Bitshares Fiyatları Neden Bu Kadar Değişken?

Dönemimizin en dikkat çeken unsurları hiç kuşkusuz kripto paralar. Bitcoin’in büyük bir çıkış yakalamasının ardından alt coinlerin de dikkat çekmeye başlamaları uzun bir zaman almamıştır. Bitcoin’in alt coini olan Bitshares Coin de bir kripto paradır.

Bitshare’in Halka açık, açık kaynak kodlu, gerçek zamanlı olarak işleyen ve blok tabanlı bir finansal platform olduğunu görüyoruz. Dahili bir merkezi bulunmayan kripto paraların varlıklar arasında değişimleri yapılır ve bütün fonların bu yöntem ile idare edilmesi sağlanır. Bitshares ‘BTS’ sembolüyle gösterilir ve kullanıcıların kripto para üzerinden kazanç elde edebilmesi imkanı bulunur.

Bitshares Coin Fiyatları ‘ndaki Dalgalanmalar

Bitshares Coin ve bütün kripto paraların değerleri yalnızca arz ve talep dengesine bağlı olarak değişkenlik gösterirler. Yani fiyatlar sadece pazar tarafından ödenen rakamlara bağlı olarak değişirler. Coinlere daha çok satın alma talebinin oluşmasıyla birlikte elbette ki fiyatlarda da artış görülecektir. Eğer coinlerin satış talepleri daha yüksek seviyeliyse de o zaman fiyatların düşmesi söz konusudur. Bu durumu temel ekonomi fiyat unsurları olarak değerlendirmemiz de yanlış olmayacaktır.

Bitshares Fiyatları ‘nın Dalgalanma Ölçümleri Yapılabilir mi?

Bitshares ve bütün coinler için geçerli olan fiyat dalgalanmalarında pek çok etkenin bulunabildiği görülebiliyor. Dalgalanmaların endeksleri, genel piyasalar kapsamında Volatilite Endeksi (VIX) ile ölçülebilmektedir. Coinlerdeki dalgalanmaların henüz genel anlamda kabul edilen bir endekslemeye sahip olmaması nedeniyle ölçümlere tabii tutulması da şu an için olası değildir.

Bitshares Fiyatları ‘ndaki Dalgalanmalara Etki Eden Unsurlar

Coin dalgalanmalarına etki eden birçok unsur yer alıyor. Borsada hisse senetleri ve menkullerde olduğu gibi fiyatların artmasına veya düşmesine neden olan unsurlara kısaca değinirsek eğer; coinlere yönelimin düşmesi ve buna bağlı olarak değerlerin düşmesi. Algı değerinin yani coinlerin geleneksel paralar karşısında değer algılamasının değişkenliğiyle fiyat dalgalanması yaşanabilir.

Kripto paraların kullanımlarının algılanması konusunda yapılan hatalar. Yüksek orandaki para sahipleri için küçük opsiyon değerlerinin bulunması dalgalanmaya etki eder. Yüksek enflasyonlu ülkelerdeki doğrudan ya da kripto paralar ile yapılan yabancı yatırımların dalgalanmaya etki edici bir unsur olduğu görülebilir.

Yorum yapın