Borç Kapatma Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Bankadan çekmiş oldukları kredileri ya da kredi kartlarının borçlarını kontrol altına alamayan, bundan dolayı da günden güne ekonomik olarak bunalım içerisine giren kişilere, bankalar tarafından sunulan çok özel bir hizmet bulunmaktadır. Borç kapatma kredisi olarak bilinen bu hizmet, kimi banka tarafından hem kredi kartı hem de kredi borçlarını kapsarken, kimisi için de yalnızca ihtiyaç kredilerinin taşınması şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Bankaların böyle bir hizmet sunmasındaki temel neden, kişilerin farklı bankalarda olan ya da farklı alanlarda yoğunlaşmış olan tüm borçlarını tek bir çatı altına almaları, bu sayede de tüketicilerin daha kolay bir şekilde ödeme yapabiliyor olmasıdır. Çünkü, farklı bankalardan kredi kullanan ya da birden çok kredi kartı kullanan kişilerin büyük bir kısmı, gerek ödeme tarihlerinin birbiri ile uyuşmaması gerekse de aylık ödeme miktarlarının fazla olmasından dolayı, ödeme güçlüğü çekmektedir. Borç kapatma kredisi ile birlikte ise, kişiler aylık olarak yapacakları ödeme miktarlarını önceden belirleyebiliyor ve bu sayede bir yandan borçlarını kolayca öderken bir yandan da diğer harcamalarını kontrollü bir şekilde sürdürebiliyor.

Borç Transfer Kredisi Nedir?

Borç kapatma kredisi, birden çok bankada kredi veya kredi kartı borcu olan kişiler başta olmak üzere, ödeme güçlüğü çekenler için, borçlarını düzenli bir şekilde ödeyebilmelerini sağlayan özel bir kredi paketidir. Kişiler bu hizmetten faydalandıklarında, dağınık olan tüm borçları tek bir bankaya toplanmış oluyor, bu sayede de her ay yalnızca bir bankaya ödeme yapmış oluyorlar. Herhangi bir üst limit olmadan kullanabileceğiniz bu yeni kredi paketi ile birlikte, seçeceğiniz bankalar sizlere doğrudan onaylanmış bir kredi sunmayacaktır. Bunun yerine, bankalara olan borçlarınız resmi olarak tespit edilecek ve hem başvurulacak kredi miktarı hem de yapılacak olan ödeme miktarı bu şekilde belirlenecektir.

Borç kapatma kredisi için başvuru yapacağınız banka, önce sizlerin borçlarınızın toplamını ele alacaktır. Bankacılık sisteminde yapılacak olan sorgulama sonrasında, tüm borçlarınızın toplamı kadar bir kredi açılacak ve bu kredi ile birlikte de bankalara olan tüm borçlarınız banka sistemi tarafından otomatik olarak ödenecektir. Borç transfer kredisine dahil olan borçlar ise genellikle kredi kartı, ihtiyaç kredisi, tüketici kredisi ve taşıt kredisi şeklindedir. Konut kredisi ise hiçbir banka tarafından transfer işlemlerine dahil edilmemektedir. Aynı şekilde taşıt kredileri de bazı bankalar tarafından borç transferi kapsamına alınmamaktadır. Bu sebepten dolayı, borç kapatma kredisi başvurusu yapmadan önce bankaların hangi borçlarınızı kapsayacağını araştırmanızda fayda vardır.

Borç Kapatma Kredisinin Koşulları Nelerdir?

Borç transfer kredisi kullanacak olan kişiler, yukarıda da belirttiğimiz gibi başta krediye konu olacak konular ve diğer şartlara dikkat etmelidir. Genel olarak geçerli olan ve borç kapatma kredisi için tamamlanması gereken kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Transfer kredisinden faydalanabilmeniz için, borç türünüzün kredi türüne dahil olması gerekmektedir.
 • Konut kredileri hiçbir şekilde transfer kredisine dahil edilmemektedir.
 • Taşıt kredileri bazı bankalar tarafından transfer kredisine dahil edilmektedir.
 • İhtiyaç kredisi borçları, transfer kredisine dahil edilebilir.
 • Transfer kredisi içerisine borcun tamamı dahil edilecek ve bankalar dışındaki borçlarınız bu kredi paketi içerisinde yer almayacaktır.
 • Transfer kredisi onaylanan kişiler, herhangi bir kredi tahsilatı almayacaktır. Kredi onaylandıktan sonra, banka tarafından EFT ile tüm ödemeler gerçekleştirilecektir.
 • Yapılacak EFT işleminden herhangi bir masraf alınmamaktadır.

