Banka Kredisi Bitmeden Vefat Durumu 

Banka kredilerini ödemeye devam ettiği sırada vefat eden bir kişinin borçları iki şekilde tahsil edilebilir. Öncelikle bu kişinin hayat sigortası olması durumunda, sigorta şirketi kişinin tüm borçlarını üstlenir. Eğer kişilerin hayat sigortası yoksa bu durumda borç yasal olarak mirasçılara geçer. Ölen kişinin eşi ve çocukları arasında tüm borçlar eşit şekilde dağıtılır. 

Hayat Sigortası Nedir? 

Konut ve taşıt kredisi gibi ürünlerin geri ödeme süresi oldukça uzun olduğu için, bankalar bu kredi türlerinde hayat sigortası şartı koyabilir. Bu durumda kredi borcu bulunan kişi vefat etse bile, borçları sigorta şirketi tarafından ödenmeye devam eder. Böylece bankaların borçlarını geri alamama riski de ortadan kalkmış olur. İhtiyaç kredisi gibi düşük limitli kredi türlerinde hayat sigortası şartını görebilmek çok mümkün değildir. Ancak konut kredisi gibi uzun vadeli kredilerde hayat sigortası yaptırmak zorunlu olabilir. 

Hayat Sigortası Borçları Kapatır Mı?

Hayat sigortasını her müşteri başta yaptırmak istemez ama insanın başına bir şey geldiğinde anlaşılır genelde bu gibi hizmetler. Bankalar her ne kadar zorunlu kılsa da hem müşteri hemde banka için oldukça gerekli bir araçtır hayat sigortası. Vefat durumunda kişinin kredi ve kredi kartı gibi borçları sigorta kapsamında olduğundan eğer krediyi alırken borçlu kanser yada kanserin sebep olduğu bir hastalıktan vefat etmediyse sigorta şirketi borçların tamamını kapattığı gibi kapsamlı bir hayat sigortasıysa eğer üste para da kalmaktadır. Bu durumda geride kalan yakınlarınız borç altına girmeyecek ve hayatlarına daha iyi bir şekilde devam edecek. Bir taraftan vefat eden kişi bir taraftan da borç bırakmışsa insanın dertleri kat kat artmaktadır.

Hayat Sigortası Yoksa Borçlar Ne Olur?   

Vefat eden kişilerin hayat sigortası bulunmuyorsa, bu durumda tüm borçlar mirasçılara geçer. Kanuni olan vefat eden kişilerden miras olarak yalnızca mal mülk alınmıyor. Vefat eden kişinin borçları da doğrudan mirasçılara devredilir. Ölen kişinin mirasçılarının aldıkları paya göre bu borç dağıtılır. Yasal olarak borcu devraldıktan sonra ödeme yapmamanız durumunda, icralık olabilme gibi bir tehdit de ortaya çıkar. Yani normal kredi prosedürleri her şekilde mirasçılara geçer. 

Miras Kalan Borcu Reddedebilir miyim? 

Mirasçılar, vefat eden kişiden kalan borcu ödeme zorunluluğu taşımaz. Bu durumda ilk yapılması gereken, mahkemeye başvurarak redd-i miras davası açmak olacaktır. Dava sonuçlanana kadar bankalar sizlerden herhangi bir ödeme talep edemez. Bu davalar genellikle kişilerin lehine olumlu olarak sonuçlanır.  

Yani açacağınız bir redd-i miras davası ile birlikte %99 ihtimalle ölen kişinin mirasını reddetmiş olursunuz. Bu durumda borçları ödeme gibi bir zorunluluğunuz da kalmaz. Ancak redd-i miras davası açan bir kişi, diğer tüm miraslardan da yoksun bırakılır. Yani vefat eden kişinin herhangi bir taşınmaz malı üzerinde ya da nakit birikimleri üzerinde hak iddia edebilmeniz mümkün olmayacaktır. 

Hayat Sigortası Yaptırmalı Mıyım?

Hayat sigortası her zaman faydalı ve kesinlikle yapılması gerekilen sigortaların başında gelmektedir. Kredi alırken yapacağınız sigorta sizin ailenize bir borç bırakmanızı engelleyecek ve küçük tutarlarda kesilen primler sizi çok daha büyük bir borçtan kurtaracaktır. Bilinçsiz kişiler bu ufak tutarları da ödemek istemeyerek ailesini düşünmeden hareket etmek ister fakat bu şekilde kredi veren banka sayısı yok denecek kadar azdır. Bankaların artık hayat sigortasının yanı sıra krediler için kefil şartı da aramakta ve özellikle emekli maaşı olmayan müşterilere sıcak bakmamaktadır. o nedenle ki hayat sigortası tüketici ve diğer kredi türlerinde zorunlu kılınmaktadır. Hayat sigortasının yanı sıra özel sigorta yaptırarak kazayla vefat durumunda ailenizin maaş almasını da sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın