Borsa İstanbul Hakkında Merak Edilenler

Hisse senedi alım ve satımı yapmak isteyen herkes, Borsa İstanbul bünyesinde işlem yapmaktadır. Her ülkenin kendine özgü olmak üzere borsaları bulunmaktadır. Bu borsalar ise çok çeşitli büyüklüklere sahiptir. Borsa İstanbul’un da belirli bir büyüklüğü vardır. Gösterge endeksi BIST 100’dür. Borsada tüm alıcı ve satıcı kurumları bir araya getirmektedir ve işlem yapılmasını sağlar.

Borsa, belirli büyüklükteki malların ve kıymetli evrakların alım satım işlemlerinin yapılmasıdır. Burada bu işlemler bir aracı sayesinde ve elektronik olarak yapılmaktadır. Aynı zamanda yasal olmasından dolayı hükümet kontrolü altında yapılmaktadır. Borsacılık ile alakalı kanun yürürlüğe girdiğinde Borsa İstanbul A. Ş. kurulmuştur. Sermaye araçları borsada güvenli ve kolay bir şekilde alınıp satılmaktadır. Alım ve satım işlemleri için elektronik olarak emir verilmektedir. Burada emirler bir havuzda toplanmaktadır. Aynı zamanda türlerine göre de değişmektedir. Böylece aracı vasıtasıyla alım ve satım işlemleri yürütülmüş olur.

Borsanın Amaçları Nelerdir?

Borsanın amaçları içerisinde pazar kurma, oluşturma ve yönetme bulunmaktadır. Bu yatırım ihtiyaçları doğrultusunda Borsa İstanbul’a ihtiyaç duyulmuştur ve mevzuat gereğince de faaliyetleri başlamıştır. Borsa İstanbul, aracıların vasıtasıyla alım yapan ve satım yapan bireylerin karşılaşmasını sağlamaktadır. Bu karşılaşmada bireylerin yüz yüze gelmesine gerek yoktur. Bu şekilde güvenilir ve şeffaf bir ortam sağlanmış olur.

Genel amacı satıcı ve alıcı konumunda olan kişilerin talebinin karşılaştırılması için ortam sağlamaktadır. Aynı zamanda kıymetli maden ve taşlar gibi önemli yatırım araçları için pazar oluşturmaktadır. Bu işlemlerin denetlenmesi, düzenlenmesi, geliştirilmesi ve işletilmesi işlemlerini yapmaktadır. Bunun yanı sıra yatırımlarda, istikrarlı, güvenilir, dürüst, şeffaf ve rekabetçi ortamın oluşmasını sağlamaktadır. Genel olarak halka sunulacak olan şirketleri sunmada ev sahipliği yapmaktadır. Bu bağlamda, yatırımcılar da buradan kolaylıkla bulabilirler.

Borsa İstanbul‘la dünyada teknolojik borsa olarak bilinen Nasdaq arasında stratejik ortaklık sözleşmesi imzalanmıştır. Aynı zamanda Londra Metal Borsası ile de anlaşma imzalanmıştır. Bu ortaklıklarda girişimciler için özel pazarların kurulması için çalışılmıştır. Bu sayede girişimcilere kolaylıklar sağlanmıştır. Daha teknolojik ve daha yenilikçi bir hale gelen Borsa İstanbul, halka arz edilmiştir.

Yorum yapın