Asgari Ücretle Çalışan Bir İşçinin Hakları Nelerdir?

Asgari ücret, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı toplantı sonrasında 2021 senesi için brüt 3 bin 577 TL 50 kuruş, net 2.825 TL 90 kuruş olarak belirlendi. Belirlenen bu ücret halk için endişe yaratıyor sebebi ise yeni gelen zamlar. Yeni gelen zamlarla birlikte yükselen asgari ücretin de halkın gözünde önemini yitiriyor.

Bir İşçinin Hakları Nelerdir?

Kanunlarca işçiyi güvence altına alan ve işçiyi koruyan haklar vardır. Asgari ücretle çalışan insanlar bu haklardan sorunsuz yararlanabilirler.

Asgari Ücretle Çalışan İşçinin Hakları

1.Maaş Hakkı: Her işçi çalıştığı işten maaş alma hakkına sahiptir. Çünkü zaten çalışan işçi maaş karşılığı çalışmaktadır ve maaş karşılığında hizmet sağlamaktadır. Çalıştığı kurum ise çalışanına maaşını eksiksiz ve gününde ödemek zorundadır.

2.Sigorta Hakkı: Her çalışan çalıştığı kurum tarafından sosyal sigorta alma hakkına sahiptir. Deneme süresi adı altında yasal olmayan şekilde sigortasız içşi çalıştıran kurumların bu yaptırımları kanuna aykırıdır ve muhakkak bu duruma hukuken müdahale edilmesi gereklidir.

3.Kıdem ve İhbar Tazminatı Hakkı: Suçsuz veya haksız yere işten çıkartılan bir çalışan, kurum kaynaklı bir sorundan kaynaklı işten çıkartılan bir çalışanın alacağı paraya, ödemeye kıdem tazminatı adı verilir. Çalışılan kurum çalışanını işten çıkartmadan önce bu durumu çalışanına bildirmesi gerekir. Aksi durumda ani işten çıkarma uygulanırsa ya da bildirilmezse çalışana yapılan ödemeye ihbar zatminatı denilir.

4.Yıllık İzin ( Ücretli ) Hakkı: Kanunlarda da olan bir işçi hakkıdır ve bir senesini dolduran her çalışan ücretli izin hakkını kullanmalıdır.

5.Ekstra Mesailerin Ücreti Hakkı:

5.1 Haftalık Tatil Hakkı: Çalışanın haftada en az bir gün tatil yapma hakkı bulunmaktadır ve bu hak aynı zamanda yasal bir zorunluluktur.

5.2 Mola Hakkı: Çalışanların gün içerisinde dinlenme hakları vardır ve bu da yasak bir zorunluluktur. Çalışanın mola hakkı mesai süresi günlük çalışma saatine göre ayarlanmaktadır ve buna mesai saatleri dahil edilmemektedir.

5.3 Resmi Tatil ve Bayram Tatilleri Hakkı: İşçilerin kullanması gereken yasakl haklardan birisi de resmi tatil hakkıdır.

5.4 Yaşanan ya da Yaşanacak Maddi ve Manevi Zararların Tazminatı Hakkı: Herhangi bir kaza, maddi bir kayıp, psikolojik bir sorun, iş kazası sonucunda ölüm yaşanması gibi durumlarda çalışanın kendisi veya yakınlarının uğradığı zararı işveren kurum ya da kişi tarafından karşılanması zorunluluğu hakkıdır.

5.5 İşe Dönüş Hakkı: Haksız, suçsuz bir sebepten dolayı işten çıkartılan çalışan ya da işçinin işe tekrar dönebilme hakkı da yine kanunşar tarafından korunmaktadır.

Yorum yapın