BIST 100 Endeksi Nedir?

BIST 100 endeksi, Borsa İstanbul için gösterge endeks değeri anlamını da taşır. XU100 koduyla ifade ediliyor olmasıyla birlikte, hemen her yatırımcının takibinde yer alan, önemli bir endekstir. Aynı zamanda pek çok yatırımcının da portföyünde yer almaktadır. BIST 100 endeksi, borsanın genel seyir durumu hakkında bilgi göstergesi niteliği taşımaktadır. BIST 50 ve BIST 30 endekslerini de içerisinde bulunduruyor olmasına ek olarak, BIST 100 endeksinde, 50 şirkete ait olan hisse senedi de yer alır. Temel olarak BIST 100, 100 farklı şirketin hisse senetlerini temsil eder. Ulusal Pazar içerisinde işlem gören şirketler ile birlikte Kurumsal Ürünler Pazarı içerisinde işlemde olan girişim sermayesi yatırım ortaklıklarını ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarını kapsar. Seçilen 100 şirkete ait olan değerlerin yer aldığı BIST 100 endeksi, Türk borsasında bir gösterge olduğu gibi en popüler değerler arasında da bulunur.

BIST 100 Endeksinin Popüler Olmasının Nedeni Nedir?

Borsa İstanbul’un çok sayıda endeksi arasından popülerleşip baş sıraya BIST 30 endeksiyle beraber yerleşmiş olan BIST 100 endeksi, tüm yatırımcılar tarafından takip edilen bir endeks türüdür. Borsada yaşanan düşüşlerin ve artışların yorumlanmasında ve anlamlandırılmasında BIST 100 kullanılır. Borsanın sahip olduğu genel performans değerlendirmesinin, BIST 100 için seçilen şirketlere ait olan hisseler tarafından belirlendiği söylenebilir.

Borsadaki diğer endeksler arasından sıyrılarak popülerleşen BIST 100’ün, popüler olmasındaki temel sebepler arasında; borsanın genel seyrini, ülke ekonomisi ve sektörleri analiz edebilme avantajını beraberinde getirmesi bulunmaktadır. Dünyanın pek çok farklı ülkesinde borsaya ait olan gösterge endeks belirli bir isimle ön plandadır.

BIST 100 Endeksi için Şirket Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılır?

BIST 100 içerisinde yer alacak şirket hisse senetleri, A ve B gruplarına ait olan hisseler arasından seçilir. Çünkü, C ve D grubunda yer alan hisseler BIST 100 endeksi içerisinde yer almaz. BIST 100 endeksi yılda 4 kez yeniden hesaplanmaktadır. Dönemsel bazda mevcut olan değişimler, dönem başlamadan önceki 10 günlük süre içerisinde ilan edilir.  Borsaya yeni giriş yapacak olan yatırımcılar için bilgi sahibi olabilmeyi mümkün kılan özellikleri sayesinde BIST 100 endeksi büyük bir değere sahiptir.

Yorum yapın