Borsa’da Daha Fazla Kazanmanın Yolları

Günümüzde en avantajlı yatırım türlerinden biri olarak bilinen borsa çeşitli finansal yatırım ürünlerini bir arada barındıran piyasa türüdür. Bu piyasada alınıp satılan ürünlerin içerisinde yatırım fonları, bono, emtia, tahvil ve hisse senedi yer almaktadır. Piyasa içerisinde bu ürünlerin ticareti yapılmaktadır. Borsa içerisinde halka arz edilmiş olan şirketlerin hisselerinin alımı ve satımı gerçekleşmektedir. Bu alım ve satım arasında ortaya çıkan fark yatırımcının kârı olmaktadır. Yatırımcılar açısında borsa kazanç kaynağı olarak görülürken hisseleri dağıtılan yani halka arz edilen şirket açısından bakıldığında ise nakit şekilde sermaye kaynağı olarak görülmektedir. Bu sayede borsa iki taraf için de kazançlı ve avantajlı olmaktadır.

Genel itibariyle borsa yüksek risk içeren piyasa olarak bilinmektedir. Çünkü manipüle edilebilir olma özelliği fazladır. Yüksek mal varlığına sahip spekülatörler piyasa içerisinde yer almaktadır.

Borsa

Borsa organize olmuş bir sistemdir ve burada belli standartlar ve kurallara yönelik olarak ticari mallar ile belgeler alınıp satılmaktadır. Genel olarak her ülkenin kendine oluşturduğu kurumsal bir borsa olmaktadır. Ülkemizde ise Borsa İstanbul yani BİST adı ile işlem gören borsa türü kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Londra, Hong Kong ve Tokyo gibi global piyasalar da bulunmakta ve bunlar ticari merkezlerde yer almaktadır.

Borsada işlem yapmayı sağlayan aracılar bulunmaktadır. Bu aracılar yatırımcılar ve piyasa arasında bağlantı kurmaktadır. Aynı zamanda bilgi alışverişi konusunda yardımcı da olmaktadır. Bunlara ek olarak tüm yatırım araçlarının alınıp satılmasına aracılık etmekte, alıcı ve satıcı arasındaki sözleşmelerin düzenlenmesini sağlamakta ve portföy yöneticiliği, yatırım danışmanlığı gibi hizmetler sunmaktadır. Aracılar yaptıkları işlemlerin bedeli olarak ise yapılan alım satım işleminden belli bir oranda komisyon talep etmektedirler.

Borsa Hakkında?

En basit tabiri ile borsa alıcılar ile satıcıların karşı karşıya geldikleri piyasa türüdür. Bu piyasada yatırımcılar bono, hisse senedi ve buna benzer yatırım araçlarını aralarında el değiştirirler. Eş değiştirme işlemi için alıcı ve satıcıların yüz yüze gelmesine gerek bulunmamaktadır. Bunun için alıcılara emirler iletilmekte ve işlem gerçekleşmektedir.

Borsa üzerinden alım satım işlemleri arz ve talep neticesinde elektronik ortam üzerinden gerçekleşmektedir. Dolayısıyla arz ve talep dünya üzerinde yaşanan olaylardan etkilendiğinden dolayı bu durumda borsa düştü, borsa yükseldi gibi tabirler ortaya çıkmaktadır. Bu hareketleri doğru şekilde tahmin eden yatırımcılar kazanç elde edebilmektedir. Bundan dolayı borsa için belli bir bilgi birikimine sahip olmak önem taşımaktadır.

Borsa içerisinde kullanılan malların fiyatları serbest piyasa içerisinde arz ve talep koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı piyasada geçerli olan fiyatlar sürekli hareket halindedir. Genellikle fiyatlar ekonomik, siyasal olaylardan doğrudan etkilenmektedir. Bundan dolayı fiyat hareketlerini önceden doğru şekilde öngörmeyi başaran yatırımcılar borsada kazançlı çıkan taraf olmaktadır.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa oynamak için öncelikle yatırımcıların borsada işlem gören yatırım ürünlerinden alıp satması gerekmektedir. Bunlar bir tane olabileceği gibi birkaç tane de olabilmektedir. Genel olarak ilk adımda hisse senedi alım satımı tercih edilmektedir. Bu alışverişten kar elde edebilmek için düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmak gerekmektedir. Bundan dolayı satılmak üzere alınan hisse senedinin ilerleyen dönemlerde fiyatının yükseleceğinin öngörülmüş olması önemlidir. Aksi durum söz konusu olduğunda yatırımcı zarar edebilmektedir.

Hisse senedi başta olmak üzere herhangi bir yatırım aracı satın almadan önce ilerleyen dönemde değerinin yükseleceğinin öngörülmesi için temel analiz bilgilerine sahip olunmalıdır. Dolayısıyla yeterli teknik bilgiye sahip olmadan borsa oynanmaması tavsiye edilmektedir.

Borsa’da  Nasıl Daha Fazla Kazanılır?

Borsada daha fazla kazanabilmek için size 10 öneride bulunacağım. Kesinlikle dikkat etmelisiniz.

  • Borsanın temelini kavramadan yatırım yapmayın.
  • Hisselerin düşme ve artma nedenlerini araştırın.
  • Yatırımlarınızı uzun vadeli yapın.
  • İlgi duyduğunuz alanlarda yatırım yapın.
  • Sürekli takip edin.
  • Başkaları ne demiş bunlara takılmayın hedefinize odaklanın.
  • Bir amaç belirleyin ve bu amacınızı unutmayın.
  • Paranızın tamamını değil ihtiyacınız olmayan kısmını yatırıma ayırın.
  • Neyi neden seçmeliyim her zaman sorgulayın.
  • Yatırın yaparken araştırma yapın.

Yorum yapın