Banka Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Banka Sicili Bozuk Olanlar Kredi başvuruları bankalar tarafından olumlu sonuçlanmamaktadır. Bankalar bu durumda bulunan müşterilerine kredi verebilmeleri için kredi sicillerinin temizlenmesi gerekmektedir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) belirlediği kriterlere göre Banka Sicili Bozuk Olanlar 5 yıl beklemek durumunda. Çünkü kredi sicilinin temizlenmesi için belirlenen süre bu kadardır. Bu zaman zarfında Banka Sicili Bozuk Olanlar Kredi, kredi kartı, kredili mevduat ve vadeli hesap hizmetlerinden faydalanamıyorlar. Fakat bazı hususlara dikkat ederek 5 yıllık bu süreyi kısaltmak mümkün.

Banka sicilinin bozuk olması durumunu, sadece alınan cezalar etkilememektedir . Çünkü kişilerin borç ödeme durumunun kötü olmasından dolayı alınan cezaların yanı sıra kredi notu faktörünün de kesinlikle unutulmaması gerekmektedir. Banka sicilinde daha önce alınmış idari ve yasal takip, buna ek olarak da icralık bir durum olmasa bile, kişilerin borçlarını zamanında ödemediklerinden dolayı kredi notlarının düşmesinden dolayı, başvurularına olumlu sonuç alamama durumları mümkündür. Bankalara kredi başvurusu yaparken hem kredi başvuru formu hem de bankanın internet sitesinde yayınlanan başvuru şartlarına bakıldığı zaman, ilk iki şart için kişilerin kredi notlarının yeterli seviyede olması gerektiği, buna ek olarak da banka sicilinin temiz olması gerektiği hakkında birçok açıklama ile karşılaşmak mümkündür.

Banka Sicili Bozuk Olanlar Kredi verilemeyeceğinin yanı sıra, kimlerin banka sicilinin bozuk olduğu ile ilgili de bazı hatırlatmalar yapmak doğru olacaktır. Kişilerin başvuru yaparken banka sicillerinden dolayı olumlu sonuç alamamalarının yani banka sicillerinin bozulmasının iki farklı sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplere baktığımız zaman;

 1. Kişilerin önceki zamanlarda kullanmış olduğu kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi ürünlerin borçlarını veya da taksitlerini ödememesi, geciktirmesi durumundan dolayı, kredi notlarında düşüş meydana gelmesi ve kişilerin riskli kredi grubunda yer alması.
 2. İkinci durum ise, yukarıdaki durumun sürekli hale gelmesidir. Yani, kullanılan tüm kredili banka ürünlerinin borç ve taksitleri ödenmiyor ve bu sürekli hale geliyorsa, kişilerin bankalardan ceza alma durumu söz konusudur. Bu durum, en başta da hatırlattığımız gibi 5 yıllık bir süreyi kapsamaktadır. Bu süre içerisinde kişilerin ya banka kayıtlarının silinmesini beklemesi ya da kredi alabilmek için bankaların ve devlet destekli olarak geliştirilen özel kredi kampanyalarının takip edilmesi gerekmektedir.

Banka Sicili Bozuk Olanlar Kredi Verilir mi?

Kredi notu kredi alabilecek düzeyde olmayan yani kredi notu düşük olan kişiler de, aynı şekilde bankalardan daha önce ceza almış kişilerde olduğu gibi kredi başvurularına olumlu bir sonuç alamayacaktır. Ancak, banka sicillerinde sadece kredi notlarından dolayı bir banka sicili bozukluğu varsa, bu durum biraz daha önleyici olabilmektedir. Bundan dolayı, banka sicili bozuk olan kişilere oranla daha kısa sürede banka kredi ve kredi kartı başvurularına olumlu sonuç almaları mümkündür.

Kredi notu düşüklüğü ile karşı karşıya kalan kişilerin bir şekilde banka kredi ve kredi kartı hizmetlerinden faydalanabilmeleri için iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir.

