Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Başvuru Ve İptal İşlemleri

Bireysel emeklilik birçok kişinin merak ettiği ancak hakkında tam olarak emin olamadığı bir olgudur. Bunun en temel sebebi ise bireysel emeklilik sistemi hakkında herkesin bir fikir sahibi olması ve bunu ifade etmeye çalışmasıdır. Esasen bir para kazanma sistemi olmayan bireysel emeklilik sistemi uzun vadede birikim yapabilmenize olanak sağlamaktadır. Bu şekilde ilerleyen zamanlarda bireysel emeklilik hesabınızda biriken parayı toplu olarak veya aylık maaş şeklinde almanız mümkündür. Düzenli geliri olmayan kişiler için sistem pek uygun olmasa da yine her ay küçük miktarlarda katılım yapılabilir.

BES Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, emeklilik dönemine kadar kişinin her ay belli bir tasarruf yapmasını sağlar. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde devlet memurları ve özel sektör çalışanları bu sistemden ayrılmadıkları takdirde her ay maaşlarından %3 oranında bir kesinti yapılmaktadır. Bu kesintiler bireysel emeklilik firması tarafından değerlendirilerek getirisi olan fonlar satın alınmaktadır. İlerleyen zamanlarda paranızı toplu şekilde veya aylık maaş şeklinde almak için sistemde en az 10 yıl kalmanız gerekir. 10 yılın sonunda ise biriken paranızın toplu halde veya aylık periyotlar şeklinde alabilirsiniz.

Emekliliğe hak kazanabilmeniz adına 56 yaşını tamamlamanız ve en az 10 yıl sistemde kalmanız gerekir. Aksi takdirde %25 devlet katkısından yararlanamazsınız. Her yatırdığınız 100 TL için devlet tarafından bireysel emeklilik hesabınıza 25 TL katkı sağlanmaktadır. Bu şekilde birikimlerini katlanarak devam eder. Bireysel emeklilik şirketiniz eğer zorunlu sisteme dahil olduysanız ve ayrılmadıysanız Allianz olarak belirlenmiştir ve devam etmektedir. Ancak Garanti, Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi diğer bankaların bireysel emeklilik sistemlerine de kayıt yaptırmanız mümkündür. Bu tamamen sizin gelirinize ve ekstra bir bireysel emeklilik programına ihtiyaç duyup duymamanıza bağlıdır.

Bireysel Emeklilik Sistemini Faydaları

Bilindiği üzere birçok kişi birikim yapmakta ve para biriktirmede sorunlar yaşamakta ve birikim yapamamaktadır. İşte bu sistem insanların birikim yapabilmelerine ve emekliliklerinde ekonomik olarak daha rahat etmelerine olanak sağlamaktadır.

  • Bireysel Emeklilik Sistemi her ay düzenli bir biçimde para biriktirmenize yardımcı olur. Dilerseniz maaşınızdan kesilen katkı payı oranını artırabilir veya ekonomik sıkıntıda olduğunuz dönemlerde ödemeye ara verebilirsiniz. Bu sizin bir süre katkı payı yatırmamanız ve ilerleyen dönemlerde de tekrar bireysel emeklilik programına devam edebilmenize olanak tanır.
  • Bankaların bireysel emeklilik programlarında da ödeyeceğiniz aylık miktarı siz belirleyebilir ve emekliliğinizde hesabınızda birikecek parayı hesaplatabilirsiniz. Şimdi olmasa da ilerleyen zamanlarda ekonomik olarak refaha kavuşmak ve rahat etmek adına birçok kişi bireysel emeklilik programına kayıt yaptırmıştır. Siz de bireysel emeklilik sistemi ile birikim yapabilir ve emekliliğe hak kazandığınızda ister toplu halde isterseniz de aylık şekilde bu parayı alabilirsiniz.
  • Birden fazla bireysel emeklilik programına dahil olmanız yatırımlarınızı etkilemeyecektir. Geliriniz doğrultusunda bir veya birden fazla emeklilik sistemine dahil olabilir ve emekliliğinizde ki birikimlerin değerini daha da arttırabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Başvuru

Sizlerde bu sisteme kayıt olmak ve birikimlerinizi doğru şekilde değerlendirmek isterseniz önünüzde birçok seçenek bulunmaktadır. Özellikle bankalar son yıllarda bu sisteme oldukça fazla katkıda bulunmuşlardır. Hemen hemen her bankanın bu sistem ile ilgili çalışmaları bulunmaktadır. Düzenli para birikmesi bankalar içinde düzenli mevduat kazancı olacağından ve bu sisteme giriş içinde bir ücretin olmasından bankalar içinde güzel bir gelir kapısı olmaktadır. Sistemi kullanacak kişilerin kesinlikle uzun vadede bu yatan paralara ihtiyacı olmaması gerekiyor. Sisteme girip en az 5 yıl ve devlet katkısının tamamını hak edebilmek için 10 yıl boyunca sistemden çıkmamak gerekiyor. Başvuru işlemleri için kimliğiniz ile birlikte en yakın bankaya başvuru yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

Sistemden çıkmak oldukça basit bunun için başvuru yaptığınız banka yada bireysel emeklilik şirketlerine telefon ya da mail yoluyla dilekçenizi iletmek. Bankalarda ise bankaların hayat ve emeklilik bölümleri bulunmaktadır bunlar şubelerde yer alamadığından telefon ile hizmet vermektedirler. İlgili bankanın sitesine giriş yaparak telefon bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın