Banka Dışında Kredi Veren Kurum ve Kuruluşlar

2018 yılı itibari ile Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların toplamı 30’a ulaşmış durumdadır. Bu bankalar, kişilerin her türlü ihtiyacına göre onlarca farklı kredi türü geliştiriyor olsa da, her geçen gün kredilerden faydalanan kişilerin sayısı düşmektedir. Çünkü, bankalar ile problem yaşayan kişilerin sayısı giderek artmaktadır. Bu bireylerin kimisi borçlarını zamanında ödeyemediği için kredi notunun düşmesi kimisi ise daha fazla borç ödeyememe sorunu ile karşılaşarak banka sicilinin bozulmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı da kişilerin kara listeye girmesi ve kredi notlarının düşük olması nedenlerinden dolayı bankalardan kredi alamamaları durumu ortaya çıkmaktadır. Sorunların artması ve bankalardan onay alma ihtimalinin düşmesinden dolayı da bankasız kredi almanın yolları aranmaktadır.

Bankasız kredi alma konusu birçok bireyin aklına geliyor olsa da, çoğu tefecilere başvuru yapmaktan çekinmektedir. Daha önceleri finansal alanda çok fazla firmanın olmamasından dolayı kişiler tefecilere başvurmuş olsa da, şuan için kişilerin karşısında çok farklı alternatifler bulunmaktadır. Bundan dolayı, kişilerin araştırmasını finansal kuruluşlardan yapması durumunda, tefecilere denk gelmesi neredeyse imkansızdır.

Kişilerin bankalardan onay alamaması durumun başvuracakları finansal kuruluşlarda, hem genel ihtiyaçlarınız hem de özel olarak harcama yapılacak alana göre başvuru yapma şansınız bulunmaktadır. Örnek verecek olursak; finansal kuruluşlara yapılacak olan ilk başvurunuzu genel ihtiyaçlarınız için yapabilirsiniz. Tatil harcamalarınız, kira ödemeleriniz, ev alışverişiniz ya da bunun gibi çoğaltılabilecek tüm ihtiyaçlarınızda finansal kuruluşlardan destek alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, ev ve otomobil alımlarında da aynı şekilde firmalardan destek alabileceksiniz.

Bankasız Kredi Veren Şirket ve Kuruluşlar

Bankasız kredi imkanlarının her geçen gün arttığı ülkemizde, genel ihtiyaçlar, otomobil ya da ev alımı gibi alanlarda kişilere maddi destek olan ve bankalar ile de neredeyse aynı güven düzeyinde işlem yapan kurumları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

 1. Finansal kiralama kuruluşları
 2. Faktoring firmaları
 3. Finansal danışmanlık şirketleri
 4. Özel holdingler
 5. Yabancı kaynaklı bankaların Türkiye’de bulunan temsilcilikleri.
 6. Varlık yönetim şirketleri
 7. Ödeme aracı kuruluşları

Bankalar dışında kişilerin tüm genel ihtiyaçları için başvuru yapacağı kurumlar yukarıdaki gibidir. Bu kurumlara yapılacak olan başvurularda, özellikle finansal kuruluşları tercih edecek olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. O da başvuru yapılacak olan kurumun BDDK kayıtlarında olup olmamasıdır. Bunun için BDDK’nın internet sitesinde yayınlanmış olan listeden kişiler destek alabilecektir. Şuan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından açıklanmış olan 100’den fazla finansal kuruluş bulunmaktadır.