 • Yöntem 1: Bankalar, hem müşteri sayısında bir artış olması hem de hizmet kalitesini kullanıcılarına gösterebilmek adına, zaman zaman kredi notunu önemsemedikleri özel kredi paketleri sunmaktadırlar. Genellikle kredi notu düşük olan kişilerin başvurması için geliştirilen bu kredi paketlerinde, limitler de bir hayli düşük tutulmaktadır. En fazla 20 bin TL’ye kadar sunulan bu kredi kampanyalarından sizler de faydalanabilirsiniz. Ancak, başvurunuza kesinlikle bir olumlu sonuç verileceğini söyleyemeyiz. Çünkü bankalar başvuru yapan kişilere bu özel kredi paketlerinde doğrudan kendi inisiyatifleri doğrultusunda karar vermektedir.
 • Yöntem 2: Eğer kredi notunuz düşük olduğundan dolayı bankadan onay almakta zorlanıyorsanız, bankaların kredi kampanyası geliştirmesini beklemek yerine, kendiniz bu duruma çözüm bulabilirsiniz. Bunun için yapacağınız şey ise oldukça basittir. Bunun için kredi notunuzu yükseltebileceğiniz yöntemleri denemeniz gerekmektedir. Kredi notunuzu yükselteceğiniz ve kredi alabilecek düzeye geleceğiniz bu adımlarda, size çok daha fazla kredili üründen faydalanma şansı sunulurken, alacağınız kredilerde de miktarın daha fazla olması sağlanacaktır.

Bozuk Banka Sicilim Var Ne Yapmalıyım?

Banka Sicili Bozuk Olanlar Kredi kapsamında bankaların birçok hizmeti kısıtladığı bilinmektedir. Bankaların böyle bir tavır takınması, aslında kendisinin oldukça haklı durumu vardır. Çünkü, kişilerin yapacakları başvurularda TC kimlik numaraları üzerinden sisteme kayıt yapıldığı zaman, doğrudan bu zamana kadar kullanmış oldukları kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ilişkin ödeme geçmişi ekrana yansıyacaktır. Burada kişilerin hiçbir şekilde borçlarını zamanında ödemedikleri anlaşıldığı zaman, bankaların yapacağı çok da bir şey kalmayacaktır. Çünkü, bu durumda bir sonuç karşılarına çıktığı zaman kişilerin alacakları yeni bir kredi, kredi kartı veya da kredili mevduat hesabında, yine aynı sonuç ile karşılaşacakları düşünülmektedir.

Bankaları, Banka Sicili Bozuk Olanlar Kredi vermediğinde suçlamamak gerekir. Çünkü böyle bir sonucun ortaya çıkmasındaki asıl sebep insanların kendileridir. Ancak, hem bankalar hem de finansal kuruluşlar, kişilerin banka sicillerinin bozuk olmasına rağmen zaman zaman kredi ve kredi kartı hizmeti sunmaktadır. Burada özel bir kampanya geliştiren banka ve finansal kuruluşlar, kişiler ile yeni bir sorun yaşamamak adına, limitleri ve kampanya kapsamındaki diğer detaylarda yine kısıtlamalara gidecektir. Ancak, sunulan kredilerde kişilerin düzenli ödemeleri mevcut ise, banka bir sonraki kredi kampanyasında onlara daha yüksek limitler sunabilmektedir.

2018 yılında Banka Sicili Bozuk Olanlar Kredi kapsamında bazı çalışmalar yapılacağı daha önceden duyurulmuştu. Bu gelişmeler ışığında henüz somut adımlar atılmamış olsa bile, hangi bankaların bu kampanyaya dahil olacağı açıklanmaya başlamıştır. Öncelikle, banka sicili bozuk olan kişilerin bankalara başvuru yaparken, genel değil, bu alanda çalışma yapan bankalara başvuru yapması gerekmektedir. Bu bankalara baktığımız zaman, geçmiş yıllarda yine bu şekilde hizmet sunanlara göre şu sıralamayı yapabiliriz.