Genel olarak borç kapatma kredisi için bilinmesi gereken durumları ve şartları bu şekilde belirleyebiliriz.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar 2018

Dağınık halde olan borçlarınızı tek çatı altında toplamak, ödemelerinizi de zorlanmadan yapmak istiyorsanız, borç transfer kredisi veren aşağıdaki bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru yapacağınız bankalar ve faiz oranları ise şu şekildedir.

 • QNB Finansbank %1,65
 • Türkiye İş Bankası %1,59
 • ING Bank %1,94
 • Akbank %1,99
 • Garanti Bankası %1,99

Borç transfer kredisi için yukarıdaki bankaları inceleyebilirsiniz. Alacağınız kredi ile birlikte, sizlerin karşısına çıkacak maliyetler, aylık ödemeler ve toplam ödenecek tutarları ise ayrı ayrı şu şekilde ele alabiliriz.

borç kapatma kredisi
borç kapatma kredisi

QNB Finansbank Borç Kapatma Kredisi

Borç kapatma kredisi için ilk adımı atan bankalardan birisi olan QNB Finansbank, kişilere %1,65 faiz oranı ile 48 aya kadar vade seçeneği üzerinden hizmet sunmaktadır. Başvuru yapacak olan kişiler doğrudan banka şubesine giderek kimlikleri ve gelir belgeleri ile birlikte başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapacak olan kişilerin bankalarda bulunan ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borçlarının tamamı üzerinden bir kredi işlemi yapılacaktır. Kredi ile ilgili örnek hesaplamamız ise şu şekildedir.

 • Kredi Tutarı: 10 bin TL
 • Kredi Faiz Oranı: %1,65
 • Vade Süresi: 48 Ay
 • Aylık Taksit Miktarı: 325 TL
 • Toplam Ödenecek Tutar: 15 bin 600 TL

QNB Finansbank’a yapılacak olan başvuruda karşınıza çıkacak olan maliyet ve hesaplama tablosu yukarıdaki gibidir.

İş Bankası Borç Kapatma Kredisi 2018

Özel bankalar arasında daha çok tercih edilen ve kişiler de daha uygun faiz oranları ile kredi sunan Türkiye İş Bankası, borç transfer kredisi için de kişilere oldukça avantajlı hizmet sunmaktadır. Şuan 48 aylık vade seçeneğine kadar hizmet sağlayan banka, kredilerde de %1,59’luk faiz uygulamasına gitmektedir. Şubeler üzerinden yapılacak olan başvurularda, kişiler hem ihtiyaç kredileri hem de kredi kartları için başvuruda bulunabilecektir. Bu hizmet ile ilgili örnek hesaplama da şu şekildedir.

 • Kredi Miktarı: 10 bin TL
 • Kredi Faiz Oranı: %1,59
 • Kredi Vade Süresi: 48 ay
 • Aylık Taksit Miktarı: 320 TL
 • Toplam Geri Ödeme Miktarı: 15 bin 360 TL

Türkiye İş Bankası’nın kişilere sunmuş olduğu borç kapatma kredisi için örnek hesaplamamız da bu şekildedir. Kişiler maddi durumlarını göz önünde bulundurarak vade süresini daha düşük tutabilir ve bu sayede de ödeyecekleri borç miktarlarını en aza indirebilirler.

borç kapatma kredisi
borç kapatma kredisi

ING Bank Borç Transferi Kredisi 2018

Özellikle kredi notuna göre kişilere daha uygun faiz oranı sunması ile bilinen ING Bank, borçlarını tek bir çatı altında toplamak isteyen kişilere de destek olmaktadır. İhtiyaç kredisi, tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarınız için faydalanacağınız borç kapatma kredisi için bankanın sunmuş olduğu kredi faiz oranına baktığımız zaman %1,94 karşımıza çıkmaktadır. Başvuru yapacak kişilerin daha detaylı bilgi alabilmesi için örnek hesaplamamız da aşağıdaki gibidir.

