Asgari Ücretle Çalışanlar Ne Kadar Kredi Alabilir? Asgari ücrete kredi hesaplama

Bankacılık işlemleri sırasında tüketiciler tarafından merak edilen ve henüz çözüme ulaştırılamamış birçok konu bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan ve özellikle de bankalar ile ilk kez çalışmaya başlayacak olan kişilerin merak etmiş olduğu durum, kişilere ne kadarlık kredi sunulabildiğidir. Çünkü, kredi kartı kullanıcılarının çok sık karşılaşmış olduğu limit boşluğu durumunun, kredilerde de aynı şekilde geçerli olduğu bilinmektedir. Elbette hem kredi hem de kredi kartı için sunulan bazı üst sınırlar bulunmaktadır. Asgari ücrete kredi hesaplama işlemleri yaptığımızda daha detaylı anlaşılacak olan bu konuda, öncelikle kredi ve kredi kartı için eş limitler belirlenmediğini, kişilerin her iki hizmet için de farklı limitlerden hizmet alabildiğini belirtebiliriz.

Şuan milyonlarca vatandaşımız asgari ücret ile çalışmakta ya da gelirini asgari ücret üzerinden belgeleyebilmektedir. Bankacılık işlemlerinde de sadece belgeli gelirler dikkate alındığından dolayı, kişilerin yapacakları hesaplamaların bu yönde olması gerekmektedir. Asgari ücrete kredi hesaplama işlemlerine geçmeden önce, kişilere hatırlatılması gereken bazı özel durumlar bulunmaktadır. Bunları özetle aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

 • Kişilerin gelir durumları ne olursa olsun, kullanabilecekleri kredi limitlerinde kullandıkları kredi türü, seçtikleri vade süresi ve bankanın kişisel tercihlerinin büyük bir önemi bulunmaktadır.
 • Yine kişilerin gelir durumu ne olursa olsun, aylık olarak ödeme yapılacak miktara göre bir kredi üst sınırı belirlenmektedir. Burada aylık belgelenebilir gelir miktarının yarısı, en fazla aylık ödeme yapılacak miktar olarak kayıtlara geçecektir.
 • Maaşınızın yarısı kadar aylık ödeme yapabilecek ve seçtiğiniz vade süresine göre de bu tutarı çarptığınız zaman, alabileceğiniz en üst kredi limitini öğrenebileceksiniz.
 • Eğer farklı bir kredi ödemeniz varsa, bunun aylık miktarı, maaşınızın yarısından düşülecek ve seçeceğiniz vade süresi ile çarpılacaktır. Çıkan sonuç da, alabileceğiniz üst kredi limitini sizlere sunacaktır.

Asgari ücrete kredi hesaplama konusunda özetle en önemli durumlar yukarıdaki gibidir. Bunların daha detaylı ele alınabilmesi ve kişilerin de örnekler ile anlayabilmesi adına, konuyu şu alt başlıklar ile ele alabiliriz.

Asgari Ücretli Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alır?

Asgari ücrete kredi hesaplama işlemlerinde ilk olarak ihtiyaç kredilerini ele alabiliriz. Şuan bankalardan en çok kullanılan kredi türü olması ve diğer kredi paketlerine kıyasla da şartlarının daha hafif olduğunu belirtebileceğimiz ihtiyaç kredilerinde, ilk olarak kişilerin aylık yapabilecekleri en fazla ödemeyi belirlemeleri gerekmektedir.

Şuan yasal olarak belirlenen asgari ücret 1.603 TL olarak kayıtlara geçmiştir. Buna göre; kişilerin yasalar gereği bir kredi için aylık yapabileceği ödeme miktarı, asgari ücretin yarısı yani 801,5 TL olacaktır. Sizler kredi kullanacağınızda en fazla bu tutar üzerinden ödeme yapabileceksiniz. Ne kadarlık kredi alacağınız ise, tamamen vade süresine bağlıdır. Örnek verecek olursak;

 • Kişiler 12 aylık ihtiyaç kredisi çekmek istediklerinde aylık 801,5 TL ödeme yapabileceğinden dolayı en fazla 9 bin 618 TL kredi alabilecektir.
 • Kişiler 24 aylık ihtiyaç kredisi çekmek istediklerinde aylık 801,5 TL ödeme yapabileceğinden dolayı en fazla 19 bin 230 TL kredi alabilecektir.
 • Kişiler 36 aylık ihtiyaç kredisi çekmek istediklerinde aylık 801,5 TL ödeme yapabileceğinden dolayı en fazla 28 bin 854 TL kredi alabilecektir.
 • Kişiler 48 aylık ihtiyaç kredisi çekmek istediklerinde aylık 801,5 TL ödeme yapabileceğinden dolayı en fazla 38 bin 472 TL kredi alabilecektir.

