Bitcoin Madencilik Nedir?

Bitcoin Madencilik, belki de son yılların en merak edilen ve herkesin biraz da olsa muhabbetinde yer verdiği bir konudur. Bir kripto para olarak piyasaya çıkan Bitcoin, başlarda yasadışı işlemler için kullanılan bir para birimidir. Yasadışı işlerde neden kullanıldığı noktasında ise temelini oluşturan ve Blockchain adı verilen bir sistemin kullanılmasıdır. Bu sistem sayesinde işlemler sadece iki kullanıcı arasında olmaktadır ve başka bir merkez veya aracı yoktur. Bu sebeple de takip edilmesi çok zor olan bir sistemdir.

Bitcoin’in yasadışı işlemler dışında başka alanlarda da kullanılmaya başlanmasıyla değeri günden güne ciddi anlamda artmıştır. Herkesin dikkatini çeken bu yükseliş sonucunda Bitcoin’e nasıl sahip olunacağı veya nasıl üretilebileceği gibi konular gündeme gelmiştir.

Bitcoin Madencilik

Bitcoin, belli bir algoritma kullanılarak üretilen sayıların oluşturduğu bir para birimidir. Fakat bu algoritma, Bitcoin sayısı arttıkça çözülmesi zor bir algoritma haline gelmektedir ve gelmiştir de! Bitcoin, belli bir uzunluktaki sayılardan oluşan bir para birimi olduğuna göre en fazla üretileceği miktarda bellidir ve bu miktar 21 milyondur. Şuan piyasada 16 milyon civarında Bitcoin olduğu düşünüldüğünde madencilik yapılarak Bitcoin bulmanın ne derece zorlaştığı da ortaya çıkmaktadır. Özetle; Bitcoin madenciliği, algoritmik denklemin çözülmesi sonucunda yeni blokların oluşmasının sağlanmasıdır. Bu blokların oluşması sonucunda da ağ ücreti olarak Bitcoin ile ödüllendirilmesidir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin’in ilk günlerinde normal evimizde kullandığımız bilgisayarlarla Bitcoin üretilmesi mümkündü. Fakat hem sayısının artması hem de Bitcoin’in kendi içinde yer alan mekanizmadan dolayı bu olay artık mümkün değildir. Bitcoin bloğu oluşturulması 10 dakikada 1 blok şeklinde kısıtlanmıştır. Ayrıca her blok için ödül olarak verilen Bitcoin değeri her yıl daha da azalmaktadır. Bu sayede de piyasaya Bitcoin’in çıkış hızı devamlı kontrol altında tutulabilmektedir.

İşlemci (CPU) Madenciliği

Bilgisayarın işlemcileri kullanılarak bahsi geçen algoritmanın çözülmesi sonucunda Bitcoin kazanılması işlemidir. Fakat günümüzde tamamen geçerliliği yitirmiş bir yöntemdir. Yarattığı maliyet olarak da çok kârlı bir yöntem değildir çünkü kazanılacak Bitcoin, onu üretmek için harcanan maliyetin çok çok altında kalmaktadır.

Ekran Kartı (GPU) Madenciliği

Aslında mantık olarak işlemci madenciliğine benzeyen bir yöntemdir. Farkı ise ekran kartı üzerindeki işlemcinin kullanılmasıdır. Ekran kartlarında yer alan işlemcilerin CPU’ya oranla matematiksel işlemlerde daha verimli olması bu yöntemin tercih edilmesine sebep olmuştur. Zaten işlemci madenciliği de bu yöntemin ortaya çıkmasıyla beraber geçerliliğini kaybetmiştir. Hatta bu durum birçok ekran kartının bilgisayara bağlanarak kullanılmasıyla ciddi getiri elde edilmesini de sağlamıştır.

ASIC Madenciliği

Günümüzde geçerliliğini sürdüren bir Bitcoin madenciliği yöntemidir. Tamamen bu iş için özel olarak tasarlanıp minimum donanıma sahip cihazlardır. Bu sayede verimlilik açısından da oldukça başarılı olmaktadır.

Yorum yapın