 1. Garanti Bankası
 2. Türkiye İş Bankası
 3. Denizbank
 4. Odeabank
 5. Yapı Kredi Bankası
 6. QNB Finansbank
 7. Türk Ekonomi Bankası
 8. Şekerbank
 9. Halkbank
 10. Vakıfbank
 11. Akbank
 12. Aktifbank

Banka Sicili Bozuk Olanlar Kredi çalışmalarını yürütecek olan bankaların 2018 yılında yukarıdaki listede olan bankalardan oluşacağı tahmin edilmektedir. Başvuru yapacak olan kişilerin bundan dolayı zaman zaman bu bankalar tarafından hazırlanacak olan kredi kampanyalarına bakması ve başvuru koşullarını taşıyıp taşımaması durumuna göre başvuru yapması gerekmektedir.

Aktifbank Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Kampanyası

Banka Sicili Bozuk Olanlar Kredi Çekebilir mi?
Aktifbank düşük kredi notuna kredi !

2016 yılından sonra kredi çekmek isteyen kişilerin çokça başvuru yaptığı, hem televizyon hem de internet ortamında da reklamlarına çokça rastladığımız Aktifbank, banka sicilinde kredi notu kaynaklı olarak bir bozukluk olan kişilere kredi hizmeti sunmaktadır. Birçok kişi kredi notunun düşük olmasının kredi çekmesine engel olduğunu, bundan dolayı da çıkan her reklamı dolandırıcılık faaliyeti olarak yorumlamasına karşın, Aktifbank’ın internet sitesine giriş yapıldığı zaman, kredi notu düşüklere bir kredi çalışması yapıldığını açıklamışlardır.

Aktifbank’ın geliştirmiş olduğu bu kredi sadece kredi notu düşük olan kişiler için değil, bankalardan kredi almakta zorlanan emekliler için de sunulmaktadır. Banka şubesine gidilmeyen hatta onaylanan kredinin teslimi için bile banka şubesine gitmenize gerek kalmayan kredi paketi için örnek hesaplamamız şu şekildedir.

 • Kredi Tutarı: 20 bin TL
 • Kredi Vade Süresi: 48 ay
 • Kredi Faiz Oranı: %1,99
 • Taksit Tutarı: 704,57 TL
 • Kredi Tahsis Ücreti: 100 TL
 • Aylık Toplam Maliyet Oranı: %2,4136
 • Yıllık Toplam Maliyet Oranı: %33,1349

20 bin TL’lik bir kredi başvurusu yapıldığı zaman, bankanın size sunacağı ödeme tablosu yukarıdaki gibi olacaktır. Başvuru sonucu olumlu sonuçlanan kişiler, ödemelerini 48 ay boyunca yaptığında, bankaya toplamda 33 bin 849 TL ödeme yapmış olacaktır. Burada kişilerin faydalandığı faiz oranına ek olarak, kredi tahsis ücreti ve diğer masraflar da dahil edilmiştir.

Aktifbank’ın sunduğu kredi paketinden faydalanmaya karar veren kişiler, doğrudan bankanın internet sitesine giriş yaparak başvuru yapabilir. Banka hem bireysel hem de kurumsal olarak kredi hizmeti sunmaktadır. Bunun yanı sıra, size en yakın PTT şubesine giderek de başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bankanın internet sitesine giriş yaparak başvuru yapacak olan kişiler, kısa bir başvuru formu dolduracaktır. Burada sizden ilk olarak TC kimlik numaranız istenecektir. Bunun beraberinde de ne kadar kredi kullanmak istediğiniz, kaç aylık vadede ödemek istediğiniz gibi sorulara cevap vermeniz gerekecektir. Tüm sorulara cevap verdikten sonra başvurumu tamamla butonuna tıkladığınız zaman, kredi başvuru sonucunuz da anında ekrana yansıyacaktır.

