Bono Nedir? Kimler Tarafından Alınabilir?

Kaybettirmeyen yatırım aracı arayanlar tarafından en çok merak edilen ürünlerden biri bonodur. Adı borsa dünyasında sıkça anılan bono nedir? gelin sizler yakından inceleyelim. Bono, kıymetli evraklar kategorisinde değerlendirilmektedir. Bono, belirli miktardaki paranın belirli süre sonra ödeneceğini netleştiren ticari belge konumundadır. Borsa yatırımcıları için portföyün çeşitlendirilmesinde kullanılabilir. Hem güvenilir hem de kazanç getirisi sağlaması sayesinde kıymetli evraklar içerisinde sıklıkla değerlendirilen ürünler olarak kabul edilir. Bonoda iki farklı taraf bulunur. Alacaklı ve borçlu olarak ayrılan taraflar arasında işlem gerçekleşir. Bono, diğer yatırım araçlarından ayrılan özelliklere sahip olmasıyla beraber farklı bir yatırım aracıdır. Bononun farklı türleri bulunmakla beraber, yatırımcılar için geniş yelpazede bono tercihleri gerçekleştirilebilir durumdadır. Hazine bonusu, banka bonosu, finansman bonusu, altın bonosu, gümüş bonusu ve platin bonosu gibi türleri birbirinden ayrılan bono çeşitleri bulunur.

Bono Vade Süresi

Bonolar için belirlenen vade süresi 60 günden az olamayacağı gibi bununla beraber 360 günden fazla da olamaz. Bononun mevcut vade süresi seçenekleriyle beraber, yatırımcılar arasından belirlenecek zaman dilimi üzerinden işlem yapılabilir. Vadeli işlemlerde kullanılan bir araç olması ile beraber ödeme vaadi tanımı bono için en uygun tanımdır.

Bono iki farklı şekilde tahsil edilebilir durumdadır. Ödeme zamanı geldiğinde alacaklı tarafından borçluya başvuru yapılarak tutarın tahsil edilmesi ve bununla beraber senedin verilmesi ilk yöntemdir. İkinci tahsil yöntemi ise, alacaklı ödeme zamanı gelmeden bankaya giderek senedi iskonto ettirir ve mevcut bedeli tahsil eder. Böylece borç vadesine ulaşıldığında, borçlu bankaya ödeme yapma zorunluluğuna sahip olur.

Bono Kimler Tarafından Alınabilir?

Bono almak isteyenler için belirlenen tek şart 18 yaşı geçmiş olmaktır. Yaşı tutan herkes bono alımı gerçekleştirebilmektedir. Bono, banka veya borsa üzerinden alımı gerçekleştirilebilecek bir üründür. Yatırım yapacak olanlar tarafından değerlendirilebilecek risksiz seçeneklerden biridir. Bono kazançları için genel bir miktar belirtilebilmesi söz konusu değildir. Bono türleri birbirinden farklı oldukları gibi kazanç getirileri de birbirinden farklı olarak şekillenir. Bono ile kazanç sağlamak isteyenler için yapılacak olan yatırımın miktarına bağlı olacak şekilde getiri oranı da yükselir. Bono ile getiri elde etmek isteyenler için sunulan bono alternatifleri arasından kazanç planlamasına göre seçim yapılarak en iyi sonuç elde edilebilir.

Yorum yapın