Banka Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır? Banka Borcu Sorgulama Yolları

İnsanlar sürekli bir ihtiyaç halinde bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlar çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkmakta ve bazı ihtiyaçlar satın alınması gereken ihtiyaçlar olarak değerlendirilmektedir. Bu ihtiyaçlar arasında temel olanlar karşılanması gereken ve insanın hayatını devam ettirebilmesi için en önemli unsurlardır. Bunların haricinde insanların keyfi olarak sahip olmak istediği bazı şeyler içinde harcama yapabilmektedir. Temel ihtiyaçlar arasında barınma ve yeme içme bulunmaktadır. İnsanlar var olduğu dönemden beri hayatta kalabilmek için bu ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Bu sebepten dolayı insanlar her devirde bir yaşam mücadelesi vermektedir.

Günümüzde temel ihtiyaçlar kolay bir şekilde karşılandığından insanlar keyfi harcamalarına daha da önem vermektedir. Bunların arasında araç sahibi olmak, tatil yapmak gibi seçenekler de bulunmaktadır. Uzun yıllardan beri dünya üzerinde bulunan bankalar, insanların hizmeti için tasarlanmış ve insanlara ihtiyaç duyulduğunda para imkânı sağlamak için bulunmaktadır. Bir insan belirli harcamaları yapabilmek için bankadan nakit paraya ihtiyacı duymaktadır. Bazı harcamalar için birikimler yapılabilir ancak büyük harcamalar için bankalara başvurulmaktadır. Bu başvurular ise kredi başvurusu adını almaktadır.

Kredi başvurusu kapsamında kişiler sahip olmak istedikleri mülk ya da taşıtı satın alabilmek için bankadan borç para almaktadır. Bu borç sayesinde kişiler sahip olmak istedikleri mülk ya da taşıta sahip olabilmektedir. Ancak bankaya borçları için bu borcu da geri ödemeleri gerekmektedir. Geri ödemeli olarak müşterilerine borç veren bankalar belli bir faiz oranı ile verdikleri parayı belirli bir süre sonra geri almaktadır. Bu kredi imkanları ile müşterilerine verdikleri parayı belirli bir süre sonra geri almaktadır. Bankaların verdikleri krediler birçok çeşide sahiptir. Bu çeşitleri arasında konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, Mortgage kredisi, tarım kredisi gibi kredi kampanyaları bulunmaktadır.

Borcun Zorunlu Yoldan Kapatılması

Her banka bu kredi standartlarına sahip olup, müşterilerine bu kredi imkanlarını sunabilmektedir. Ancak bazı bireyler kredi sahibi olduktan sonra bu borçları ödeyememektedir. Bu durumda ise kişilere belirli bir zaman verilir ve borçların bir kısmının ödenmesi için imkân verilir. Ancak bu süre zarfında da ödeme yapamayan kişilerin icra ile karşı karşıya kalma durumları vardır.

İcra durumunda kişinin sahip olduğu mülkler ve mallar değerlendirilir ve borç kapsamında değerli olarak sayılacak her türlü elektronik eşya, taşıt, mülk ve mücevherler banka tarafından ipotek edilir. Ancak bu durumu bazı detayları da mevcuttur. İcralık olunan dönemde de herhangi bir ödeme işlemi bulunmazsa devlet tarafından müfettişler göreve davet edilir ve kişinin evi ziyaret edilir. Yapılan ziyaret sonrasında müşteriniz sahip olduğu mal ve mülkler toparlanarak evden çıkartılır. Bu ürünler satılarak, ortaya çıkan para bankaya verilir ve kişinin borcu zorunlu yoldan kapatılmış olur. Ancak kişiler olağan banka borçlarını sorgulayabilmektedir.

Bu sorgulamaları yapabilmek için kişilerin bankalara müracaat etmesi gerekmektedir. Kişiler iş birliği kurduğu bankaların herhangi bir şubesini ziyaret ederek olan borcunu sorgulayabilmektedir. Bunun için ise borç başvurusu yapılmakta ve banka müşteriden bazı evraklar talep etmektedir. Bu evraklar arasında müşteri kimliği, ikametgâh belgesi ve maaş bordrosu bulunmaktadır. Talep edilen evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde bankaya teslim edilmesi gerekir. Teslim alınan evraklar sonrasında banka bir araştırma sürecine başlamaktadır.

