Asgari Ödeme Tutarı Nedir

Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

 

Kredi kartları da krediler gibi başvuru yapıldığında belirli sözleşmeler ve karşılıklı imzalar karşılığında kullanıma açılan para kullandırma hizmetidir. Bankaya ait parayı kiralamış olup geri ödeme vaadiyle kullanarak, taksitle ya da farklı avantajlar dahilinde bu kullanılan para her ay geri ödenir. Ancak bazen evdeki hesabın çarşıya uymadığı, maddi olarak sıkışıklık yaşadığımız dönemler olur ki bu durumlarda aylık geri ödemelerde sıkıntıya düşebiliriz.

Kredi kartlarının bize ulaştırılan aylık ekstrelerinde detaylarıyla yer verilen bazı bilgiler yer alır. Bu miktarlar bizlere dönem borcunu, minimum ödeyebileceğimiz asgari ödeme tutarı ve kullanımlarla, kalan kullanılabilir limitle alakalı bilgiler verir. Kullanılan para miktarı üzerinden belirli yüzde hesaplarıyla belirlenen asgari ödeme tutarı da, o ay için karta yatırılması zorunlu olan para miktarıdır. Asgari ödeme miktarı dönem borcuna göre her zaman daha azdır ancak dönem borcu ödemek yerine asgari tutarı ödemek borcu ödemek değil, yalnızca bir sonraki hesap kesim tarihine kadar borcu ertelemek anlamına gelir ve kalan borç üzerinden aylık faiz işlemeye devam eder.

 

Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Asgari ödeme tutarı, yukarıda da belirtildiği üzere ödeme yapılmasından çok borcu erteleme işlemi olarak görülür ancak bankaların ödeme yapılmasından çok işine gelmektedir çünkü toplam borç üzerinden faiz işlemeye başlar ve faiz ücretini de ayrıca tahsil ederler. Yine de asgari tutar borçlunun ödeme konusunda borçluya tanınmış bir kolaylık olarak da düşünülebilir çünkü hiç ödeme yapamamaktansa cüzi bir miktarla ödeme için vakit kazanmak daha da kolaylıktır.

Diğer taraftan kişi asgari ödeme tutarı miktarını bile ödeyemezse bunun için de herhangi bir yaptırım hemen akabinde başlamaz, 2 aylık ödeme yapılmama durumu beklenir ancak tabiî ki bu süre zarfında faiz işlemeye devam eder. 2 ayın sonunda hala ödeme yapılmazsa banka tarafından uyarı alınır ve belirli bir süre verilir. Bu süre zarfında da herhangi bir ödeme yapılmaz ve 3. ayın ödemesi de eklenirse, bu durumda banka avukatları tarafından yasal işlem süreci başlatılır. Böylelikle cebir yoluyla borcun tahsiline gidilir ve kişi Merkez Bankası’nın sorumlu olduğu kara listeye eklenerek, 5 yıl süreyle banka hizmetlerinden yararlanamaz duruma gelir. Bu sebeple kredi kartlarının en azından asgari ödeme tutarı kadar ödemeye dikkat edilmeli ve bu sayede oluşabilecek daha büyük sorunlar yaşanmasının önüne geçilmelidir.

Yorum yapın