Borsa Yatırımlarını Anlamak Borsada Başarılı Olmak

Çok ya da az miktarda da olsa yatırım yapma düşüncesindeki birçok kişinin aklına borsa geliyor. Ancak Türk halkının yatırım bilgisi yıllardır gayrimenkulden ibaret olduğundan bu borsa kelimesinin kulağa biraz ürkütücü gelmesiyle birlikte aynı zamanda onu kumara benzetenler de olmaktadır. İşte bu korkuları gidermek ve size yeni bir yatırım aracı tanıtmak için “Borsa nedir?” sorusuna anlaşılır bir dille cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle borsa bir kumar değildir, tıpkı altın ya da dövize yatırım yapmak gibi bir şeydir. Doğru şekilde anlaşıldığında yüksek getiri sağlama potansiyeli vardır ki bu nedenle borsa lafını oldukça sık duyuyoruz. Borsa; en basit anlamıyla yatırımcı ve yatırım malları sahibinin karşılaştığı ve etkileşim gerçekleştirdiği alandır. Yani; bunu bir pazar olarak görebilirsiniz. Siz yatırımcı olarak mal alıp o malı değerlendiren ve fiyatları yükselince satan kişiyken, borsada yer alan bono, tahvil, hisse senedi vb. yatırım araçlarını satan kişiler/ şirketler ise satıcıdır. Bu alışveriş işlemi elektronik ortamda aracılar vasıtasıyla gerçekleştiğinden alıcı ve satıcılar yüz yüze iletişime geçmek zorunda değiller. Borsanın çalışma mantığı, yatırım aracını fiyatı düşükken almak ve fiyatı istenilen seviyeye yükseldiğinde satmaktır. Örneğin; bir şirketin hisselerini 3 lirayken alıp hedefiniz olan 4 liraya çıktığında satmanızdır. Bu şekilde alım ve satım fiyatı arasındaki farktan kar elde edersiniz.

Borsada Yatırım Yapmaya Nasıl Başlanır?

Borsada yatırım yapmaya başlamak için yasal olarak bir aracı kuruluş ya da banka aracılığıyla açtırılmış bir yatırım hesabınız olmalıdır. Bu hesaba para yükleyerek borsa üzerinde satın alma işlemlerinize başlayabilirsiniz. Herhangi bir aracı kuruluş ile anlaşmadan önce mutlaka güvenli olduklarından emin olun ve ne kadar komisyon aldıklarını öğrenin. Bazı bankaların komisyon ücretleri %2 gibi makul seviyelerdeyken bilinçsiz müşteriler daha yüksek kesintiler yapan bankalarla anlaşabiliyorlar. Bu da yapmış oldukları yatırımdan alacakları karı azaltıyor. Yatırım yapmaya başlamadan önce hızlı karar vermemeli, yatırım yapmayı planladığınız hisselerin geçmiş hareketlerini incelemeli ve farklı alanlarda yatırım yapmaya dikkat etmelisiniz. Böylece kaybetme riskinizi azaltabilirsiniz.

Borsada Başarılı Olmak Mümkün!

Borsa bir şans oyunu değildir. Bir yatırım aracının değerlenmesi veya değer kaybetmesi için bazı şartların gerçekleşmesi gerekir. Örneğin; bir şirketten hisse satın aldınız ve bu hisselerin değerlenmesini bekliyorsunuz. Bu sırada şirket ile ilgili tüm gelişmeleri takip etmeli ve bu şirketin aldığı kararların yatırım araçlarındaki arz ve talebi ne şekilde etkileyeceğini analiz etmeye çalışmalısınız. Şirketin iyi yönde yaşadığı gelişmeler, hisse senedi talebini attıracağından hisseler değer kazanacaktır, aksi durumda ise değer kaybedecektir. Borsa, dünyada yaşanan gelişmelerden çok hızlı etkilenir. Örneğin savaşlar, seçim dönemleri, ülkelerde yaşanan iç karışıklıklar borsa için düşüş, ülkelerin yaptıkları anlaşmalar, yatırım haberleri ise yükseliş sinyallerini gösterir. Bu tarz riskleri ön görmekte zorlanıyorsanız, yatırım yaptığınız ürün, beklentinizi tam karşılamasa da, belirli seviyeye yükseldiğinde sat emri vermeniz gerekir. Borsada başarılı olmak için araştırmacı, analiz yönü güçlü ve sabırlı olmalı, hissenin iki günde değerlenmesi gibi zor şeyler istememelisiniz. Pratik yapmanız ve para kaybetmeden bu işi öğrenebilmeniz için “finans.mynet.com“ üzerinden borsa kısmına bir mail adresi ile üye olmanızı ve sanki gerçekten yatırım yapıyormuşçasına şirketler hakkında araştırma yapıp, hisse alıp satmanızı tavsiye ederiz. Bu yolla borsa işlemlerini çözmüş binlerce kişi bulunmaktadır. Siz de kısa zamanda sistemi anlayabilir ve başarılı yatırımın sırlarını elde edebilirsiniz.

Yorum yapın