Banka Dışında Kredi Veren Finansal Kuruluşlar

Bankasız kredi imkanı sunan finansal kuruluşlar, ilk olarak BDDK’ya başvuru yaparak gereken şartları yerine getirmek üzere başvurusunu tamamlamalıdır. Kişilerin mağdur olmamaları ve Bankacılı Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun belirlemiş olduğu kurallara göre kredi imkanı sunması adına sunulan bu şartlar sonrasında, firmalara genel merkezleri ve şubeleri üzerinden hizmet sunma şansı tanınmaktadır. Bu finansal kuruluşların neredeyse tamamının genel merkezi İstanbul kaynaklıdır. Ancak, Türkiye’nin birçok yerine de şube açtıklarından dolayı birçok bölgeden yine bu firmalara başvuru yapabileceksiniz.

bankasız kredi alınabilecek kuruluşlar
Banka Dışında Finansal Kuruluşlar

BDDK’ya kayıtlı olan ve şuan Türkiye’de en çok başvurunun yapıldığı finansal kuruluşlar

 1. Ak Finansal Kiralama AŞ
 2. Alternatif Finansal Kiralama AŞ
 3. Anadolu Finansal Kiralama AŞ
 4. Burgan Finansal Kiralama AŞ
 5. De Lage Landen Finansal Kiralama AŞ
 6. Deniz Finansal Kiralama AŞ
 7. BNP Paribas Finansal Kiralama AŞ
 8. Finans Finansal Kiralama AŞ
 9. Garanti Finansal Kiralama AŞ
 10. Halk Finansal Kiralama AŞ

Kişiler İstanbul genel merkezli olarak kurulan bu firmalara doğrudan başvuruda bulunabilirler. Ya da yaşadıkları yerde bu finansal kuruluşların herhangi bir şubesi olup olmadığını araştırdıktan sonra başvurularını yapabilirler.

Finansal kiralama şirketlerinin sundukları imkanlara bakıldığı zaman aslında bankalar ile eşdeğer bir hizmet sunduklarından söz edebiliriz. Çünkü, finansal kuruluşlara yapılacak olan başvurularda da ilk olarak kişilerden ihtiyaç türlerine göre başvuru alınmakta sonrasında da kişilere ne kadarlık bir finansal destek olunacağına karar verilmesi için kişilerin bilgilerinin alınmasına geçilecektir. Finansal kuruluşlara yapılacak olan başvurulara, her bireyin onay alması gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü, yapılacak olan her başvuruda bir inceleme ve onay süreci olacaktır. Kişilerin ne kadar maaş aldıkları, bu maaş miktarına göre de finansal kurumdan ne kadarlık bir kredi talep ettikleri gibi konularda, firmaya bilgi vermeleri ve bu bilgilerin tamamının da resmi belgeler halinde sunulması gerekmektedir. Eğer maaşınızda geçerli olan bir kesinti varsa ya da icralık bir durum söz konusu ise, ne yazık ki finansal kuruluşların size onay verme ihtimali biraz daha düşecektir. Çünkü, BDDK’ya kayıtlı olduklarından dolayı kişilerin aylık maaşlarının en fazla 3’te birlik kısmı için onlara kredi verilecektir. Yani, aylık 3 bin TL alan bir kişi, maaşının en fazla 1.000 TL’lik kısmını ödemelere ayırabilmektedir. Bu da 24 ay bir vade ile bankasız kredi başvuru işleminde, en fazla 24 bin TL’ye kadar kişilere kredi imkanı sunulacağı anlamına gelmektedir.

Bankasız Kredi Şartları Nelerdir?