Banka borcu sorgulama

Bu araştırma sürecinde kişinin sahip olduğu hesap hareketlerine, para transferlerinde ve maaş bordrosuna bağlı olarak aylık gelirine detaylı bir inceleme yapılmaktadır. Yapılan inceleme sonrasında ortaya çıkan sonuçlara göre banka, müşterisine bilgi verir ve müşteri sahip olduğu borcun var olup olmadığını öğrenmektedir. Bu uygulama sayesinde kişiler var olan borçlarını öğrenebilir ya da icralık durumda olan borçları hakkında detaylı bilgi edinebilmektedir.

Banka Borcu Nasıl Sorgulanır?

Müşteri Hizmetleri İle Banka Borcu Sorgulama

İcralık olarak belirtilen borçlar kişinin profilinde kırmızı bir renk ile işaretlenmektedir. İşaretlenen bu borç kritik bir seviyede olduğunu kısa bir sürede kapatılması gerektiğini işarettir. Böyle olayların yaşanması durumunda kişinin bu borcu en hızlı şekilde kapatması gerekmektedir. Aksi takdirde sahip olduğun mal ya da mülklere el konulmaktadır. Banka borcunu öğrenmek için yalnızca banka şubelerine ziyaret gerçekleştirilmemektedir. Bunun haricinde iş birliği yapılan bankanın sahip olduğu internet bankacılığı hizmetinden de faydalanabilmektedir.

İnternet bankacılığı, şubenin sanal bir şubesidir. Bu internet ağı üzerinden kişi, sahip olduğu tüm bilgilere, hesap hareketlerine, para transferlerine ve tüm bankacılık işlemlerine erişim sağlayabilmektedir. Bu panel üzerinden kişi sahip olduğu borcu da görüntüleyebilmektedir.

Bir diğer banka borcu sorgulama seçeneği ise müşteri hizmetleridir. Günümüzde her bankanın sahip olduğu bir müşteri hizmetleri servisi bulunmaktadır. Bu servis üzerinden kişiler sahip oldukları hesap hakkında bilgi edinme, yeni bir hesap açtırma, kredi imkânlarını öğrenebilme, kredi kartı açtırma, internet bankacılığı için şifre alma ya da borç sorgulama gibi pek çok hizmetten faydalanabilmektedir. Müşteri hizmetlerinin numarası çevrildiğinde kişinin muhatabı öncelikli olarak bir telesekreter olacaktır.

Telesekreter yapılan komutlar sonrasında kişiyi müşteri temsilcisine aktarmakta ve kişi sahip olduğu banka borcunu rahat bir şekilde müşteri temsilcisi ile kuracağı iletişim sonucunda öğrenebilmektedir. Bir diğer seçenek ise SMS yoluyla bankanın iletişim ağına dahil olmaktır. SMS yolu ile kişiler çalıştıkları bankanın veritabanı numarasına kısa mesaj göndererek borç sorgulama işlemi yapabilmektedir. Tüm banka sorgulama işlemlerinin detayları aşağıda yer almaktadır.

Banka Şubeleri Üzerinden Banka Borcu Sorgulama

Banka borcu sorgulama kapsamında müşterilerin en çok kullandığı yöntem, banka şubeleri üzerinden yapılan işlemlerdir. Bu işlemler için müşterinin bankaya müracaat etmesi gerekmektedir. Müracaat sonrası müşteri banka ile görüşmeler yapmaktadır. Banka personelleri işlemleri gerçekleştirebilmek için müşteriden bazı evraklar talep etmektedir. Bu evraklar ise maaş bordrosu, hesap hareketleri belgesi ve müşterinin kimlik belgesidir. Evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi, işlem sürecinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için oldukça önemlidir. Evraklar teslim edildikten sonra banka, detaylı bir araştırma yapmaktadır. Bu süreçte banka, müşterinin sahip olduğu tüm hesap hareketlerini incelemektedir. Çıkarılan sonuçlar doğrultusunda müşteriye detaylı bir bilgi verilir ve sonuçları açıklayan dökümanlar sunulur. İcralık durumda olan borçlar varsa, metinler üzerinde kırmızı ile işaretlenmektedir. Bu durumda müşterinin borçlarını en kısa süre içerisinde ödemesi gerekmektedir.

