Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

9 yıllık yakın bir geçmişe sahip olan  Bitcoin Nedir ? Bitcoin blog zincir ağının ilk bloğu olarak çıkartıldı. Özellikle son dönemler başta olmak üzere kripto para dünyasının en çok yatırımını alan  Bitcoin sizlere ne gibi katkılar sağlamaktadır? Bir çok kullanıcının bulunduğu  Bitcoin dünyasında nelere dikkat edilmelidir?  Bitcoin nasıl alınmalı?  Bitcoin madenciliği nasıl yapılmalı? Ve  Bitcoin ile güvenli işlemler nasıl gerçekleştirilmelidir?

Çıktığı ilk günlerde bomba etkisi yaratmasa da son günlerin en büyük çıkışını yaparak bomba etkisi yaratan  Bitcoine dair bilmeniz gereken her şey burada.

 Bitcoin Nedir?

Kısaltması ‘’ BTC ‘’, sembolü ‘’ ฿ ‘’ olan  Bitcoin herhangi bir resmi kurum v kuruluşla ilgisi olmayan elektronik bir para birimidir. Derin ağda en çok kullanılan kripto para birimi olan  Bitcoin, virgülden sonra 100.000.000’  cu basamağa kadar ayrılabilmektedir.

 Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır?

Dijitalleşen dünya sayesinde  Bitcoin alımı yapmak çok kolay bir hale gelmiştir. Günümüzde  Bitcoin alım ve satımını yapan bir çok yerli ve yabancı platform bulunmakta ve kolaylıkla alım satım işlemi gerçekleşmektedir. Platform kullanıcıları  Bitcoin alım satım işlemlerini ister havale, eft, ister kredi kartı, isterse de daha farklı pek çok işlemle gerçekleştirebilmektedir.

 Bitcoin Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bitcoin satın alırken dikkat etmeniz gereken en öncelikli şey  Bitcoin alacak olduğunuz şirkettir. Şirket ile ilgili öncesinde araştırma yapmalı ve güvenilirliğinden emin olmalısınız. İnternet üzerinden bu şirketleri kullanan ve bir çok yorum ve öneri bırakan platform kullanıcılarından yardım alabilirsiniz.

İkinci dikkat etmeniz gereken nokta ise çalışacağınız platformlarda sizden  Bitcoin alım satım işlemleri sonrasında keseceği işlem ücretleri. Çünkü bu ücretler çok değişken olmakla birlikte çok yüksek rakamlar olabilmektedir.

 Bitcoin İşlemlerinde Koruma Nasıl Sağlanır?

Bitcoin alım satım yapacağınız platformu seçip, kaydolduktan hemen sonra yapmanız gereken ilk iş 2FA özelliğini devreye sokmak olmalıdır. Bu çift aşamalı bir güvenlik örneği olan 2FA,  Bitcoin hesabınızın hack’lenip, daha sonrada paranızın çalınma riskini en aza indirecektir. Çift aşamalı güvenlik örneği olan 2FA için sms desteği ve ya da bir Google uygulaması olan Authenticator’ı kullanarak etkinleştirebilirsiniz. Böylelikle bu özel Google uygulaması sayesinde siz  Bitcoin hesabınıza her girişte size özel ikinci bir şifre oluşturulacak e böylelikle hesabınız daha korunaklı hale gelecektir. Google’ nin Authenticator adlı uygulamasına da Google Play ve ya da App Store’ den kolaylıkla ulaşılabilir.

 Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği normal madencilikten farklı bir kavramdır. Bu sektörde madencilik para oluşturma işlemine denilmektedir. Madencilik, hesaplama gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır.

Bitcoin ağındaki düğümlere ise madenci denilmektedir.  Bitcoin ağındaki düğümler yani madenciler bazı yazılımlar eşliğinde donanımlar üzerindeki yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştirmekle görevlidirler.  Bitcoin madenciliğini bireysel olarak kurulan siteler aracılığı ile de yapılabilir. Fakat son dönemlerde daha sık kullanılan  Bitcoin madenciliği önceden hazır olarak bulunan ve büyük yatırım yapan platformlara yatırım yaparak elde edilen kara ortak olmaktan geçmektedir.

 Bitcoin Ne Zaman Çıktı Ve Ne Zamandan Beri Kullanılmakta?

Aktif olarak olmasa da 9 yıldan beri kullanılmakta olan  Bitcoin, 3 Ocak 2009 tarihinde çıktı ve son yılların gözde kripto parası oldu.

 Bitcoin Nedir? Nasıl İşler?

Bitcoinlerin üretildiği her hangi bir merkez bulunmamaktadır. Bittorent ağlarına benzer şekilde noktadan noktaya dağıtık bir ağ özelliği gösteren  Bitcoinler, bu ağ üzerinden yapılan ödemeleri anında ödeme yapılan noktaya ulaştırır. Böylelikle hangi adresin hangi adrese ödeme yaptığı belirlenir ve kayda geçer. Daha sonra toplanan kayıtlar blok adı verilen yapıların içerisinde ki yerini alır. Her blog üzerinde belirli bir sıfır rakamı ile başlayan ifadeler bulunmakta ve yüksek işlem gerektiren bir hash algoritması uygulanmaktadır.

Bu işlem yaklaşık olarak her 10 dk’ da 1’ e tekabül etmektedir ve bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya 50  Bitcoin ödül verilmektedir. Bu rakam şimdilerde 25  Bitcoinle sınırlandırılmıştır. İşlem sonrası böylelikle de Bitcoiler emisyona sürülmüş olmaktadır.

Her blog kendinden sonra gelen sonuncu bloğun da hash ifadesini içerecek şekilde ayarlanmıştır. Bunun sonucunda da bozulması çok zor olan bir blok zinciri oluşmuştur. Fakat bu zincir % 51 saldırısı adı ile anılan saldırı tarafından bozulabilmektedir. Bu işlemdeki ana amaçta çift organizasyon harcamalarını önlemek ve gönderimleri kayıt altında tutmaktır. Burada verilen ödül miktarı da yaklaşık olarak 4 senede bir yarıya düşürülür. Bu oran 210.000 blokta 1’ e denk gelmektedir.

Bitcoinin değerini ise piyasa içerisindeki arz ve talep değerleri belirlemektedir. Talebin artması ile fiyat artmakta, azalması ile de azalmaktadır. Dolaşımda yer alan Bitcoin miktarı da sınırlı sayıdadır. Yeni  Bitcoin üretimi prosedürlere dayandırılmıştır.

Bitcoinin piyasa karşısında değer kaybetmesine neden olabilecek en büyük etmenler; teknik zorluklar, ülkenin bu paraya karşı olan görüşü ve yaklaşımına bağlı mevzuat değişiklikleri ve en önemlisi insanların bu paraya karşı olan istek ve güvensizliğinin olumsuz yönde değişmesi olmaktadır.

Yorum yapın