Borsa Riskleri Nelerdir?

Borsa, yatırım yapılması ya da eldeki paranın değerlendirilmesi için iyi bir olanak olmasının yanı sıra riskleri de bulunmaktadır. Borsa riskleri bilgi ve tecrübe ile aşılabilir. Bunlar sayesinde riskler minimuma indirilerek işlemlerin devam etmesi sağlanabilir. Söz konusu risklerden iyi bir analiz yeteneği sayesinde etkilenmeyebilinir. Aynı zamanda yüksek kazançların sağlanması için yüksek risklerinde de alınması gerekmektedir. Bu sayede bireyler iyi derecede karlar elde edebilirler.

Borsa risklerinin artması ve hataların yapılması bireylerin zarar etmesini ve kaybetmesini neden olur. Bireylerin hataları genel olarak başkalarının yatırım stratejilerini kullanmaları, başkalarının dediklerine göre işlemler yapmaları ve duyguları ile hareket etmeleridir. Buna bağlı olarak bireyler kaybederler. Kendi yöntemlerini geliştirmeyip iyi analiz yapmazlarsa uzun süre de kaybederler. Kulaktan dolma bilgiler ile borsada yatırım yapılmamalıdır. Borsa iyi bir analiz ve tecrübe gerektiren bir uğraştır.

Borsa Riskler Nelerdir?

Riskler genel olarak, faiz oranı, enflasyon, piyasa, finansal, iş, ve yönetim riskleridir. Bu risklerden faiz oranı riski, oranların yükselmesi ile menkul kıymet fiyatlarının olumsuz etkilenmesi anlamına gelmektedir. Piyasa takibinin iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir.

  • Enflasyon riski, menkul kıymetlerin fiyatları pazarın satın alma gücüne göre etkilenmektedir. Burada alma gücünün azalması enflasyonu etkiler. Enflasyonun artması ile piyasa değerleri ile ortakların haklarının azalmasına neden olmaktadır.
  • Piyasa riski, sermaye piyasasında psikolojik etkilere bağlı olarak finansal varlıkların fiyatlarında düşüşleri meydana gelebilmektedir. Bunlar önceden tahmin edilebilmektedir. Örneğin siyesi olarak ve benzeri durumlarda piyasa etkilenmektedir. Bu etkilenmeler genellikle hisse senetleri üzerinde etkilerini göstermektedir.
  • Finansal risk, ortaklara bulunan varlıkların finanse edilmesi ile oluşan risktir.
  • İş riski, şirket satışları üzerinde meydana gelen değişikliklerdir. Bunlar da grevlerin olması, rekabetin artması, hammadde sıkıntısı ve benzeri nedenler ile iş riski meydana gelmektedir. Bu da borsayı etkilemektedir.
  • Yönetim riski, firmalarda süregelen yönetim ile yatırım riskleri meydana gelir. Satış ve karlılıkların sonucu yönetime bağlıdır. Yönetici kadrosunu başarılı ya da başarısız olması yönetim riskini oluşturan etmendir.

Bu gibi borsa riskleri ile bireyler kayıp yaşayabilirler. Bu konuda ne çok kadar bilgi sahibi olurlarsa önlem alarak riskleri azaltmaları o kadar yüksek olasılık haline gelir.

Yorum yapın