Kredi başvurusuna olumlu sonuç alan kişilerin aklına genellikle kredisini nasıl teslim alacağı sorusu gelmektedir. Çünkü şuan için bankanın şube sayısı Türkiye genelinde biraz azdır ve her il merkezinde bulunmamaktadır. Bunun için kişilerin kesinlikle tasalanmasına gerek yoktur. İnternetten kredi başvurunuza olumlu yanıt aldıktan sonra, adınıza bir Aktifbank üzerinden hesap açılacaktır. Bu hesaba paranız doğrudan yatırılacaktır. Sizler isterseniz ücretsiz olarak farklı bir banka hesabınıza transfer işlemini gerçekleştirebileceksiniz. Bunun beraberinde de, bankanın anlaşma sağladığı PTT şubelerine kimliğiniz ile birlikte giderek onaylanan kredinizi alabileceksiniz.

Banka Sicili Bozuk Olanlara Alternatif Kredi Alma Yolları

Banka Sicili Bozuk Olanlar Kredi konusunda alternatif yollar elbette bulunmaktadır. Hatta, bankaların sicili bozuk olan kişilere net bir şekilde kredi vermiyor olmasından dolayı, bireylerin büyük bir çoğunluğunun banka yerine bu alternatif yollara başvurdukları bilinmektedir. Buna göre kişilerin bankaların haricinde başvuru yapabilecekleri kurumları şu şekilde özetleyebiliriz.

 1. Ödeme Aracı Kuruluşları
 2. Varlık yönetim şirketleri
 3. Yabancı ülkelere ait bankaların Türkiye’de kurulmuş olan temsilcilikleri
 4. Özel finansal holdingler
 5. Finansal danışmanlık şirketleri
 6. Faktoring firmaları
 7. Finansal kiralama kuruluşları

Kişilerin bankalar haricinde güvenilir bir şekilde kredi alabilmelerini sağlayan kurumları bu şekilde sıralayabiliriz. Kişileri bu kurumlar aracılığı ile krediyi nasıl alacaklarına geçmeden önce, nelere dikkat edilmesi gerektiği konusuna da değinmek gerekecektir. Bunun için, yukarıdaki kurumların yanı sıra senet karşılığında kredi verenlere de bakılması gerekecektir. Senet karşılığında kredi alırken kişilerin güvenli kişi ya da kurumlara başvurmasının dışında, toplam senet miktarına bakması yeterli olacaktır. Ancak, yukarıdaki kurumlara yapılacak başvurularda daha ayrı bir duruma dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun için ilk olarak, başvurulan finansal kurumların resmi olarak faaliyet gösteriyor olmasına bakmalısınız. Hangi kurumun resmi olarak faaliyet gösterdiğine ise, doğrudan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun internet sitesinden bakabilirsiniz. Şuan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda kaydı bulunan finansal şirketlerin 10 tanesini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 1. Finans Finansal Kiralama AŞ
 2. Garanti Finansal Kiralama AŞ
 3. Halk Finansal Kiralama AŞ
 4. Ak Finansal Kiralama AŞ
 5. Alternatif Finansal Kiralama AŞ
 6. Burgan Finansal Kiralama AŞ
 7. De Lage Landen Finansal Kiralama AŞ
 8. Deniz Finansal Kiralama AŞ
 9. Anadolu Finansal Kiralama AŞ
 10. BNP Paribas Finansal Kiralama AŞ

Burada belirtmiş olduğumuz finansal şirketler genellikle İstanbul merkezli olarak kurulmuştur. Ancak, farklı şehirlerden kişiler başvuru yapacağı sırada finansal kurumlara telefon yolu ile ulaşarak hizmet detayları hakkında bilgi alabilirler. Bu bilgilendirme görüşmesinin ardından da başvuru yapıp yapmayacaklarına karar verebilirler.