 • Kredi Miktarı: 10 bin TL
 • Kredi Faiz Oranı: %1,94
 • Vade Süresi: 48 Ay
 • Aylık Taksit Miktarı: 348 TL
 • Toplam Ödenecek Tutar: 16 bin 704 TL

ING Bank’ın sunduğu borç transfer kredisi hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişiler, doğrudan kimliklerini ve gelir belgelerini yanlarına alarak Türkiye’deki herhangi bir ING Bank şubesine gidebilirler. Kredi işlemleri ve sonucunuz aynı gün içerisinde belirlenecektir.

Akbank Borç Kapatma Kredisi 2018

Borç transferi konusunda çokça tercih edilen bankalardan olan Akbank, kişilere %1,99’dan başlayan faiz oranları ile hizmet sunmaktadır. En fazla 48 aya kadar vadelendirebileceğiniz kredi için örnek hesaplamamız da aşağıdaki gibidir.

 • Kredi Miktarı: 10 bin TL
 • Kredi Faiz Oranı: %1,99
 • Kredi Vade Süresi: 48 Ay
 • Aylık Taksit Miktarı: 352 TL
 • Toplam Ödenecek Tutar: 16 bin 896 TL

Akbank’ın sunduğu borç kapatma kredisi için başvuru yapacak olan kişiler, kredi kartı, tüketici kredisi ve ihtiyaç kredisi borçları için işlem sağlayabilecektir. Akbank şubelerinden yapılacak olan başvurularda, kesinlikle gelir belgenizi yanınıza alarak, şubelere kimliğiniz ile başvuruda bulunmalısınız.

Garanti Bankası Borç Kapatma Kredisi 2018

Kredi konusunda yıl içerisinde birçok kampanya düzenleyen Garanti Bankası, borç ödemekte zorlanan kişilere destek olmak adına borç kapatma kredisi hizmeti de sunmaktadır. %1,99’dan başlayan faiz oranları ile hizmet sunmakta olan Garanti Bankası, kişilerin 48 aya kadar da borçlarını vadelendirmelerine olanak tanımaktadır. Başvuru yapacak olan kişiler için örnek borç transfer kredisi hesaplamamız şu şekildedir.

 • Kredi Miktarı: 10 bin TL
 • Kredi Faiz Oranı: %1,99
 • Kredi Vade Süresi: 48 Ay
 • Aylık Taksit Miktarı: 352 TL
 • Toplam Ödenecek Tutar: 16 bin 896 TL

Garanti Bankası’nı tercih edecek olan kişilerin 10 bin TL’lik borçları için karşılarına çıkacak olan tablo bu şekildedir. Başvuru yapmak isteyen kişiler, doğrudan gelir belgeleri, nüfus cüzdanları ve bankanın talep etmesi üzerine kefilleri ile birlikte şubeye gitmelidirler. Kredi işlemleri aynı gün içerisinde sonlandırılacaktır.

Borç Kapatma Kredisi Şartları Nelerdir?

Borç kapatma kredisi alacak olan kişilere yeni bir kredi hizmeti sunulmaktadır. Diğer bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarını kapsayan bu kredi paketinde, kredi işlemleri için gereken tüm şartlar aynen geçerlidir. Yani, kişilerin daha önce bankalardan kullanmış oldukları kredi veya da kredi kartı borçlarını zamanında ödemiş olmaları, bununla birlikte de banka sicillerinde herhangi bir takip durumunun kesinlikle söz konusu olmaması gerekmektedir. Borç transfer kredisi için önemli olan bu durumun yanı sıra, kredi notundan da söz etmek gerekecektir. Çünkü, kredi notunuz düşükse, bankacılık sistemi tarafından yapılacak olan yeni kredi başvurunuz otomatik olarak reddedilecektir.

Ancak, maaş müşterilerinin bankalardan daha kolay kredi alabildikleri bilinmektedir. Bundan dolayı, kredi notu veya da banka sicilinden yana sorun yaşayan kişiler, eğer belirtmiş olduğumuz bankalardan birisinin maaş müşterisi ise, bu bankayı tercih etmeleri tamamen kendi faydalarına olacaktır.

Yorum yapın