Her banka işlemler için aynı evrakları talep etmektedir. Müşterilerin evrakları ile yapılan incelemelerde merkeze bildiri gönderilir ve onay alınması beklenir. Çünkü bilgilerin incelenmesi, esasen bankanın merkezinde yapılmaktadır. Borçları sorgulayabilme seçenekleri kapsamında müşteriler, bu yöntemi en güvenilir yöntem olarak nitelendirmektedir.

Müşteri Hizmetleri Aracılığı ile Banka Borcu Sorgulama

Banka borcu sorgulama kapsamında bir diğer yöntem ise bankanın hizmetlerinden biri olan müşteri hizmetleri servisidir. Müşteri hizmetleri, bankaların çalışma sistemleri teknoloji ile uyumlu olduğundan beri var olan bir sistemdir. Bu yüzden şube ziyaretlerinden sonra en çok kullanılan yöntem müşteri hizmetleri vasıtasıyla bilgi edinmedir. Müşteri sahip olduğu borcu sorgulamak için, anlaşmalı bulunduğu bankanın müşteri hizmetleri numarasını cep telefonu üzerinden arayabilmektedir. Telefon açıldığında kendisi ile konuşan kişi telesekreterdir. Müşteri hizmetlerinde çok fazla işlem yapılabildiğinden bir insan yerine, bir otomatik sekreter kullanılmaktadır. Bu sekreter, işlemin ne olduğunu saptayarak müşteriyi, müşteri temsilcisine aktarmaktadır. Bu saptamaları ise müşterinin telefonundan gerçekleştirdiği komutlar ile yapmaktadır. Bu komutlar telefonda yer alan tuşlar sayesinde yapılmaktadır. Tuşlamalarda herhangi bir yanlışlık olursa, telesekreterin müşteriyi yönlendireceği müşteri temsilcisi de yanlış olacaktır. Yanlış bir işlem yapılmaması için, komutların doğru tuşlanması gerekmektedir.

Banka borcu sorgulama

Komutların doğru bir şekilde yapılmasının ardından müşteri, müşteri temsilcisine aktarılır ve işlemler gerçekleştirilir. Bu işlemler için evrak yerine güvenlik soruları sorulmaktadır. Müşteri temsilcisi, görüşme yaptığı kişinin doğru kişi olduğunu saptayabilmesi için T.C kimlik numarası ya da anne kızlık soyadının harfleri gibi sorular sormaktadır. Doğru cevaplar verildiği takdirde işlemler yürütülmektedir. Müşteri hizmetlerinde yapılan görüşmelerin tamamı kayıt altına alınmaktadır. Bunun sebebi banka müşterisinin güvenliği açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Müşteri ile temsilci görüşmelerini tamamladığında 1 ila 2 gün içerisinde müşterinin ikamet ettiği adrese bir belge gönderilmektedir. Bu belgede müşterinin talep ettiği tüm bilgiler bulunmaktadır. Bu sayede müşteri hesabı ile ilgili tüm bilgileri rahatça edinebilmektedir.

İnternet Bankacılığı Aracılığı ile Banka Borcu Sorgulama

İnternet bankacılığı, günümüz teknolojisi ile bağdaşmış ve oldukça gelişmiş bir platformdur. Her yaştan kesim bu sistemi kullanabilmekte ve banka şubelerinde gerçekleştirebileceği tüm işlemleri bu platform üzerinden yapabilmektedir. Bu işlemlerin arasında banka borcu sorgulama da bulunmaktadır.

