Augur Nedir? Kripto Para

Augur Nedir?

Augur ($ REP), Ethereum blok zincirinin üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir tahmini piyasasıdır. Tahmin piyasaları uzun süredir devam ediyor. Augur’u mevcut tahmini pazarlardan farklı kılan özellik, merkezsizleştirilmiş bir platform olmasıdır. Bu, bu makalede daha sonra tartışılacak olan merkezi tahmine dayalı pazarlara göre çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Kasım 2017 itibarıyla Augur, toplam kripto para birimlerinde 31’inci en büyük piyasa değerine sahiptir ve toplam değeri 217 milyon dolardır.

Tahmin Piyasası Nedir?

Esasen, bir tahmini pazar gelecekteki olayların sonuçlarını tahmin etmek için bir araçtır. Tahmin piyasaları, gelecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, bir sonraki Dünya Kupası’nda kimin ya da aklınıza gelebilecek başka herhangi bir etkinliğin kimin kazanacağı gibi gerçek dünyadaki bir olayın nasıl oynanacağı konusunda beklentilere dayanan ticarete izin verir. Herhangi bir sonucun meydana gelme ihtimali, o sonucun hisse fiyatıyla gerçek zamanda gösterilir.

Augur Ne Yapıyor?

Oyun teorisi ve kalabalığın bilgeliği fikirlerine dayanan tahmin pazarları, herhangi bir uzmanın yapabileceğinden daha fazla öngörü doğruluğu sağlar. Bununla birlikte, önceden var olan tahmin pazarları ile ilgili sorun hepsinin merkezileştirilmesidir.

Merkezileştirilmiş platformların tek başarısızlık noktaları vardır, yani merkezi olmayan bir sisteme kıyasla nispeten daha kolay kapatılabilir. Biri bahis oynamış olanların gerçek sonucunu bildirmelidir. Merkezi pazarlarda bu, bir kişiye her seferinde dürüstçe ve doğru bir şekilde rapor vermesine güvenmeyi gerektirir.

Avantajları Neler?

Merkezi olmayan bir çözüm sağlayarak, Augur, dünyanın her yerinden insanlara gelecekteki bir etkinliğin sonucu hakkında bir soru sorma, ayrıca katılmak istedikleri herhangi bir pazarın sonucunda hisse alıp satma olanağı tanır. Augur platformunun kritik bir parçası, arkasındaki belirteçtir, İtibar ($ REP). İtibarın nasıl yürüdüğü ise oldukça basittir.

Bir olayın sonuçlanmasını takiben, İtibar sahipleri özel olarak sonuç hakkında raporlar sunar. Ardından, bir sonraki ay, herkesin görebilmesi için erişilebilir bir metin haline getirilir. Bu arada, yanlış bir sonuç bildiren herhangi bir kullanıcı itibar kaybeder. Etkinlikler akıllı sözleşmelerle korunur. Etkinlik sona erdiğinde, akıllı sözleşme kendiliğinden gerçekleşir ve sonuçlara dayalı olarak parayı uygun şekilde yeniden dağıtılır.

Yorum yapın