Borçlu Kredi Kartı İptal Edilebilir Mi?

Kredi kartı günümüzde bilinçli olan tüketicinin kullanması gerekli olan kart haline geldi. Birçok yatırımcı ve tüketicinin kullandığı kredi kartları ne yazık ki arttık tavan yapmış durumdadır. Kredi kartı kullanan ve bu anlamda deneyimli olan kişiler aylık düzenli ödeme yapmadıkları sürece kendilerini faiz içinde bulurlar. Her ay bir sonraki aya katlanarak geri ödenmesi gerekli olan faiz sistem tüketiciyi tabi ki zor durumda bırakır.

Borçlu Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Borçlu Kredi Kartı varken yeni bir kart açmanız dahilinde kartı iptal ettirebilirsiniz. Kartı kapatmak isterseniz önceki dönemlerde yapılan borçlar tabi ki tekrar yeni hesaba yüklenecektir. 10 Mart 2007 tarihinde yayınlanan resmi gazetedeki yayına göre iptal talebi 7 gün içinde yapılıyor. Resmi gazetede olan 26458 numaralı olan yasada kart sahiplerine özel hazırlanan yasada bu durum söz konusudur.

Banka başvuru sonrası 7 iş günü içinde kartı iptal etmek ile zorunludur. Kredi kartı iptal ettirmeniz halinde kalan diğer dönemsel borç ödemeleri devam edilmesi gereklidir. Kart kapatılmış olsa da kalan taksitleri içeren bir ekspertiz raporu size gönderilir. BDDK yasal düzenlemesine göre yukarıda da belirtildiği üzere kart iptali mümkündür.

Yeni Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartını iptal ettiğiniz zaman yeni bir kredi kartı elde etmek de kolay hale geldi. Yeni kredi kartını kuryeden artık çok kolay teslim alabilirsiniz. Burada belirtmek istediğimiz en önemli husus ise kayıp ve çalıntı olan kredi kartlarındaki iptal durumudur. Kayıp çalıntı olan kredi kartı Banka kartları ve kredi kartları yasaları gereği kullanıcı temsilciye ulaştığı anda iptal edilir.

Borçlu Kredi Kartı olsa da olmasa da eğer sistem üzerinden yasak kişiler kartınızı kullanmak isterse banka otomatik kartı iptal eder. Son dönemde internet bankacılığında çok fazla kullanılan kredi kartlarını koruma altına almak için bu sistem uygulanmaktadır. Açık olan kredi kartına saldırı olması kapsamında BDDK yasa kuralları kapsamında direk müdahale söz konusudur.

Kredi kartı iptal olduğunda farklı bir hesap üzerinden EFT veya Havale işlemi ile ödeme yapabilirsiniz. Vadeli veya vadesiz mevduat hesabından ufak bir miktar da olsa ödeme yapmak gerekir. Kartın ön yüzünde bulunan hesap bilgisi ile ödeme yapılabilir.

Kredi Kartına Yasal Takip Ne Zaman Başlar?

Tüketicin yasal hakkı olduğu gibi bankanın da bu dönemden sonra tüketiciyi kontrol etme süresi başlar. Kalan borçların ödenmesi eğer 90 günü geçerse yasal takip yani icra işlemleri başlatılabilir. Bazı bankalarda kendinize ait özel mevduat hesabı olduğunda problem teşkil etmeden kartı iptal eder. Herhangi bir bankanın vadeli hesabına dahil olmanız kapsamında kredi kartını iptal ettirmeniz sorun teşkil etmez.

Kredi kartı borç alacak verecek ilişkisi gerçekten çok düzenli takip edilmesi gerekli olan durumdur. Son dönemde hızla artan bu borçlar aile düzeni içinde çok önem arz eder. Normalin dışında gerçekleşen yani borcunu ödemeyen kişiler lütfen çok dikkatli olsunlar.

Tüketiciyi korumak için gerekli olan yasa çerçevesinde tabi ki iptal etmek mümkündür. Yeni bir kart kullanmak istemeyenlerinde muhakkak bankaya giderek düzenli ödemesi yapması gerekir. Borç yükümlülüklerini yerine getirmeyen tüketici direk olarak müşteri hizmetlerinden gerekli bilgiyi alabilir.

Son dönemde artık kredi kartı iptalleri borcu olsa da çok kolay yapılıyor. Telefon bankacılığı veya müşteri yetkililer aracılığıyla borcu olan kredi kart iptali yapılabilmektedir. Müşteri temsilcisi ile yapılan kısa bir güvenlik soruşturması konuşmasından dolayı iptal işlemi mevcuttur. Ayrıca telefon bankacılığı sözleşme gereği ses kayıtları esas alındığından dolayı müşteri sonrasında herhangi bir hak talep edemez.

Yorum yapın