Araba Alırken Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Araba Alırken Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Yeni bir araba almak isteyen ve ilk arabasına sahip olacak kişilerin araba alırken en çok merak ettiği sorulardan biri araba alırken taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi? Konusu olmaktadır. Araç kredisi avantajları veya ihtiyaç kredisi avantajları birbirinden ciddi farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle bu konuda genel bir kanıda olmak yerine içinde olduğunuz duruma göre kredi seçimi yapmak daha doğru olacaktır.

Yazı içerisinde

Taşıt Kredisi
Taşıt Kredisinin Avantajları Nelerdir?
Taşıt Kredisinin Dezavantajları Nelerdir?
İhtiyaç Kredisinin Taşıt Almak İçin Avantajları
İhtiyaç Kredisinin Taşıt Almak İçin Dezavantajları
Taşıt Alınırken Kredi Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

başlıkları içinde sizin için yaptığımız taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi? Sorusuna kendiniz için en uygun cevabı bulabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Avantajlı Mıdır?

Taşıt Kredisi almak için geçmişte sadece bankaların verdiği taşıt kredileri kullanırken günümüzde birçok farklı kredi türü taşıt almak için kullanılabilmektedir. Araç almayı düşünüyorsanız bu kredi türleri arasından doğru değerlendirmeyi yapmanız oldukça önemlidir.

Taşıt Kredisinin Avantajları Nelerdir?

1.) Taşıt kredisini uzun vadeler için çekebilirsiniz. Vade oranları oldukça uzun olabilen bu kredi türlerinde istediğiniz sıfır arabaya aylık düşük ödemeler yaparak sahip olabilirsiniz. Bu durum aylık kazancınızın küçük bir kısmı ile sizi uzun vadede araç sahibi yapabilir. Kendinizi fuzili harcamalar yapan biri olarak görüyorsanız bu tarz bir ödeme yöntemi ile sahip olduğunuz değer sizin için oldukça karlı olabilir.

2.) Taşıt kredisi çekmeden önce sadece bankanın ilan ettiği faiz oranlarından değil araba alacağınız kurumun banka ile olan özel anlaşmalarından faydalanabilirsiniz. Örneğin normalde 1.70 oranı ile araç kredisi veren banka devamlı çalıştığımı bir kuruma 1.35 1.30 gibi faiz oranları ile kredi verebilir. Üstelik tüm bu süreçte banka ile görüşmeleri ilk olarak araç alacağınız kurum yapar. Bu sizi birçok işlemden kurtacağı gibi kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanma olasılığını ciddi anlamda artar. Araç alacağınız galeriye vereceğiniz güven bankaya yapacakları baskıyı arttıracaktır.

3.) Taşıt kredisi avantajları size bankalar ve galeriler tarafından sunulan birçok imkanı beraberinde getirir. Galerinin anlaşmalı olduğu kurumlar veya bankaların sunduğu özel kasko imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bu durum yine sizi güvenilir bir kurum aramaktan kurtaracağı gibi önemli indirimlere sahip olmanızı da sağlar.

Taşıt Kredisinin Dezavantajları Nelerdir?

1.) Bankalar araçların tamamına taşıt kredisi vermeyi tercih etmez. Bunun birçok nedeni bulunmakla beraber en çok öne sürülen neden bankalar tarafından araç alındıktan sonra ortaya çıkan masraflar olmaktadır. Banka araç alacak kişinin bu masrafları karşılayacak durumda olmasına oldukça fazla özen göstermektedir. Bu durum Taşıt kredisinin dezavantajları arasında olan önemli bir husustur.

2.) Yukarıda belirtildiği üzere taşıt kredisi ile bir aracın tamamına yetecek parayı bulamazsınız. Elinizde nakit olmadığı sürece bir aracın maliyetinin en fazla %70 %80 oranlarında maliyetini karşılayabilirsiniz. Bununla beraber bu sıfır olmayan araçlarda %50’e kadar düşebilmektedir. Taşıt kredisi peşinat isteyen bir kredi türü olduğu için araç alma planlarınızı bunu hesaba katarak yapmanız gerekir.

3.) Taşıt kredisi ile araç aldığınızda bankaya olan borcunuzun tamamını ödeyene kadar banka araca rehin işlemi yapacaktır. Bu rehin sürecinde aracının başkasına satışı veya geçişi mümkün değildir. Acil bir ihtiyacınız karşılığında üzerinde rehin olan aracaınızı satmak oldukça zor olabilir.

4.) Uzun vadeli çektiğiniz taşıt kredisi faizleri aracınızın size maliyetini oldukça arttırabilir. Bu durum ilk başta gözünüze bir problem olarak gözükmese bile ilerleyen zamanların hesabını yapmadığınızda bu maliyet sizi zorlayabilir veya uzun vadeli bir kredi nedeni ile elinize geçen bir fırsatı değerlendirmekte geç kalabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisinin Taşıt Almak İçin Avantajları?