İnternet bankacılığı, ülkemizde ve yurt dışında pek çok bankanın hizmet verebildiği bir hizmet dalı haline gelmiştir. Dünyada internet kullanımının yaygınlaşması ile pek çok müşteri, bu hizmet kanalını kullanarak tüm banka hizmetlerinden faydalanabilmektedir. İnternet bankacılığı hizmeti de, banka şubelerinden yapılan işlemler gibi bazı güvenlik önlemlerine sahiptir. Bu hizmette herhangi bir kart girişi ya da bağlantısı kurulamadığından, bu hizmet esnasında kişinin karşısına bazı güvenlik soruları ve internet bankacılığı şifresi çıkmaktadır. Şifre ve güvenlik sorusuna doğru cevaplar verildiği takdirde internet bankacılığı sistemine erişim sağlanmaktadır. Bu sistem üzerinden yapılabilen işlemler aşağıda listelenmiştir.

 • Kredi kampanyalarını inceleme,
 • Şans oyunları için bakiye yükleme,
 • Kredi kartı borcu sorgulama,
 • Banka borcu sorgulama,
 • Bakiye görüntüleme,
 • Hesap hareketleri dökümanlarına erişim sağlama,
 • Para transferi gerçekleştirme, (Havale, EFT)
 • Kimlik bilgilerini düzenleme,
 • Kredi notu sorgulama işlemleri rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

Bu hizmetler arasında yer alan banka borcu sorgulama ise en çok kullanılan fonksiyonlar arasında yer almaktadır. Banka borcunu sorgulamak için internet sitesinde yer alan hesap sekmesine tıklanmalıdır. Hesap sekmesi ile kişinin iş birliği yaptığı banka hakkında tüm bilgiler ve yapılan tüm harcamalar görüntülenmektedir. Ardından kişi borç sorgulama butonuna tıklayarak bir pencereye ulaşmaktadır. Açılan pencerede kişinin mevcut hesabı hakkında herhangi bir ödemenin bulunup bulunmadığı gösterilmektedir. Müşterinin bu banka üzerinde birden fazla hesabı var ise, işlem yapmak istediği hesabı seçerek adımları tamamlamalıdır.

SMS Yöntemi ile Banka Borcu Sorgulama

Banka borcu sorgulama kapsamında, bir diğer sorgulama yöntemi ise SMS yöntemidir. Telefonlar günlük hayatta pek çok işlem için kullanılabilmektedir. Borç sorgulama işlemleri de bu işlemler arasına dahildir. Müşteri, çalıştığı bankanın merkez veritabanına bir kısa mesaj göndererek, mevcut borcunun sorgulamasını yapabilmektedir. Bunun için müşteri, telefonundan bir kısa mesaj şablonu oluşturmalıdır. Alıcı kısmına bankanın veritabanı numarasını yazmalıdır. Ardından mesaj kısmına “BORC” yazıp boşluk bırakmalı ve müşteri numarasını yazmalıdır. Tamamlanan mesajı alıcı kısmında bulunan numaraya göndermelidir.

Bu süreç tamamlandığında, merkezden kısa bir süre içerisinde bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Bu süreçte merkez, gelen SMS talebini değerlendirmeye almaktadır. Değerlendirme sonucunda kişinin sahip olduğu hesapta yer alan borcun bilgileri doküman haline getirilir. Doküman haline getirilen belgeler ise, kişinin ikamet ettiği adrese teslim edilir. Teslim edilme süreci yaklaşık 2 gündür. Bu süre zarfında belgeye ulaşamayan müşteriler, derhal banka ile iletişime geçmelidir. Bunun sebebi ise özlük bilgilerinin başkaları tarafından ele geçirilmesi ve kötü emeller için kullanılmasını engellemek içindir. Bu sistem üzerinde, bazı kötü tecrübeler yaşayan kişiler genellikle diğer sorgulama yöntemlerine başvurmaktadır.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Banka Borcu Sorgulama

Banka borcu sorgulama kapsamında hayatımıza yeni giren bir sistem olan E-Devlet, pek çok mali ve idari işlemin yapılabildiği oldukça büyük bir platformdur. E-Devlet sistemi, 20 Nisan 2006 yılında 26145 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Buna bağlı olarak 24 Mart 2006 yılında 2006 ve 10316 sayılı kararlara bağlı olarak işlemlerin yürütülme yetkisi Bakanlık Kararı ile Ulaştırma Bakanlığı’na verilmiştir. 12 yıllık bir çalışma geçmişine sahip olan bu sistem, günümüzde de etkin bir şekilde kullanılabilmektedir.

