Boğa Piyasası Nedir?

Piyasalarda en çok kullanılan terimlerden olan Boğa Piyasası, fiyatların iyi yönde hareket ettiğinin tanımlanmasını sağlar. Genel yükselişin hâkim olduğu piyasa tipi olmasıyla beraber, yatırımcılar tarafından alım yapıldığının göstergesidir. Beklentilerin pozitif yönde olduğu tiptir. Piyasa içerisinde boğaların yer alması sayesinde fiyatların yükselişi bariz seviyede görülür. Kısa ve uzun vadeli olarak kar sağlayabilmeye olanak tanıyan boğa piyasasıyla yatırımcılar beklenen fiyat seviyesini görebilmektedirler. Piyasanın trend eğilimine bağlı olacak şekilde değişkenlik gösteren kar oranları ile boğa piyasasının yükselişleri sayesinde avantajlı konumda yer alınabilir. Fiyat grafiklerinde mevcut olan yükseliş oranlarının değerlendirilmesi sayesinde boğa piyasası tanımlaması yapılabilecek olduğundan dolayı, piyasanın genel olarak verilerinin toplanması sayesinde alım fırsatlarından fayda sağlanabilir. Genel olarak alım yapılan bir trend olan boğa piyasasının mantığı yatırım aracının fiyat grafiğindeki yukarı yönlü hareketlerin değerlendirilmesine dayanır. 18.yy içerisinde kullanılmaya başlanan bir terim olmasıyla birlikte ABD’de yaygınlaşmıştır.

Boğa Piyasasının Oluşumu

Boğa piyasasının oluşumu için önemli tetikleyici etkenler bulunur.

Boğa piyasasının oluşum aşaması

  • Fiyatların dip seviyelerde olduğunun görülmesinin ardından büyük yatırımcılar alım fırsatı olduğunu düşünerek yatırım yapmaya başlar.
  • Büyük yatırımcılar tarafından alımların gerçekleştirilmesi sayesinde fiyat grafiklerinde yukarı yönlü hareket başlar. Fiyatların yükselmeye başladığının diğer yatırımcılar tarafından da görülmesiyle beraber alım trendi artışı başlar. Alımlarda yaşanan artış nedeniyle piyasalarda pozitif durum yaşandığı düşüncesi hâkim olur.
  • Küçük yatırımcıların da alım gerçekleştirmesi sayesinde, fiyatların yükselişi daha hızlı şekilde gerçekleşerek doyum noktasına ulaşır. Fiyat grafiğinde tekrar düşüş yaşanana kadar boğa piyasası etkisinde olur.

Boğa Piyasası Fiyatları Ne Kadar Etkiler?

Boğa piyasasıyla beraber fiyatlar dip seviyeden %20’lik artış gösterir. Boğa piyasası başlangıcının oluştuğu dönemde mevcut alım fırsatlarının değerlendirilmesi sayesinde yaşanan artış fiyatlarda bariz seviyede çıkışa neden olur. Boğa piyasasının düşüş süreci başlayana dek hâkim olması sayesinde kar elde edebilmek mümkün durumdadır. Yapılacak olan alımlarda fiyat grafiklerinin değerlendirilmesi sayesinde boğa piyasasının etkisinin olup olmadığı görülebilir. Boğa piyasasının ne kadar süreceği hakkında genel olarak belirli bir süre bulunmadığından dolayı, trendlerin takip edilmesiyle piyasa okuması yapılarak öngörü sağlanabilir.

Yorum yapın