Blockchain ve Türk Bankacılığı – Blockchain Nasıl Çalışır?

Şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanını olarak tanımlanan Blockchain, sistemdeki iki kişi arasındaki yapılan işlemlerin kaydının sisteme dâhil olan herkes tarafından tutulduğu bir teknolojidir. Bu sayede kişiden kişiye gönderilen paranın onayı sistemdeki madenciler tarafından yapılır ve resmileşir. Böylelikle bir aracı kuruma gerek duyulmaz. Bu teknoloji sayesinde aracısız olarak herkes ağa dâhil olabilir, işlem yapabilir ve işlemleri doğrulayabilir ve yeni blok oluşturabilir. Bu sayede hem daha güvenli yatırım yapacak hemde daha çok para kazanacaksınız.

Blockchain Nasıl Çalışır?

İçindeki verilerin birbirlerine şifrelenmiş elementlerle bağlandığı, sürekli olarak büyüyen dağıtık bir veri tabanıdır. Blockchain nasıl çalışır, Bitcoin piyasaya çıktığından beri çok sorulan bir soru olmuştur. Blockchain ağındaki herkesin verilere ulaşması mümkündür. Verileri kontrol eden tek bir taraf yoktur, herkes verileri aracısız olarak doğrulayabilmektedir. İletişim kişiden kişiye olur, bir merkez vasıtasıyla olmaz. Bilgiler her noktada depolanır ve diğer tüm noktalara iletilir. Blockchain’deki her kullanıcının 30 veya daha fazla karakterli bir şifresi vardır. İşlemler bir kez veri tabanına girildiğinde ve güncellendiğinde bir daha değiştirilemez. Çünkü kendilerinden önce gelen her işleme bağlıdır. Kullanıcılar noktalar arasında otomatik işlemleri başlatacak algoritmalar ve kurallar koyabilir.

Blockchain Kullanım Alanları

Bitcoin ile ortaya çıkan Blockchain teknolojisinin kullanım alanı şu anda kripto paralar olsa da yenilikçi teknolojisi ile birçok alanda kullanılabilecektir. Blockchain kullanım alanları arasında, büyük bankalar, gelişmiş ülkelerin ar-ge departmanları, büyük üniversiteler gelebilir. Bir merkeze bağlı olmadan, şifreli, güvenli ve müdahale edilemez olduğundan kripto paralar dışında da birçok alanda kullanılabilir.

Aracısız para alış-verişi imkânı sağlamaktadır. Günümüzde cep telefonu görüşmeleri, e-posta mesajları, sosyal medya hesapları hep bir merkeze bağlıdır ve istenildiği zaman müdahale edilebilir. Blockchain teknolojisi ile geliştirilecek olan bir bulut sistemiyle, veriler güvenli bir şekilde depolanabilecektir. Telif hakları, tapular, senetler ve isim hakları kolaylıkla doğrulanabilir. İnternet üzerinden online olarak seçimler yapılabilir ve bu Blockchain teknolojisi ile güvenli bir hale getirilebilir.

Türk Bankacılığı ve Blockchain

Türkiye’de bankacılık sektörünün geneli Blockchain teknolojisine ve kripto paralara mesafeli yaklaşmaktadırlar. Bu bankaların içinde sadece Akbank, Blockchain tabanlı ödeme sistemi olan Ripple ile anlaşmıştır. Yurtdışı para transferlerinde hızlı ve düşük maliyetli işlemler yapmak için bu teknolojiyi benimseyen Akbank, ilk olarak Almanya’daki Akbank AG üzerinden pilot çalışma başlatmıştır. Akbank müşterilerine daha hızlı, daha düşük maliyetli ve daha saydam bir şekilde para transferi sağlamayı amaç edinerek, Blockchain tabanlı Ripple ile anlaşmıştır. Akbank kullanacağı bu yeni teknoloji ile hızlı yapısı, uygulanacak döviz kurlarını evvelce sunması, muhabir banka masraflarını düşürmesi ve 7 gün 24 saat ödemeleri izleyebilmesi ile fark yaratacaktır.

Blockchain teknolojisini Türkiye’de kullanan ilk banka olan Akbank, bu teknoloji ile müşterilerine yenilikçi dijital ürünler sunmayı amaçlamaktadır. Diğer bir Türk bankası olan ABank ise, iştiraki olduğu Katar’lı The Commercial Bank ve gurup bankaları ile Mısır ve Hindistan’da kurduğu ortaklılarla Blockchain testlerine başlamıştır. ABank, Blockchain alt yapısını kullanarak uluslararası para transferini gerçekleştirdiğini açıklamıştır.

ABank, pilot olarak yaptığı bu işlemin başarıya ulaşmasının ardından, diğer ülke bankalarıyla da Blockchain ağını genişletmeyi hedeflemektedir. Son olarak Albaraka Türk Katılım Bankası ise Albaraka Garaj isimli girişim hızlandırma merkezi ile Blockchain teknolojisi alanında yenilikçi fikri olan girişimcileri destekleyeceğini duyurmuştur. Albaraka Garaj Blockchain teknolojisi için ağ oluşturma ve finansal destek sağlayacaktır. Prototip aşamasındaki projeler için 3 aylık bir mentorluk ve eğitim süreci bulunan program da Albaraka Garaj tarafından sağlanacaktır.

Yorum yapın