişimlerinin sürekli olarak takip edilmesi gereklidir. Yatırımlarda doğru pozisyon alabilmeyi sağlayacak olan değişimler, borsada satış yaparken de avantajlı olabilmeyi sağlarlar. Borsada fiyat değişimlerinin anlık takibi kadar, değişimlere neden olan değerlerin de bilinmesi gereklidir. Fiyat değişimlerinin sebepleri bilmek ve bu değişimleri takip etmek Borsada kazanmamızı sağlar.

Yorum yapın