Borç Yapılandırma İşlemi İçin Yapılması Gerekenler

Hepimizin mutlaka bir kyk borcu, vergi borcu, trafik cezası borcu, elektrik, su ya da doğal gaz borcu, emlak vergisi gibi devlete ödememiz gereken ve uzun süre ödemediği bir borcu vardır. Devlete karşı yükümlü olduğumuz ancak ödemediğimiz borçlar için zaman zaman af ve yapılandırma yasaları çıkarılır ve uygulanır. Yapılan yasalara göre mükellef olana kişi borcunu bir ödeme planına esas olacak şekilde yapılandırıp ödemeyi taahhüt ettiğinde borcu üzerindeki gecikme faizleri sıfırlanır. Bu duruma borç yapılandırma adı verilmektedir. Yasa gereği gelir idaresi başkanlığı tarafından hazırlanan yapılandırma taslağında ödeme yapılacak kuruma göre vadeler ve bu vadelere ilişkin faiz oranları belirlenir. Borçlu olan kişi borcunu taksitlere bölerek yapılandırır. Daha sonra kendisine sunulan vade oranlarından birini seçerek yeniden yapılandırma işlemini yapmış olur.

Borç Yapılandırma İşlemleri

Örnek olarak son çıkan borç yapılandırma kanununa göre KYK borcu verilebilir. KYK borcu olan kişiler için 12 ay, 18 ay, 24 ay ve 36 ay gibi vade seçenekleri belirlenmiştir. Daha sonra bu vadeler için de minimal faiz oranları belirlenmiştir. Yeni mezun bir öğrencinin güncel borcu 24000 TL olduğu için ve ödeyemediği için bu rakam faizler çıkarıldığında 19500 TL’ ye düşürülüyor. 19500 lira 36 ay vade ile 21000 lira olarak yapılandırılıyor. Buna bağlı olarak aylık ödeme miktarı 583,4 TL oluyor. Ödeme kolaylığı sağlayan Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı bu sistemin daha kolay işleyebilmesi için internet vergi dairesi sistemi geliştirmiştir. Bu sistem internet üzerinde birkaç tık ile borcunuzu yapılandırma fırsatı sunmaktadır.

Vergi daireleri yapılandırma yasaları çıkarıldığında çok kalabalık olur. İnternet vergi dairesi sistemini kullanarak vergi dairesine gitmeden kolay bir şekilde borç yapılandırması yapabilirsiniz. Borcunuz hangi kuruma olursa olsun yapılandırarak aylık periyotlar halinde ödeyebilirsiniz. Borç yapılandırması ödeme güçlüğü çeken ve ödeme yapamayan mükellefler ve vatandaşlar için zaman zaman çıkarılır. Devletin tahsilat yapmasını sağlayan bir sistemdir. Özellikle kredi ve vergi borcu olan vatandaşlar için can suyu olan borç yapılandırma sistemi ile devlet vatandaşlardan tahsil edemediği alacaklarını da tahsil etmiş olur. Devlet vatandaşlarına kolaylık olması açısından internet vergi dairesi sistemini hayata geçirmiştir. Borçlu vatandaşların evlerinden iş yerlerinden bilgilerini girerek borç yapılandırması ve tahsilatı yapmasına olanak sağlamıştır.

Yorum yapın