Bono Türleri Bono Vadeleri

Bono, sahip olduğu özelliklerle beraber başlı başına fark yaratan bir ürün olduğu gibi aynı zamanda basım yeri ve kullanım amaçlarıyla da kategorize edilmeleri değişkenlik gösterir. Bono türleri arasında yer alan her tür, kendi alt kategorisi içerisinde özel olarak değerlendiriliyor olmakla beraber farklı opsiyonları ve kazanç oranlarını da beraberinde getirmektedir.

Bono Türleri Neler?

Hazine Bonosu

Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’nin çıkardığı kısa vadeli TL ya da döviz cinsinden olan devlet iç borçlanma senedi olarak tanımlanır. Hazine bonosu, vade tarihine dek elde tutulması durumunda, anapara ve faiz geri ödemesinin garanti olduğu bono türüdür.

Kıymetli Maden Bonoları

Altın, gümüş ve platini kapsayan kıymetli maden bonoları sayesinde belirli miktardaki kıymetli madenin ihraç edilmesi sağlanır. İskontolu veya iskontosuz olarak satılabilen menkul kıymetler olarak ön plandadır. Vade süreleri 60-360 gün arasında değişkenlik gösterir.

Banka Bonoları

Yatırım ve kalkınma bankaları tarafından düzenlenen bonolar olarak bilinirler. Banka bonoları, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından alındıktan sonra ihraç edilirler. İskonto esası göz önünde alınarak satılan menkul kıymetler kapsamında bulunurlar. Halka arz edilen banka bonoları için 60-360 günlük vade süresi bulunurken, tahsilli olarak satılacak banka bonolarındaki vade ise 15-360 gün arasındadır. Halk arz edilerek satışa sunulan banka bonoları için, satışta uygulanacak vadeye uygun olarak iskonto oranı yıllık bazda hesaplanır. İkinci el piyasası içerisinde bono alım-satım işlemlerinin tamamı serbesttir. Bono ihraç eden bankalar için de bu özellik aynıdır.

Finansman Bonosu

İşletmelerin sahip oldukları fon ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına genel olarak anonim ortaklık kapsamında; bankalar, finans kuruluşları ve büyük firmalar tarafından basılarak ihraç edilirler. İşletmeler ve bankalar çıkardıkları bonolar sayesinde kısa süreli olarak fon ihtiyaçlarını karşılama avantajına sahip olurlar. Bonoların piyasaya satılması ile gerekli olan fon miktarının toplanıyor olması sayesinde karşılıklı olarak kazanç sağlanır. ABD başta olmak üzere dünyanın önde gelen ekonomilerinde sıklıkla tercih edilen finansman bonoları, iskonto esasına dayalı olarak çıkarılmaktadırlar. Yatırımcılar açısından korumalı olarak gelir elde edebilmeyi sağlamasıyla beraber, bono türleri arasındaki en önemli seçeneklerden biri konumunda yer alırlar.

Yorum yapın