Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankaların Listesi 2018

2018 yılının büyük bir kısmını meşgul etmiş olan bedelli askerlik, 24 Haziran seçimleri öncesinde de çok kez hatırlatılmıştı. Türkiye’de büyük bir çoğunluğun merakla beklemiş olduğu bedelli askerlik durumunda, hükümetin başına hangi partinin geçeceğinin 24 Haziran seçimleri ile birlikte belirlenmesinin ardından da, araştırmalar ve çalışmalar da bir hayli artmış durumdadır. 24 Haziran seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara baktığımız zaman, yeni kabine ile birlikte bedelli askerlik çalışmalarına başlanacağı ama asıl önceliğin bedelli askerlik olmadığı belirtilmişti. Ancak, Binali Yıldırım, seçimler sonrasında bedelli askerlik konusunun masaya yatırılacağı şeklinde açıklama yapmıştı. Şuan ise, kişiler bedelli askerlik kredisi, bedelli askerlik şartları ve bedelli askerliğin ne zaman çıkacağını merakla beklemektedir.

Geçtiğimiz yıllara baktığımız zaman, bedelli askerliğin 2014 yılında çıktığı ve binlerce kişinin de istenen 18 bin TL’lik tutarı ödeyerek, vatani görevlerini bu şekilde yerine getirdikleri görülmektedir. 65. Hükümet ile birlikte, bedelli askerliğin ne zaman çıkacağı, bedelli askerlik kredisi için geçmişte olduğu gibi kamu bankalarının kredi hazırlığı yapıp yapmayacağı ya da hangi yaştan itibaren kişilerin bedelli askerlik imkanlarından faydalanabilecekleri hakkında birçok iddia ortaya atılmış durumdadır.

Bedelli Askerlik Şartları

Bedelli askerlik kredisi konusunda yapılan çalışmalara geçmeden önce, şuan bedelli askerlik için belirlenmiş şartlara da göz atmakta fayda vardır. Geçtiğimiz yılda çıkan bedelli askerlik hizmetinde, kişilerin 26 yaşını doldurmuş olmaları şartı bulunmaktaydı. Eğer kişiler 26 yaş şartını tamamlıyorsa, başvuru işlemlerinin sonrasında, bedelli askerlik için istenen ücreti peşin olarak ödedikten sonra, işlemlerini tamamlıyordu. Kişilerin maddi açıdan zorlanmamaları açısından da başta kamu bankaları olmak üzere, ülkemizdeki tüm bankalar kişilere bu süreçte kredi desteği vermekteydi.

Seçimlerin tamamlanması ile birlikte çalışmalara başlanacak olan bedelli askerlik konusunda, şuan için net bir şart ya da özellik belirtmek kesinlikle mümkün değildir. Ancak, geçmiş dönemde çıkan yani 2014 yılında çıkan bedelli askerlik düzenlemesine baktığımız zaman, en az 450 bin civarında bireyin bu hizmetten faydalanacağı ve bedelli askerlik ücretini ödeyerek vatani görevini yerine getireceği tahmin edilmektedir. Kimlerin bedelli askerlik fırsatından faydalanacağı konusunda ise, az önce de belirttiğimiz gibi 26 yaş sınırı gelmesi beklenmektedir.

Gündemde bedelli askerlik ile ilgili birçok haber çıkıyor olmasına rağmen, bu haberlerin tek ortak noktası yaş konusundadır. Çünkü, yapılan haberlerin genelinde bedelli askerlik için 26 yaş sınırının aynı şekilde kalacağı ama ücret artışına gidileceğinden söz edilmektedir. Şuan gündemde 26 yaş sınırının yanında istenen ücret için 20 bin TL’den söz edilmektedir. Geçtiğimiz dönemde çıkan bedelli askerlik fırsatına baktığımızda, bu ücretin 18 bin TL olduğu karşımıza çıkmaktadır.

bedelli askerlik kredisi
bedelli askerlik kredisi

Bedelli Askerlik Kredisi 2018

Bedelli askerlik kredisi, özellikle maddi açıdan birikimi olmayan ama askerlik görevini de bedelli olarak yapmak isteyenlerin araştırmış olduğu konuların başında gelmektedir. 2014 yılında ortaya çıkan bedelli askerlik imkanında bilindiği gibi 18 bin TL değerinde bir karşılık istenmişti. Bu tutarın peşin ödenmesi istendiğinden dolayı kişilerin bir kısmı birikimi ile bir kısmı da banka kredileri ile bu bedeli ödemişti. Ancak, kredi yolu ile bu bedeli ödeyecek olan kişiler, özellikle kamu bankaları tarafından hazırlanan kredi paketlerini incelemişlerdi.

2018 yılında çıkması beklenen bedelli askerlikte, ödenmesi gereken ücretin artacağı herkes tarafından beklenmektedir. Ancak bu ücretin ne olacağı hakkında farklı düşünceler ortaya atılmıştır. Bir kısım askerlik için gereken bedelin 20 bin TL olacağını savunurken bir kısım da 30 bin TL’ye yakın olacağından söz etmektedir. Ancak, 20 bin TL bedelin daha etkin olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı, kişilerin kredi hesaplaması yaparken ya da birikim tutarlarını incelerken 20 bin TL’yi göz önünde bulundurması daha doğru olacaktır.

Bedelli Askerlik Kredisi Faiz Oranları Ve Vadeleri Ne Kadar Olur?

Bedelli askerlik kredisi için bankaların çalışmalarına geçmeden önce, 20 bin TL için kamu ve özel bankalara göre yapılacak olan ödemeler hakkında şu bilgileri verebiliriz.

 • Bedelli askerlik tutarı 20 bin TL olduğu varsayılır ve kişiler de özel bir bankadan bu tutarda bir kredi alırsa, ortalama olarak %1,69 faiz oranı ile karşılaşacaktır. 12 ay vade seçimi yapıldığında, aylık bankaya bin 894 TL ödeme yapılacak ve bir yılın sonunda bankaya toplamda 22 bin 733 TL ödeme yapılacaktır.
 • Bedelli askerlik tutarı 20 bin TL olduğu varsayılır ve yine kişiler özel bankalara başvurursa, 24 ay gibi daha uzun vadede yapacakları ödemede, yine %1,69’dan başlayan faiz oranları ile hizmet alınacaktır. Aylık bankaya bin 60 TL ödeme yapılacak ve 24 ay sonunda da 25 bin 458 TL ödeme yapılmış olacaktır.
 • Bedelli askerlik tutarı 20 bin TL olduğu varsayılır ve kişiler de kamu bankalarından bu tutar için kredi desteği alırsa, 20 bin TL için sunulacak kredi faiz oranı %1,67 olacaktır. Buna göre, 12 aylık vade seçimi yapıldığında bankaya aylık bin 891 TL ödeme yapılacak ve 12 ay tamamlandığında da bankaya toplamda 22 bin 699 TL ödeme yapılacaktır.
 • Bedelli askerlik tutarı için 20 bin TL olduğunu varsayarsak ve kişiler ödemelerini 24 aylık vade için yaparsa, faydalanacakları kredi faiz oranı yine %1,67 olacaktır. Buna göre, kişilerin aydan aya yapacakları ödeme tutarı bin 57 TL olacak ve vade sonunda da bankaya yapılacak olan toplam ödemenin 25 bin 389 TL olduğu görülmektedir.

Bedelli askerlik kredisi için yaptığımız örnek hesaplamadan da anlaşılacağı gibi, kişilerin kamu bankalarından kredi kullanmaları halinde daha avantajlı olacağı görülecektir. Bundan dolayı, hala çalışmaları süren bedelli askerlik kredisi paketlerinin beklenmesinde fayda vardır.

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar

Bedelli askerlik kredisi için şuan bankaların atmış olduğu somut bir adım yoktur. Ancak, geçtiğimiz bedelli askerlik sürecine yani 2014 yılına baktığımız zaman, en uygun kredinin kamu bankası olan Vakıfbank tarafından verildiği görülmektedir. Bankaların vermiş olduğu kredi paketleri, faiz oranları ve yapılacak olan ödeme miktarlarını ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Vakıfbank: Bedelli askerlik için gereken parayı Vakıfbank’tan alan kişiler, geçtiğimiz dönemde %1,08 faiz oranı ve kredi tahsis ücretsiz olarak işlemlerini sağlamıştı. Buna göre, 18 bin TL ve 36 ay vade süresi ile Vakıfbank’tan bedelli askerlik kredisi alan kişiler, 628,85 TL aylık ödeme yaparak kredilerine sahip oluyordu. Vade süresindeki 36 ay ise maksimum süredir. Kişiler mevcut durumlarına göre daha kısa vade süresi de seçebilmektedir.
 • Fibabanka: Bedelli askerlik için geçtiğimiz dönemde gereken 18 bin TL’lik tutar için Fibabanka %1,15 faiz oranı belirlemişti. 12 aydan 36 aya kadar da vade seçeneklerinin sunulmuş olduğu bu kredide 18 bin TL için 36 aylık vade seçimi yapıldığında da kredi tahsis ücreti ve diğer masraflar için 194 TL ödeme tahsil edilmişti.
 • ING Bank: Bedelli askerlik kredisi hizmeti sunan ING Bank, geçtiğimiz dönemde ihtiyaç kredisi paketleri üzerinden hizmet sunmuştu. 2014 yılındaki kredi paketi ile mevcutta bulunan ihtiyaç kredilerinin faiz oranlarına göre hesaplama yaptığımız zaman, faiz oranının %1,69 olacağı görülecektir. 36 aylık vade seçimi ve 18 bin TL kredi için bankaya aylık 709,37 TL ödeme yapılacak ve vade sonunda da bankaya 25 bin 627 TL ödeme yapılacaktır.

Bedelli askerlik kredisi için geçtiğimiz dönemlerde hizmet sunmuş olan bankalar, faiz oranları, aylık ödemeler ve toplam geri ödeme tutarları yukarıdaki gibidir. Kişiler bedelli askerliğe yönelik çıkarılan kredi paketlerinden destek alabilecekleri gibi, bankaların ihtiyaç kredileri için de başvuru yapabilecektir. Buna göre en uygun faiz oranları bulunan 5 bankayı aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 1. Türkiye İş Bankası %1,59
 2. Ziraat Bankası %1,63
 3. Garanti Bankası %1,74
 4. Cepte TEB %1,84
 5. QNB Finansbank Enpara %1,93

Yorum yapın