Bankasız kredi imkanlarının günden güne artması ile birlikte kişilerin onay almaları ya da başvuru yapacak kurum bulmaları daha kolay hale gelmektedir. Şuan finansal kuruluşlardan yapılacak olan finansal destek başvurularında aranan şartları ve taşıyacağınız şartlara göre nasıl kredi başvurunuzun onaylanacağını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kredi notu ve banka sicili burada da kişilerin karşısına çıkacaktır. Ancak, finansal kiralama alanında kişilerin kredi notlarının düşük olması ya da geçmiş dönemde bankacılık işlemlerinde kara listeye girmiş olmaları, bankalar kadar olumsuz bir sonuç ortaya çıkarmayacak ama yine de başvuru sonucunuza bir etki edecektir.
 • Finansal kuruluşların bireylerin banka sicili ve kredi notlarına bakmalarındaki neden, verecekleri kredinin miktar ve onay sürecinin nasıl ilerleyeceğini anlamak şeklinde yorumlanmaktadır. Çünkü firmalara yapılacak olan her başvuruda genellikle yüksek bir limit tercih edilerek başvuru yapılmaktadır. Firma da bunu bir risk olarak algılamamak için bireylerin daha önce kullandıkları kredi ve kredi kartlarında ne kadarlık ödeme yaptıklarını, hangi miktarlarda zorlandıklarını ve uzun vadede nasıl bir imaj ortaya koyduklarını belirlemek isteyecektir. Bundan dolayı da finansal kuruluşlara banka sicili ve kredi notu çok net bilgiler sunmaktadır.
 • İhtiyaç miktarı veya türüne göre sizden çeşitli evraklar talep edilebilir. Örnek verecek olursak 10 bin TL ya da 20 bin TL için herhangi bir kefil veya ipotek talebi olmayabilir. Ancak, daha yüksek tutarlarda bir kredi almak istediğinizde, firma elbette kendisini güvence altına almak isteyecek ve sizden hem ipotek hem de toplam borçtan sizinle birlikte sorumlu olacak ve borcun ödenmemesi durumunda tahsilat yapılabilecek bir kefil istenebilecektir. İşte bu durumlarda da kişilerin doğrudan kefil ve ipotek belgeleri ile birlikte firmalara gitmesi gerekecektir.
 • Özellikle evli bireylerin yapacakları finansman yani kredi başvurularında doğrudan onlardan eşlerinin dolduracağı bir muvafakatname talep edilebilir. Bu belgenin nedeni de yine yasal zorunluluklardır. Eğer normal bir kredi başvurusunda sizden ipotek talep edilmişse ve evliyseniz, yine eşinizin dolduracağı muvafakatnameyi şubeye getirmeniz gerekecektir.

Türkiye’de Finans Holdingleri Hangileridir?

Bankasız kredi imkanları bulunan birçok holding ülkemiz sınırlarında bulunmaktadır. Bunların geneli kendi sektörlerine göre hizmet veriyor olsa da genel ihtiyaçlar için başvuruların yapıldığı da bilinmektedir. Buna göre, kişilerin başvuru yapacağı bu holdingleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • ALJ Finansman

Holding, özellikle otomotiv sektöründe ihtiyacı olan ve bunun için de krediye ihtiyaç duyan kişilere kredi konusunda destek olmaktadır. ALJ Finansman firması, şuan için sıfır kilometre bir otomobil almak isteyen kişilere kredi hizmeti sunmaktadır. Firmanın kredi desteği sağladığı otomobil markalarına baktığımızda ise, Toyota, Renault, Hyundai, Volkswagen, Opel ve Ford karşımıza çıkmaktadır. Zaman zaman firmanın bünyesine katılan sıfır km özel üretim araçlar için de aynı şekilde finansman hizmeti sunulduğu bilinmektedir.

 • DD Finansman

bankasız kredi nasıl alınır
Doruk Finansman

Eğer krediye olan ihtiyacınız bir ev almaktan ortaya çıkmışsa, DD Finansman’a başvuruda bulunabilirsiniz. Bu firma, kişilerin hem mortgage hem de konut kredisi alanında hizmet sunmaktadır. Kişiler hem yatırım yapmak hem de ilk evlerini almak için firmaya başvuruda bulunurken aynı zamanda yurtdışında yaşayan kişilerin de Türkiye’de ev alması konusunda onlara destek olunmaktadır. Kişiler yapacakları başvurularda, hem Türkiye Cumhuriyeti hem de herhangi bir ülkenin vatandaşı olsa da firmadan destek alabilirler. Son olarak, herhangi bir bankada konut kredisi bulunan kişilerin, toplam kredi borçlarını firmaya transfer etme konusunda da başvuru yapabileceğini hatırlatmamız gerekecektir. Firmanın sunmuş olduğu bu hizmet, bankalar tarafından da verilmekte olan borç transferi ile neredeyse aynıdır.