Asgari ücrete kredi hesaplama işlemlerinde, ihtiyaç kredisi paketi için örnek hesaplama yukarıdaki gibidir. Kişiler bankalara başvuru yaparken onay alabilmek adına bu sınırlara dikkat etmelidir.

asgari ücrete kredi hesaplama
asgari ücrete kredi hesaplama

Asgari Ücretli Ne Kadar Taşıt Kredisi Alır?

Asgari ücret ile geçim sağlayan ve bir taşıt almak adına bankaya kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerin örnek hesaplaması da, yine aldıkları aylık maaşın yarısı kadar aylık ödeme yapılabilecek şekilde ayarlanacaktır. Daha somut bir şekilde anlaşılabilmesi adına, taşıt kredisi için asgari ücrete kredi hesaplama detayları aşağıdaki gibidir.

 • Taşıt almak isteyen asgari ücretli, aylık en fazla 801,5 TL ödeme yapabileceğinden dolayı, 12 aylık vade süresinde alabileceği en fazla taşıt kredisi miktarı 9 bin 618 TL şeklindedir.
 • Taşıt almak isteyen asgari ücretli, aylık en fazla 801,5 TL ödeme yapabileceğinden dolayı, 24 aylık vade süresinde alabileceği en fazla taşıt kredisi miktarı 19 bin 230 TL şeklindedir.
 • Taşıt almak isteyen asgari ücretli, aylık en fazla 801,5 TL ödeme yapabileceğinden dolayı, 36 aylık vade süresinde alabileceği en fazla taşıt kredisi miktarı 28 bin 854 TL şeklindedir.
 • Taşıt almak isteyen asgari ücretli, aylık en fazla 801,5 TL ödeme yapabileceğinden dolayı, 48 aylık vade süresinde alabileceği en fazla taşıt kredisi miktarı 38 bin 472 TL şeklindedir.

Asgari ücretli vatandaşlarımızın kullanabilecekleri taşıt kredilerindeki aylık ödeme miktarları ve kullanabilecekleri üst kredi limiti yukarıdaki gibidir. Bankalar yasal olarak bu sınırların üzerine çıkamamaktadır. Ancak, kefil gösterilmesi ya da borca karşılık bir ipotek yaptırılabilmesi sonrasında, kişilerin daha yüksek tutarlarda taşıt kredisi kullanabilmeleri mümkündür.

Asgari Ücretli Ne Kadar Konut Kredisi Alır?

Asgari ücrete kredi hesaplama konusunda, kişilerin en çok merak ettiği durum elbette ki konut kredileridir. Çok yüksek miktarlarda verilmesinin yanı sıra, vade sürelerinin de ödeme kolaylığı olması açısından uzun tutuluyor olması, ödenecek borç miktarının biraz daha artmasına yol açmaktadır. Öncelikle, asgari ücret düşük görünüyor olsa da, bankalar kişinin aldıkları maaştan çok burada aylık ödeme yapacakları tutara göre işlem sağlamaktadır. Bundan dolayı ister asgari ücret isterse de daha yüksek maaş alıyor olun, yine maaşınızın yarısının dikkate alınarak kredi başvurunuzun değerlendirileceğini unutmamalısınız.

Asgari ücret dikkate alındığı zaman, vade sürelerine göre alınabilecek konut kredisi miktarlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Asgari ücretli bir vatandaşımız, bankaya konut kredisi başvurusu yaptığı zaman 60 aylık vade süresi için aylık 801,5 TL ödeme yapabilecek ve en fazla da 48 bin 90 TL kredi kullanabilecektir.
 • Asgari ücretli bir vatandaşımız, bankaya konut kredisi başvurusu yaptığı zaman 72 aylık vade süresi için aylık 801,5 TL ödeme yapabilecek ve en fazla da 57 bin 708 TL kredi kullanabilecektir.
 • Asgari ücretli bir vatandaşımız, bankaya konut kredisi başvurusu yaptığı zaman 84 aylık vade süresi için aylık 801,5 TL ödeme yapabilecek ve en fazla da 67 bin 326 TL kredi kullanabilecektir.
 • Asgari ücretli bir vatandaşımız, bankaya konut kredisi başvurusu yaptığı zaman 120 aylık vade süresi için aylık 801,5 TL ödeme yapabilecek ve en fazla da 96 bin 180 TL kredi kullanabilecektir.
 • Asgari ücretli bir vatandaşımız, bankaya konut kredisi başvurusu yaptığı zaman 240 aylık vade süresi için aylık 801,5 TL ödeme yapabilecek ve en fazla da 192 bin 360 TL kredi kullanabilecektir.

Asgari ücrete kredi hesaplama işlemlerinde konut kredisi dikkate alındığında tablo yukarıdaki gibi olmaktadır. Bu tutarlar, kişilerin kredi notları başta olmak üzere, diğer bankacılık kriterleri ve mevcut borç ödeme miktarları dikkate alınarak düzenlenecektir. Bundan dolayı, kişiler kendileri yapacakları harcamaların beraberinde, bankanın onay vereceği üst kredi limitini de öğrenebilmek adına banka şubelerinden destek almalıdır.

Yorum yapın