Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır?

Finans piyasalarında mevcut olan gelişim hızı, finansal enstrümanlara etki ettiği gibi aynı zamanda finans piyasalarındaki yatırım kazanç olanaklarını da artırmaktadır. Arbitraj yöntemi, finans piyasaları içerisinde özellikle son yıllarda en çok karşılaşılan terimler arasında yer almaktadır. Gelin, sizlerle Arbitraj Nedir? sorusuna yanıt arayalım. Arbitraj; mali değere sahip olan herhangi bir malın piyasadan ucuz fiyattan toplanarak, farklı bir piyasada yüksek fiyatla satma işlemidir. Aynı mal üzerinden ve risk olmadan yapılıyor olması sayesinde arbitrajdan kazanç elde edebilmek oldukça kolaydır. Arbitraj yönetimini spekülasyondan farklı kılan en önemli özelliği risk üstlenmeye gerek kalmamasıdır. Farklı piyasa değerlerinin göz önünde bulundurulması yöntemine dayanan arbitraj sayesinde kar seviyesinin belirlenmesi de işlem yapan kullanıcıya bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Arbitraj nasıl yapılır? diye merak edenler için, arbitraj genellikle döviz üzerinden yapılır. Bir yerde dolar fiyatı daha düşük seviyede diğer şehirde daha yüksek seviyedeyse, düşük olandan alıp yüksek satma temeline dayanan arbitraj işlemleri sayesinde kolaylıkla kazanç elde edilebilir. Spot piyasalar olarak bilinen anlık alım satıma olanak tanıyan piyasalara ek olarak arbitraj işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi, olması gereken vadeli fiyattan düşük veya yüksek olması kaynaklı olarak açılan pozisyonla sağlanabilir. Arbitraj, yaratılan fark fırsatlarının değerlendirilebilmesine olanak sağlayan bir işlem çeşidi olması sayesinde, beraberinde kazancı da getirmektedir. Arbitraj yapanlar, sahip oldukları malların değerlenmesini farklı bir piyasa üzerinden sağladıklarından dolayı risksiz şekilde işlem gerçekleştirebilme avantajına sahip olurlar.

Arbitraj Nedir? Sağladığı Avantajlar Neler?

Piyasalarda yapılan her işlem gibi arbitraj işleminin de temelinde kar elde edebilmek bulunur. Arbitraj işlemlerinde dövizin yanı sıra; pariteler, emtialar, kıymetli madenler, hisse senetleri, tahvil ve bonolar üzerinden de işlem yapılabilmesi mümkün durumdadır. Arbitraj sayesinde garanti kazanç elde edilebilmesi sağlanır. Arbitrajın beraberinde getirdiği avantaj sayesinde oldukça avantajlı konumda işlem yapılabilmesi söz konusu olur. Diğer piyasa işlemlerinde küçük de olsa risk bulunuyor olmakla beraber, arbitraj sayesinde hiçbir risk söz konusu olmaz. Arbitrajın yarattığı fark sayesinde istenilen süre zarfında kazanç getirisi sağlanabilir. Doğru hamlelerin yapılması ve doğru piyasanın bulunabilmesi aradaki farktan yararlanabilmeyi, dolayısıyla arbitraj yapabilmeyi sağlar.

Yorum yapın