Araç almak için ihtiyaç kredisi çekmeyi düşünüyorsanız ihtiyaç kredisinin taşıt almak için avantajları hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

1.) İhtiyaç kredileri günümüzde en çok kullanılan kredi türü haline gelmiştir. Bu nedenle bankaların en çok rekabet ettiği ve en çok fırsat / kampanya sunduğu kredi türlerinden biri ihtiyaç kredileri olabilmektedir. Aynı zamanda ihtiyaç kredisi çekmeniz halinde paraya nereye kullanacağınız banka tarafından önemi yoktur. Bu durum aracınızda bir rehin olmasından veya herhangi bir maliyetten sizi kurtaracaktır.

2.) İhtiyaç kredisi çektiğiniz taktirde aracınıza kasko yaptırmanız zorunlu değildir. Bankalar taşıt kredisi çekildiği durumlarda kredi süreci bitene kadar kaskoyu zorunlu kılmaktadır. Trafik kanunlarına göre ise kasko için bir zorunluluk yoktur. Bu nedenle bu konuda ihtiyaç kredisi çekmeniz durumunda tamamen özgür olursunuz.

3.) İhtiyaç kredilerinin geçmişte miktarları kısıtlı olsa bile günümüzde oldukça yüksek noktalarda ihtiyaç kredileri çekilebilmektedir. Bu durum size alacağınız arabanın tüm maliyetini karşılamakta yardımcı olacaktır. Ek olarak elinizde para kalırsa arabanızı kişiselleştirebilir veya bakım yapabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisinin Taşıt Alırken Dezavantajları Nelerdir?

1.) İhtiyaç kredisi verirken bankaya herhangi bir ipotek vermediğiniz sürece çekeceğiniz kredi miktarı düşebilir veya kredi başvurunuz reddilebilir. Bu durum daha çok geçmişten, kredi çekmeye çalıştığınız güne kadar yaptığınız işlemler sonucu oluşan kredi notunuzun değerlendirilmesi ile sonuca varacaktır.

2.) İhtiyaç kredilerinin vade süreleri 48 ayı geçememektedir. Bu nedenle araç için ihtiyaç kredisi çekmek konusunda düşünüyorsanız mutlaka bu vadenin sizin mali geliriniz için uygun olup olmadığını ayrıntılı olarak düşünmeniz gerekmektedir.

3.) İhtiyaç kredisi çekerken banka tarafından hayat sigortası yaptırmanız istenir. Bu sigorta kasko kadar masraflı olmasa bile bazı durumlarda oldukça maliyetli olabilmektedir.

İhtiyaç kredisinin taşıt alırken dezavantajları konusunda ayrıntılı bilgiye sahip olmanız size kısa ve uzun vadede önemli bir mali planlama fırsatı sunacaktır.

Taşıt Alırken Kredi Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Taşıt alırken kredi kullanımında dikkat edilecek önemli hususlar bulunur. Bu hususlarda yaptığınız doğru değerlendirmeler size daha avantajlı bir araç alma süreci yaşamanızda ciddi yardımlarda bulunabilir.

Faiz Oranları: Taşıt alırken mutlaka kullanabileceğiniz tüm kredilerin vadelerini ve faiz oranlarını inceleyin. Size ödeyebileceğiniz en düşük miktarı ve en uygun vadeyi bu şekilde görebilirsiniz.

Kredi Miktarı: Taşıt kredisi çekerken çekeceğiniz kredi miktarı hangi krediyi kullanacağınıza karar vermekte önemli bir husustur. Bu miktara göre hareket etmeniz daha hesaplı olacaktır.

Kampanyalar: Normalde faiz oranları sizin için karlı olmayan bir kredi türü bankanın yaptığı dönemsel kampanyalar ile sizin için uygun hale gelebilir. Bu nedenle taşıt almadan önce önemli bir süre bankaların kredi kampanyalarını takip etmeniz faydalı olabilir.

Kredilendirme Oranı: Bankanın alacağınız arabaya ne kadar kredi verdiği önemli bir kriterdir. Normalde aracınızın %70’ine kredi bulurken başka bir kredi türü ile tamamına kredi imkanı sağlayabilirsiniz.

Sigortalar: Bankanın araç kredisi çekerken veya başka bir kredi çekerken istediği sigortaların maliyetini mutlaka incelemeniz gerekir. Normalde size hesaplı gelen bir kredi son aşamada daha maliyetli bir hale gelebilir.

Peşinatsız Sıfır Araba Kredisi Veren Banka Var Mı?

Sıfır Faizli Araç Kredisi Nasıl Alınır? Faizsiz Araç Kredisi Şartları Neler?
İkinci El Arabalar İçin Yapı Kredi Taşıt Kredisi Özellikleri
Araç Alımlarında Araç Kredisi Nasıl Kullanılmalı?
20.000 TL Taşıt Kredisi En Uygun Hangi Bankadan Alınır?

Yorum yapın