 • Evkur

Türkiye’nin neredeyse her noktasında bulunan Evkur firması, özellikle ev ihtiyaçlarının karşılanması konusunda kişilere destek olmaktadır. Firmaya gidildiği zaman yüzlerce farklı ürün incelemesi yapılabilecek ve ödemelerde peşin veya da kredi kartı hizmeti olmadığı zamanlarda, firma bünyesinde bulunan kredi olanaklarından faydalanabilecekler. Burada kişilerin aldıkları ürün bedellerinin toplamı kadar bir kredi hesabı açılacak ve vade sürsi belirlenecektir. Bankalardan onay alamayan kişilerin bile Evkur firmasına yaptıkları başvurularda olumlu bir yanıt aldıkları ve ihtiyaçlarını karşıladıkları bilinmektedir. Bundan dolayı kredi ihtiyacınız sadece ev ihtiyaçlarınız için ise Evkur’un sunduğu bankasız kredi olanaklarından faydalanabilirsiniz.

 • Hemenal

Bu holding, birçok finansal şirket ile anlaşma sağlamış ve kişilerin hem senet imzalamalarına gerek kalmadan hem de kefil sunmaya gerek kalmadan kredi olanaklarından faydalanmasını sağlamaktadır. Kişilerin holdinge ait internet sitesine giriş yaptıkları zaman hangi kurumlardan destek alabileceklerini kolaylıkla görebilecektir. Bundan dolayı her başvuru işleminden önce firmadan destek almak için internet sitesini incelemelisiniz.

 • Koç Fiat

Holding’in adından da anlaşılacağı üzere sıfır km otomobil alımlarında bir finansal destek sunulmaktadır. KOÇ Fiat firmasında bulunan otomobillerden herhangi birisini almaya karar verdiğiniz zaman, doğrudan firmaya giderek başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Burada kişilere sunulacak olan araç finansmanı desteği, tamamen bankasız kredi kapsamındadır. Bundan dolayı kişilerin onay alamama durumlarında bile finansal kuruluş aracılığı ile kredi başvurularına istedikleri sonucu almaları mümkündür. Ayrıca, taşıt kredilerinde uygulanmakta olan belirli bir miktar peşinat konusu burada geçerli değildir. Bundan dolayı aracın tamamı için kişilerin kredi başvurusu yapması ve onay alması mümkündür. Ancak, kişilerin bir miktar peşinatı bulunduğu durumlarda, firma tarafından özel indirimler ya da düşük faizden kredi olanağı sunulduğu da bilinmektedir.

 • Orfin Finansman

yine otomobil almak isteyen kişilerin başvuruda bulunacakları bu firma, şuan için iki farklı otomobil markası için kişilere kredi desteği sağlamaktadır. Bankasız kredi almak isteyen kişiler, Orfin Finansman şirketine başvuru yaptıkları zaman Datca ve Renault marka araçlardan faydalanacaktır. Genel olarak faiz kredi oranlarının bulunduğu firmada, %1,39 ile %1,49’luk faiz oranı uygulaması bulunmakta ve kişilerden de herhangi bir ön peşinat talep edilmemektedir.

 • Şeker Mortgage Finans

Şeker Finans, ülkemizde bir konut sahibi olmak isteyen kişilere bankaya bağlı kalmadan kredi imkanı sunmasının yanı sıra bankalar ve diğer finansal kuruluşlar arasında da en uzun vade süresini kullandırma özelliğini elinde bulunduran bir holding olma özelliğine sahiptir. Firma, 30 yıllık vade süresi ile şuan hizmet sunmaktadır. Birçok bankaya göre daha düşük faiz oranı sunuyor olmasının beraberinde, kredi notu düşük ve banka sicili olumsuz olan kişilere de kredi desteği sunuyor olmasından dolayı binlerce kişi başvurusunu bu firmaya yapmaktadır.

