Ayı Piyasası Nedir?

Piyasalar içerisinde sıklıkla kullanılan terimlerde biri Ayı Piyasası terimidir. Fiyatların ilerleyişinin kötüye doğru gittiğini tanımlayan ve bununla bağlantılı olarak genel düşüş grafiğinin görüldüğü piyasa tipidir. Yatırımcılar tarafından satışların gerçekleştirilmeye başladığını gösteren bir piyasa olmasıyla beraber fiyatların düşüşe geçeceği kanısı da bu satışlarla bağlantılı olarak ön plandadır. Ayı piyasasında yaşanan düşüşlerin bir diğer nedeni de talep oranında azalma yaşanmasıdır. Ayı eğilimi etkisini göstermeye başladıkça düşüşler daha keskin şekilde görülebilmektedir. Fiyatlar düştükçe artan satış oranları belirli bir zincir olarak ilerlediği için ilgili yatırım aracının fiyat grafiği aşağı yöne doğru hareket gösterir. Fiyat grafiğinde yaşanan aşağı yönlü değişimler nedeniyle oluşan sonuçlar direkt olarak etkiye sahiptir. Ayı piyasası hâkimiyeti olup olmadığı grafiğe bakılarak kolaylıkla anlaşılabileceği gibi, genel olarak trend yorumları da yapılabilir.

Ayı Piyasasının Oluşumu

Londra’da 18.yy’dan itibaren ayı piyasası terimi kullanıldığı gibi ABD’de de sıklıkla kullanılmasıyla yaygınlaşarak piyasalarda mevcut olan tanımları yaparken kullanılır duruma gelmiştir. Ayı piyasasından bahsedebilmek için zirve noktadan %20 seviyesinde düşüş yaşanması gerekmektedir. Piyasada kötümser hava ayı piyasası ile oluşur. Ayı piyasasından oluşan kötümser hava, daha çok satış yapmaya itici bir güç olarak ön plana çıkar. Fiyatlardaki bariz gerileme seviyesinin kolaylıkla görülebilir durumda olması sayesinde, yeni alıcılar için de alım fırsatlarının doğmasına neden olur.

Ayı piyasasının oluşum aşaması

  • Yatırıcımlar tarafından piyasadaki yatırımlara yönelik olarak fiyatların zirve noktaya çıktığı düşüncesi hâkim olarak yavaş yavaş satış gerçekleştirilir.
  • Satışların yapılmasıyla beraber diğer yatırımcılar tarafından piyasanın düşüş gösterdiği düşüncesi hâkim olarak panik havası hâkimiyeti ortaya çıkar. Oluşan panik havası nedeniyle piyasadaki satışlar hız kazanarak daha yüksek seviyede fiyat düşüşleri görülür.
  • Ayı piyasası oluşumunun son aşamasında ise fiyatların yeterince düştüğü görülür. Yatırımcıların tekrar alım yapmasıyla beraber piyasa canlanmaya başlar ve kötü gidişin sonlandığı düşüncesi hâkim olur.

Ayı piyasası sayesinde oluşan yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi ile alımları uygun fiyatlardan yapabilmek mümkündür. Bunun için öncelikle, fiyat grafiklerinin okunması sayesinde piyasaların durumunun ne olduğu tanımlanır ve bu yönde işlem yapılır.

Yorum yapın