Bireysel Kredi Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

Kişilerin kısa ya da uzun vadeli nakit ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla kullanmış oldukları kredilere bireysel kredi adı verilmektedir. Kredinin bireysel kredi niteliği taşıyabilmesi için ise şahsen kullanılması gerekmektedir. Türkiye’de bankalar farklı çeşitlerde bireysel kredi kullanımı gerçekleştirebilmektedir. Bireysel kredi çeşitleri ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Konut Kredisi

Yeni bir ev satın almak ya da evini tamamen yenilemek isteyen müşteriler için sunulan konut kredisi, 120 ay vadeli olarak kullanılabilmektedir. Müşteriler ekspertizlerin sunmuş olduğu değer karşılığında değerin yüzde yetmiş beşi kadar konut kredisi kullanımı gerçekleştirebilmektedir. Kullanılan bu kredi karşılığında ise ev ipotek edilmekte ve borcu ödenene kadar satışa sunulamamaktadır. Bu neden ile müşteriler yeni bir ev satın almak için uygun faiz oranları üzerinden daha çok konut kredisini tercih etmektedir.

İhtiyaç Kredisi

Kişilerin tüm bireysel ihtiyaçlarının karşılanabileceği kredi türüne ihtiyaç kredisi adı verilmektedir. Müşteriler evlerini yenilemek istiyor ise tatile çıkmak gibi bir gayeleri varsa ya da yeni bir beyaz eşya satın almak istiyorsa ihtiyaç kredisi kullanımı gerçekleştirebilmektedir. Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yayınlanan son kararla göre Eylül 2016 itibarı ile 48 ay vadeli olarak ihtiyaç kredisi kullanımı gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Müşterilerin ihtiyaç kredisi kapsamında seçebilecekleri maksimum tutar ise 50.000 TL’dir.

Taşıt Kredisi

İkinci el ya da sıfır kilometre araç satın almak isteyen müşterilerin kullanmış olduğu kredi türüdür. Bireysel kredi çeşitleri arasında yer alan taşıt kredisinde bu tutar araç bedelinin yüzde yetmişini oluşturmaktadır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi

Bireysel kredi çeşitleri arasında yer alan ipotekli ihtiyaç kredisi, müşterilerin ticari amaç dışında bulunan ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullandıkları kredi türüdür. Kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli olan bir konutun rehin alınması karşılığında müşterilere bu kredi kullandırılmaktadır. İhtiyaç kredisi olması nedeniyle müşterilere en fazla sunulan vade seçeneği 48 aydır. Borç tamamen bittiğinde ve vadenin sonuna geldiğinde konut üzerinde bulunan ipotek kaldırılmaktadır. Bu kredi türünün faiz oranı ihtiyaç kredilerine göre çok daha uygundur. Aynı zamanda banka sigorta muamele vergisi bu kredi türünde müşterilerden talep edilmemektedir.

Yorum yapın