Bu sistem üzerinden verilen hizmetlerden yalnızca T.C. vatandaşları yararlanabilmektedir. Sistem üzerinde pek çok işlem yapılabilmektedir. Bu işlemler ise aşağıda listelenmiştir.

 • Askerlik durumu sorgulama,
 • Banka borcu sorgulama,
 • Vergi borcu sorgulama,
 • Trafik cezası sorgulama,
 • Soy ağacı bilgisi sorgulama,
 • Sigorta bilgisi sorgulama,
 • Maaş bordrosu belgesi sorgulama,
 • Adli sicil kaydı sorgulama,
 • Nüfus belgesi sorgulama bu sistem üzerinden yararlanılabilecek hizmetler arasında yer almaktadır.

Bu sistem üzerinden banka borcu sorgulama da yapılabilmektedir. Bunun için müşterinin E-Devlet kullanıcısı olması gerekmektedir. Eğer müşteri kullanıcı değilse, PTT şubelerine yapacakları başvurular ile E-Devlet şifresi alabilmektedir. Bu şifreler oldukça gizli tutulmalı ve kimseyle paylaşılmamalıdır. Çünkü kişinin idari ve mali bakımdan sahip olduğu tüm bilgiler, bu sistem üzerinden görüntülenebilmektedir. PTT şubeleri üzerinden alınan şifrenin maliyeti 3 Türk Lirası’dır. Bu bedel karşılığında kişi, E-Devlet şifresinin sahibi olmakta ve E-Devlet kapısına giriş yapabilmektedir.

E-Devlet kapısına varıldığında, kişinin karşısına giriş imkânı olarak pek çok seçenek bulunmaktadır. Bunların arasında e-imza ile giriş, T.C. kimlik numarası ile giriş, E-Devlet şifresi ile giriş ve mobil bankacılık ile giriş seçenekleridir. Bu seçeneklerden birisi tercih edilerek gerekli bilgiler doldurulmalıdır. Bilgiler doldurulduğu takdirde kişinin E-Devlet profili açılmaktadır. Bu profilin aktif bir şekilde kullanılabilmesi için profil sahibinden güncel e-mail adresi ve telefon numarası doğrulaması gerekmektedir. Bu gereklilikler, erişim sağlama açısından büyük önem arz etmektedir. Bilgilerin güncellenmesi ve doğru bir şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde bilgilerin doğru iletilmemesi ya da bilgi gönderiminin engellenmesi yaşanmaktadır.

Sorgulanan Banka Borcu Yazdırma

Ardından kişi, arama butonuna banka borcu sorgulama anahtar kelimesini yazarak arama yapmaktadır. Arama sonuçlarında çıkan ilk sekme üzerinden banka borçları için sorgulama penceresi açılmaktadır. Kişinin karşısına çıkan tüm bilgiler, özlük bilgilerinden edinilmiş verilerdir. Bu veriler şahsın kendisine ait olup, üzerinde herhangi bir işlem ya da değişiklik yapılmamaktadır. Müşteri, mevcut banka bilgileri üzerinden herhangi bir borca sahip olup olmadığını bu pencere üzerinden görüntüleyebilmektedir.

Ayrıca bu pencerede görüntülenen bilgiler, herhangi bir kişisel bilgisayara bağlı olan yazıcı üzerinden alınabilmektedir. Çıktı olarak alınan belge, resmi doküman olarak nitelendirilmektedir. Olağan durumlarda müşteriler, bu belge ile işlem yapabilmektedir. Ayrıca belgeler sistem üzerinde 6 ay boyunca saklanmaktadır. Bu sayede müşteri, olağan belgesini kaybettiğinde ya da herhangi bir işletmeye işlem için teslim ettiğinde, yeni belgeyi bu sistem üzerinden temin edebilmektedir.

Yorum yapın