Borsa Yatırım Araçları

Borsa yatırım araçları birbirinden farklıdır. Genel olarak bilinen hisse senetlerinin yanı sıra birçok yatırım araçları bulunmaktadır. Hisse senetlerinin genel olarak yüksek işlem hacmine sahip olduğu bilinse de tarım ürünlerinin de yer aldığı emtialar sıklıkla işlem görmektedir. Birçok menkul kıymet türü bulunmaktadır. Bunlardan istenen seçilerek yatırım yapılabilir. Aynı zamanda çeşitli seçimler yapılarak da yatırım portföyü geliştirilebilir. Bu sayede hem riskler azaltılmış olmakta hem de yüksek bir kar elde etme olasılığı yakalanmış olmaktadır.

Borsa Yatırım Araçları Nelerdir?

Elde bulunan paranın değerlendirilmesi için ilk olarak akla hisse senetlerinin alınarak borsa işlemlerinin yapılması gelmektedir. Hisse senetlerinin çok sık kullanılması seçilmesinin nedeni, az miktarda teminatla işlem yapılabilmesi ve yüksek kazançlar sağlamasıdır. Bu yüzden sürekli olarak tercih edilmektedir. Uzun vadede yapılan yatırımlarda oldukça kar sağlar. Kısa vadede de kazanç sağlanabilmektedir. Fakat bu kazançlar yüksek kazançlar olmamaktadır.

  • Tahvil ile de borsa yatırımları yapılabilir. Tahviller, anonim şirketlerinin kaynak bulmak için çıkarttıkları kıymetli evraklardır. Bunların vadeleri bir yıldan uzun olan borç senetleridir. Tahvil satın alınmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Tahvil vadesi dolduktan sonra bireyin elin geçecek olan paranın miktarına yani nominal değere dikkat etmek gerekmektedir. Diğer noktalar ise kupon oranı ve vadedir.
  • Bono ile borsa yatırımları da yapılmaktadır. Bono, üzerinde belli bir miktar paranın yazdığı kambiyo senetleri demektir. Bu şekilde de borsada yatırım yapmak mümkündür.
  • Emtialar ile borsada yatırım yapılması da sağlanmaktadır. Emtialar oldukça geniş alana sahiptir. Değerli maden, sanayi metalleri, tarım ve enerji gibi alanlarda olabilmektedir. Güvenli yatırım araçlarındandır. Özellikle ülke ekonomisinin belirsiz olduğu zamanlarda tercih edilebilir.
  • Varantlar ile borsada yatırım yapılabilmektedir. Varant, alternatif yatırım araçlarının en iyisidir. Aynı zamanda riskli olduğu da bilinmektedir. İkinci el piyasasında işlem görmektedir. Aynı zamanda takas işlemleri de yapılabilir. Bu da menkul kıymetlerde olduğu gibidir.

Borsada çok fazla yatırım aracı bulunmaktadır. Üzerine konuştuklarımız sadece bunların birkaç tanesidir. Yatırım araçlarının iyi bir şekilde öğrenilerek işlemlerin yapılması önerilmektedir. Hepsi detaylı araştırılarak analizler yapılmalıdır.

Yorum yapın