Banka Hesapları Nasıl Kapatılır

 Banka Hesapları Nasıl Kapatılır?

Bankalarda hesap açmak çok kolay bir işlem olurken, hesap kapatma işlemleri maalesef çok zorlu bir süreçtir. Sizden istedikleri bilgi formları dışında, sürecin tamamlanması için beklenen ekstra zaman da cabasıdır. Sizlere nasıl banka hesabınızı kapatacağınızı sitemiz içerisinde açıklayacağız.

Bankalar küreselleşen dünyanın en büyük para merkezleri haline gelmiştir. Dünya üzerinde bankaların ulaşamadığı neredeyse hiçbir ülke bulunmamaktadır. Ülkelerin maddi kazanç ortalamaları ya da gelir ve gider endeksinin düşüklüğü bile önemli olmadan, dünya üzerinde hemen her bölgeye ulaşmaya başlamıştır. Bunun doğrudan sebebi bankaların kazanç oranlarının büyüklüğünde gizlidir. O yüzden bankalarda hesap açma işlemleri yeni bir kullanıcı için oldukça basittir. Sadece kimlik bilgilerinizle bankalarda hesap açmanız mümkündür.
Banka hesap kapatma ücreti ödemeden hesabınızı kapatmak mı istiyorsunuz, doğru adrestesiniz. Örneğin belirli bir bankadan hesap açmak istiyorsanız bunun için bankaya gitmek zorunda da değilsiniz. Bankaya telefon açarak size bir müşteri temsilcisi yönlendirmelerini sağlayabilirsiniz. Peki ya mevcut olan hesabınızı kapatmak isterseniz ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Banka Hesabı Kapatma Yolları Nelerdir?

İlk olarak bankaların müşteri kaybetmemek adına her yolu denediğini hatırlatmakta fayda vardır. Kullanılmayan banka hesaplarını sorgulama yapmak için bütün bankalara tek tek telefon açıp hespa sorgulama yapmak yerine e-devlet üzerinden bu işlemi meydana getirebilirsiniz. Eğer müşterisi olduğunuz banka içerisinde hesabınızı kapatmak istiyorsanız süreci yakından takip etmelisiniz. Hesap kesim ücreti, yıllık kart ücreti ve hükümetin yansıttığı vergiler üzerinden size kartlarınız üzerinden borç çıkartmaları içten bile değildir.
Hesabı kapatmaya karar verdiğinizde ise süreç sizin için açmak istediğiniz zaman yaşanan hızlı sürecin aksine oldukça yavaş işlemeye başlayacaktır. Eğer banka hesaplarınızı kapatmak istiyorsanız, çalıştığınız bankalara göre değişen uygulamalar mevcuttur. Bunlardan ilki telefon bankacılığı ile işlem yapmaktır.
Telefon bankacılığına bağlı şekilde bankalar ilk kapatma işleminin kaydını başlatabilir ancak süreç içerisinde yasal formları doldurmanız adına sizi bağlı bulunduğunuz şubeye davet ederek, gerekli evrakları imzalamanızı ve teslim almanızı isteyebilirler. Fakat süreç bununla da sınırlı değil.

Kullanılmayan banka hesapları kendiliğinden kapanır mısorusunun yanıtı maalesef hayır. Siz banka hesabınızı kapattığınızı düşünerek, gündelik hayatınıza devam ederken, bankalar tarafından kaynaklı bir evrak eksikliğinden dolayı bile size hesap kesim ücreti göndermeye devam edebilir. Bu konuda size yasal bir bildirim yapma sorunluluğu olmadığı için siz de yıllarca biriken faiz oranlarını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Örneğin bir kişi 2010 yılında hesabında olan 10 Türk Lirası tutarı çekmeyi unutarak hesabını kullanmayı bırakabilir. Bu tutar üzerinden yıllarca hesap kesim ücreti ve komisyon ücretlendirmeleri birikir. Sonrasında hesapta olan para bankaya aktarılır, ancak faiz oranları hesap içerisinde yer alan paradan daha fazladır. Böylece önce hesap borç yüzünden kapatılır sonrasında da icraya dönüşür. Sonra sizden 10 Türk Lirası için avukat masrafları da dahil olan yüklü bir borç talep edebilmektedirler.

Banka Hesabı Nasıl Kapanır?

2014 yılında yapılan düzenlemeler ile birlikte gereksiz kart sahibi olmanın vergi yüküne ekstra bir yaptırımı olacağı konusunda devlet kart sahiplerine uyarıda bulundu. Atıl kart sahipleri de banka hesabını kapatmakiçin sıraya girmeye başladı. Süreç otuz günü kapsayacak şekilde ilerleyecek şekilde düzenlendi ve sürecin bütün aşamalarını hesap sahibine yansıtılması noktasında çalışmalar sürdürüldü.

Kartı kapatmak istediğinizde banka çalışanları size ekstra avantajlar sunarak, bankalarının müşterisi olarak devam etmeniz yolunda size yardım etmeye çalışmaya karar verirler. Ancak sizin kararınız ne şekilde olursa olsun yapmaya gittiğiniz işlemi yaparak geri dönmenizde fayda vardır. Bilinçli bir kart kullanıcısı olsanız dahi banka işlemlerine bağlı olarak sürekli bankanın kazandığı bir alışveriş düzleminde kalmamanızı tavsiye ederiz. Banka kartlarını nasıl kapatacağınız noktasında hazırladığımız yazımız içerisinde sizlere süreci ve süreç içerisinde oluşan gelişmeleri aktarmaya çalıştık, sitemiz içerisinde yer alan diğer başlıklara da bakarak bankalar hakkında bilgiedinmeye devam edebilirsiniz.

Etiket: Banka Hesap Kapatma Ücreti, Kullanılmayan Banka Hesaplarını Sorgulama, Kullanılmayan Banka Hesapları Kendiliğinden Kapanır Mı, Bankalar Hakkında Bilgi, Banka Hesabını Kapatmak

Yorum yapın