Ana sayfa / Kredi / Bireysel Kredi Nedir? Bireysel Kredi Çeşitleri Neler?

Bireysel Kredi Nedir? Bireysel Kredi Çeşitleri Neler?

Kişiler belli dönemlerde nakit sıkıntısı yaşadıklarından dolayı bankalar aracılığı ile sunulan kredileri kullanmaktadır. Gerçek kişilerin kullanmış oldukları bu kredilere ise bireysel kredi adı verilmektedir. Kişiler ticari ve bireysel krediler arasındaki farkı tam olarak algılayamadıklarından dolayı bireysel kredi nedir sorusunu sıklıkla sormaktadır. Müşteriler, ticari kredilere göre bireysel kredilerde çok daha az limitli tutarlar kullanabilmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenmiş olan kararlar çerçevesinde müşteriler vade tamamlandıktan sonra kullanmış olduğu limiti yeniden kullanamamaktadır. Bireysel krediler kendi içerisinde 4 kola ayrılmaktadır. Bu krediler aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

İçindekiler

İhtiyaç Kredisi

Gerçek kişilerin temel anlamda var olan ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kullandıkları kredilere ihtiyaç kredisi adı verilmektedir. Tatil, beyaz eşya alımı, eğitim, ev yenileme ya da evlilik gibi nedenler ile kullanılan tüm krediler bireysel ihtiyaç kredisi çatısı altında toplanmaktadır. 2016 yılının Eylül ayında yapılmış olan son düzenlemeler sonucunda müşteriler 48 aya kadar vadeli olarak ihtiyaç kredisi kullanımı gerçekleştirebilmektedir.  Müşterilere bu krediler teminatsız olarak sunulmaktadır; fakat belli durumlarda üçüncü kişilerin kefilliği talep edilebilmektedir. Bankalar için ihtiyaç kredisinin riski oldukça yüksek olduğundan dolayı faiz oranları da diğer kredilere nazaran daha yüksektir. Müşterilerin çekebileceği maksimum ihtiyaç kredisi ile ise 50.000 TL olarak belirlenmiştir.

Taşıt Kredisi

İkinci el ya da sıfır kilometre araç satın almak isteyen gerçek kişilerin kullanmış oldukları kredilere taşıt kredisi adı verilmektedir. Bu krediler hem kurumsal müşteriler hem de bireysel müşteriler için sunulabilmektedir. Müşteriler bu krediyi kullanırken banka teminat olarak satın alınacak olan aracı rehin almaktadır. 50.000 TL tutarına kadar olan taşıtlarda taşıt bedelinin yüzde yetmişi sunulurken, 50.000 TL ve üstü olan taşıtlarda ise bedelin % 50’si kredi olarak verilmektedir. Müşteriler maksimum 48 aya kadar vadeli olarak bu kredi seçeneğinden faydalanabilmektedir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi

Bireysel kredi nedir sorusuna verilecek cevaplardan biri de ipotekli ihtiyaç kredisidir. Aslında bu kredi türü bireysel kredi kapsamında değerlendirilmektedir. Müşteriler 48 aya kadar vadeli olacak şekilde kat mülkiyetinin ya da kat irtifakının rehin alınması sonucu bu krediyi kullanabilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan TEB Taşıt Kredisi Faiz Oranları ve Kredi Şartları başlıklı makalemizde TEB Taşıt Kredisi Faiz Oranları ve TEB Taşıt Kredisi Kredi Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER YAZILAR

Askere Bedelli Kredisi

Askere Bedelli Kredisi Hangi Bankadan Alınır? Bedelli Askerli Kredisi!

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar Askere Bedelli Kredisi konusu, profesyonel orduya geçişi hızlandırmak ve askerlik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir