Bankalar Kredi Ödeme Planı Nedir? Kredi Ödeme Planı Nasıl Hesaplanır?

Kredi ödeme planı her kredi bünyesinde masaya yatırılan bir uygulamadır. Her kredi aslında bir yasal anlaşmaya bağlıdır. Taraflar kendi hak ve menfaatlerini duruma göre gerek korur, gerekse de feda eder ve anlaşmaya varılır. Bu süreçte banka dediğim dedik bir tavır sergilediği için genel anlamda kişinin pek kaçış noktası olmaz. Yani kredi bünyesinde yapılan tüm yasal sözleşme ve onaylama evrakları bankanın parasını koruması amacıyla yapılmaktadır.

Bankalar kredi ödeme planı öncesinde sizlere her kredi için farklı sigorta olanakları da sunmaktadır. Bu da sizlerin genel güvencesi olarak menfaat tarafına eklenebilir. Kredi ödeme planı ise bu sözleşme trafiğinin en önemli noktasıdır. Bankalar kredi ödeme planı yaparak, kredi vadesi süresince kişinin hangi yaptırımlarla karşılaşacağını ortaya koyar ve kişinin onayını alır. Bu sayede vade süresinde uygulanan faiz, vade ve diğer unsurlara ek olarak banka farklı bir metot uygulaması yapamaz. Buna bağlı olarak kişide onaylamadığı hiçbir ödeme ile karşı karşıya kalmaz. Bankalar kredi ödeme planı ile iki tarafında menfaatlerini koruma altına almaktadır.

Kredi ödeme planı dediğimiz evrak, aslında kişinin kredi sürecini ele almaktadır. Bir kişinin kredi çekmesinden önce tarafına sunulan bu plan sayesinde kişi hangi vade sayısında ne kadar taksit ödemesi gerektiğini öğrenir. Buna ek olarak bu rapor üzerinde her vade dönemi için kalan borç ve faiz çıkarı verileri de bulunmaktadır. Bankalar kredi ödeme planı bünyesinde hemen her türlü ayrıntıyı barındırır. Kişi vade süresi boyunca her ayı burada bulabilir ve bu ödeme planına göre taksit ödemesi gerektiğini algılar.

Bankalar Kredi Ödeme Planını Kendi Mi Hazırlar?

Kredi ödeme planı sanıldığı kadar seri ve değerli bir evrak değildir. Herhangi bir bankanın sitesine girip kredi hesaplamaya başlasanız bile sistem size otomatik olarak kredi ödeme planı sunacaktır. Bu sunulan kredi ödeme planı aynı şekilde kredi çekmek maksadıyla gittiğiniz banka şubesinde de hemen çıkarılıp tarafınıza sunulacaktır. Kısacası bu ödeme planı sizlerin çabasını gerektirmeden, banka personeli tarafından hesaplanıp, hazırlanıp getirilecektir. Bu ödeme planlarında ödeme taksit durumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Kredi öderken ülkemiz genelinde en yaygın kullanılan taksit türlerini sizler için derledik. İşte kredi ödeme planlarında sizin tercihinize bırakılan çeşitli taksit ödeme türleri ve özellikleri:

Standart Taksit

Aylık olarak verilen ve hiç değişmeyen taksit uygulamasıdır. Kredi vadesi boyunca hep aynı taksiti ödersiniz. Yapılan faiz odaklı yasal indirimlerden faydalanır, artış veya zam uygulamalarından etkilenmezsiniz. Banka ödeme planında özellikle memur kesim için çok faydalı bir seçenektir.

Artan/Azalan Taksit

Artarak ya da azalarak giden ve her ay değişen taksit uygulamasıdır. Yine bu uygulamada her ay için ödeyeceğiniz taksit tutarını da ödeme planında görebilirsiniz. Bu iki ödeme türünün artan modelinde ilk başta çok küçük faizler öder, sonradan büyük faizler ödersiniz. Özellikle yeni ev masrafları için uygundur. Azalan taksit modelinde ise yolun büyük kısmını henüz krediye başlar başlamaz atlatırsınız. Geliri güvenceli olmayan kişilere önermiyoruz. Kendi ekonominizi iyi hesaplamadan böylesi bir plana dahil olmayın.

Ara Tahsilatlı Taksit

Taksitlerim her vade döneminde aynı olsun ama benim dilediğim tarihlerde ceza yemeden daha fazla taksit ödeyebileyim diyorsanız, bu durumda bu taksit türünü seçmeni gerekmektedir. Bu ödeme planlarında tercih ve plan tamamen size uygun olmalıdır. Örneğin size 6 ayda bir kere ödenen bir kira bedeliniz varsa bu durumda o ayı yüksek tahsilat odaklı dönem olarak seçebilirsiniz. Bu sayede sabit tutarlı taksit uygulamasına göre çok daha hızlı ve seri bir ödeme süreci atlatmış olursunuz.

Balon Taksit

Düşük kredi taksitleri ile başlayan bu kredi ödeme sisteminde de yine kendi maddi durumunuza güveniyor olmanız gerekir. Bu kredi türünde taksitler çok düşük miktarlar olarak ödenir. Sonrasında kalan borç “balon taksit” adı verilen son dönemde toplu olarak ödenir. Bu ödeme herhangi bir cezai işleme takılmaz. Kısacası bu yapılan anlaşmada birebir yer alır.

Banka Kredi Ödeme Planı Neden Önemlidir? Ücretli Midir?

Az evvel de bahsettiğimiz üzere bu planı oluşturmak için basit bir banka sitesi bile yeterli olacaktır. Bu raporu elde etmek için para vermenize gerek yok. Bu rapor sizlerin hangi ayda ne kadar taksit ödemesi gerektiğini gösterir. Bu sayede sizler zorluk çekmeden vade süresi içerisinde maddi planlar yapabilirsiniz. Aksi takdirde, yani taksit fiyatlarınızı bilmeseydiniz bu durumda önünüz aydınlık olmazdı. Ödeme planı sayesinde kredi süreci çok daha ferah ve aydınlık geçecektir. Ayrıca bankaya karşı menfaatlerinizi korumanıza olanak veren tek evrak niteliği taşıyan unsurda budur. Bu nedenle ödeme planınızı henüz krediyi elde etmenden önce çok iyi idrak etmeli, buna bağlı olmayan durumlarda ilgili birimlere itirazda bulununuz. Ödeme planı dışında kalan hiçbir yaptırım tarafınıza vade süresince yapılamaz. Bankaların kredi ödeme planı haricinde size bir uygulamada bulunması için muhakkak sizlerin bir hata yapmış olması gerekir. Borcunu düzenli ve eksiksiz olarak ödeyen birisi için böylesi bir ihtimal yoktur.

Yorum yapın