 • Turkcell Finansman

Ülkemizin en büyük operatör firması olan Turkcell, kendi firmasının ürünleri ve ihtiyaçlarının karşılanması adına bu firmayı kurmuştur. Eğer kişiler cep telefonu almak için bir kredi başvurusu yapmak istiyorsa, Turkcell dünyasına katılarak finansman desteği alabilirler. Ayrıca, sadece cep telefonlarında değil birçok teknolojik üründe de kişilere finansman desteği sunulmaktadır. Bundan dolayı, uzun vadede ve basit şartlar ile kredi çekip telefon almak isteyenlerin kesinlikle incelemesi gereken firmadır.

 • VFS Finansman

Otomotiv sektöründe kredi ve finansman hizmeti sunan VFS Finansman şirketi, özellikle ağır vasıta olarak adlandırılan ve ticari özelliği bulunan otomobiller için finansman desteği sunmaktadır. Şuan firmanın finansman desteği sağladığı markalara baktığımız zaman, Volvo ve Renault markalarının kamyon ve çekicileri ile Volvo ile SDG’ye ait olan makinelerin finansmanının sağlandığını söyleyebiliriz. Binlerce lira değerinde olan bu araçları almakta zorlanan kişiler, düşük faiz ve uzun vade seçimleri ile VFS finansman şirketinden destek alabilirler.

Banka Dışında Kısa Süreli Borç Verenler

Bankasız kredi imkanlarında kişilerin yüksek tutarlı ya da sektörlere göre olan ihtiyaçlarını yukarıdaki firmalar aracılığı ile sağlaması mümkündür. Buna ek olarak, kişilerin kısa vadeli ve düşük miktarlı ihtiyaçlarını da karşılayabilmeleri için birçok firmadan ya da kişiden söz edebiliriz. Bunları sıralayacak olursak;

 • Maddi gücü yüksek olan kişi veya holdingler
 • Kuyumcular
 • Holdingler
 • Döviz büroları

Yukarıda belirtilen kişi ve kurumlar, kişilerin kısa vadedeki ihtiyaçları konusunda onlara destek olacaktır. Ancak, bankasız kredi imkanı sunulduğundan dolayı sadece senet karşılığında hizmet sunulmaktadır. Bunun beraberinde de senet karşılığında sunulacak olan kredilerde kesinlikle miktarın çok yüksek tutarlarda beklenmemesi gerekmektedir. Yani, kişilerin bu alanda alacakları kredilerde en fazla 10 bin TL ile 20 bin TL’ arasında bir miktar seçmeleri gerekecektir. Bunun haricindeki tutarlarda, yukarıda belirtilen BDDK onaylı finansal kiralama kuruluşlarına başvuru yapılması gerekecektir.

Senetle Para Almak Güvenli Mi?

Bankasız kredi seçeneklerinde belki de en çok kullanılanı, senetle para veren kişi ve kurumlardır. Çünkü kişiler için doldurulacak senetler imzalandıktan sonra, anında teslimat gerçekleşmektedir. Burada, kişilerin aklına en çok takılan konu olarak, işlemin ne kadar güvenli gerçekleştiğinden söz edebiliriz. Kişiler senetle para alırken aşağıdaki durumlara kesinlikle dikkat etmelidir.

 • Başvurulan kişi ya da kurumun kesinlikle güvenilir olması gerekmektedir.
 • Eğer uzun vadede senet ile bir borç alınıyorsa, senetin yanında bir de borcun neyden kaynaklandığını gösterir nitelikte sözleşme yapmalısınız.
 • Ödeme işlemlerinde vadeyi kesinlikle geçirmemelisiniz.
 • Borç için dolduracağınız senet kesinlikle sizin el yazınız ile doldurulmalıdır.
 • Her ödeme sonrasında senet alınmalı ve imha edilmelidir.

Bu adımları takip ederek kişilerin senet karşılığında alacakları borçlarda kesinlikle bir problem ortaya çıkmayacaktır.

“Banka Dışında Kredi Veren Kurum ve Kuruluşlar” üzerine bir yorum

Yorum yapın