Araç Alımlarında Araç Kredisi Kullanmak

Araç Alımlarında Araç Kredisi Nasıl Kullanılmalı?

Ne büyük şehirlerde trafiğin içinden çıkılmaz duruma gelmesi ne döviz kurlarındaki orantısız yükseliş, ne yüksek vergiler, ne de ekonominin kötüye gidiyor olması, insanların araba alma tutkularını önleyemiyor. Akaryakıt fiyatları bu kadar sık aralıklarla yükselmesine rağmen, park problemi bu kadar tavan yapmasına rağmen yine de insanlar araba almaya devam ediyor. Öyle ki insanlar başlarını sokacak bir konut almadan önce mutlaka bir araba almak istiyorlar.

Tabi bu gelişmede bankaların çok kolay geri ödeme planları ile araç kredileri vermesi ve araç alacaklara rahat bir geri ödeme imkânı sağlaması da çok önemli olmaktadır. Bankalar hem bireysel alıcılara hem de firmalara çok çeşitli araç kredisi olanakları sunmaktadır. Üstelik bu imkanlar sadece birinci el araçlar için değil, ikinci el araçlar için de söz konusudur.

Bankaların ikinci el araç kredilerinde bazı uygulama farklılıkları olsa da neticede insanların araç sahibi olmalarında önemli bir katkı sağlamaktadır. Aşağıda araç kredisi alınırken üzerinde durulması gereken birkaç noktaya değindik.

  • Kredi faiz oranı: Elbette bankaların uyguladıkları faiz oranları bankaların fiyatlama politikalarına, piyasa yapıcı güçlerine, yönetim anlayışına, kaynaklarına ve risk değerlendirme yöntemlerine göre farklı olmaktadır.
  • Dosya masrafları: Araç kredisi talep edilirken sadece faiz oranına bakmak yanıltıcı olabilir. Dosya masrafları da kredi maliyeti içinde ciddi bir yüktür. Bazı bankalar dosya masrafı almamaktadır, ancak bu bankaların kredi faiz oranı bir miktar yüksektir. Çünkü almadıklarını iddia ettikleri dosya masraflarını faize bindirmektedir. Bazı bankalar ise faiz oranını düşük tutmakta ancak ayrıca dosya masrafı talep etmektedir. Bankaların faiz oranlarını karşılaştırırken bu nokta atlanmamalıdır.
  • Aracın yaşı: İkinci el araç kredisi alınacaksa en önemli faktör, alınacak aracın yaşıdır. Bazı bankalar en fazla beş yaşına kadar araç alımlarında kredi verirken, bazı bankalar yedi yaşa kadar çıkabilmektedir.
  • Kredilendirme oranı: Araç kredisi kullandıran bankalar, konut kredilerinde olduğu gibi, aracın tamamı için değil belli bir oranı için kredi vermektedir. Uygulamada genel olarak kredilendirme oranı, aracın satış bedelinin 50 bin TL’ye kadar olan kısmı için yüzde 75, bunun üzeri için yüzde 50’dir.
  • Rehin işlemleri: Araç kredileri kullandıran bankalar, kredi geri dönüşünü riske atmamak için genelde aracın üzerine rehin koymaktadır. Bazı bankalar da müşterinin kredibilitesine bağlı olarak ayrıca kefil istemektedir.

Bankaların araç kredisi faiz oranları oldukça değişkendir. Kredi kullanacakların iyi araştırması, karşılaştırması ve doğru değerlendirmesi gerekmektedir.

Yorum yapın