İhtiyaç Türüne Göre Banka Dışından Kredi Alma Yolları

Banka Sicili Bozuk Olanlar Kredi vermekte birçok zorluk ortaya çıkaran bankaların yanı sıra, ihtiyacınız türüne göre farklı finansal kuruluşlara başvuru yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak, ihtiyacınızın türü otomobil almak veya mevcut otomobilinizi yenilemek ise, bir kuruma başvurabilirsiniz. Aynı durum, konut sahibi olmak isteyen kişiler için de geçerlidir.

Banka Sicili Bozuk Olanlar Kredi Çekebilir mi?
Koç Fiat Kredi

Kişilerin kredi sicilleri bozuk olsa bile finansal anlamda sorun yaşamayacakları, ihtiyaçlarını da kolay bir şekilde giderecekleri kurumları şu şekilde sıralayabilir ve hangi konuda destek alabileceklerini açıklayabiliriz.

 • EVKUR: Yıllardır ülkemizde hizmet vermekte olan EVKUR firması, kişilerin ev alışverişlerinde ödeme konusunda yaşadıkları problemleri gidermek adına onlara destek olmaktadır. Firma bünyesinde satılmakta olan ürünleri alırken herhangi bir para ödemeden, adınıza açılacak olan kredi hesabı ile ödemenizi yapabileceksiniz. Örnek verecek olursak, aldığınız ürünlerin toplam fiyatı 10 bin TL tutuyorsa, firma tarafından size bir kredi hesabı açılacak ve sizin de belirlenen vade sürelerinde bu hesaba ödeme yapmanız istenecektir. Böylelikle bankalara bağlı kalmadan da ihtiyaçlarınızı gidermiş olacaksınız.
 • KOÇ Fiat: Türkiye’nin en büyük firması olan Koç Holding, araç sahibi olmak isteyen ve bunun için de FİAT markasını tercih eden kişilere, kendi finansal kurumu aracılığı ile destek olmaktadır. Kredi almak isteyen, sicili bozuk olana kredi veren bir banka bulamayan kişiler, doğrudan Koç Fiat’a başvuruda bulunabilir. Burada, kişilerin alacakları otomobiller için herhangi bir bankaya gerek duyulmadan, KOÇ bünyesinde bir hesap açılacaktır. Düşük faiz oranları ile alacağınız aracınızı kullanırken, aydan aya da belirlenen vade süreleri ile ödemenizi yapacaksınız. Son olarak, alınacak otomobillerin yalnızca Fiat markalı olacağının unutulmaması gerekmektedir.
 • Şeker Mortgage Finansman: Şeker Mortgage, adından da anlaşılacağı üzere kişilerin konut sahibi olmaları adına kurulmuştur. Mortgage kredileri, genellikle bankalar tarafından sunulsa da, kişilerin banka dışında da Şeker Finans bünyesinde mortgage imkanlarından faydalanabilmesi mümkündür. Başvuru yapacak olan kişiler, 30 yıllık vade sürelerinden faydalandığından dolayı bu vade süresinin hiçbir banka tarafından sunulmuyor olması, başvuru yapılması için nedenlerden bir diğeridir.

Hem ev ihtiyaçlarınız hem konut alımları gibi büyük ihtiyaçlarınız hem de peşinat ile almanız gereken otomobiller için banka dışında da bu şekilde finansman bulmanız mümkündür. Başvuru yapacak olan kişilerde, bankaların aradığı şartlar aranmamaktadır. Ancak, kurumların kendini güvenceye alabilmek için bir takım sözleşmeler yaptığı, alınacak otomobil ya da konutun da finansal kuruluşa ipotek edilmesi için bazı işlemler yapıldığı bilinmektedir. Bu sebepte dolayı başvuru yapmadan önce kurumlardan destek alacağınız sırada hangi şartların sunulacağını kesinlikle araştırmanız, en uygun firmayı ve sunulacak olan en iyi şartları tespit ettikten sonra başvurunuzu kuruma iletmek üzere şubelerine gitmeniz gerekmektedir.

Sicili bozuk olup bankalardan kredi çekemeyenler “Banka Dışında Kredi Veren Kurum ve Kuruluşlar” yazımızı okuyabilirler.

“Banka Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın