Altına En Yüksek Faiz Veren Bankalar ve Altın Faiz Oranları

Birikimlerini değerlendirmek isteyen birçok yatırımcı döviz, altın ve borsa arasında tercih yapmaktadır. Özellikle son yıllarda altına yönelik yatırımlar artmakta ve altına en yüksek faiz veren bankalar araştırmasını yapmaktadırlar. Vadeli ve vadesiz altın hesabı açan bankaların altına vermiş oldukları faiz oranları ve bankaya yatırılacak altın miktarı farklılıklar göstermektedir. Bazı bankalar 5 gram ile altın hesabı açarken bazı bankalar en az 10 gram altın hesabı açmaktadırlar. Tabii ki bu çerçevede altına uygulanan faiz oranları da farklılık göstermektedir.

2018 Altın Hesabı Açan Bankalar

İNG Bank Altı Hesabı

Banka en az 10 gram altın ile altın hesabı açmaktadır. Bankadan vadeli altın hesabı acımı sonrasında bankanın vermiş olduğu faiz oranı yüzde 2 seviyelerinde olmaktadır. Acılan alın hesabının vade süresi ise 18 ay olmaktadır. Vade süresi solmadan bozdurulan altın hesapları için herhangi bir faiz verilmeyecektir.

Deniz Bank Altı Hesabı

Banka 7 gram altın ile vadeli altın hesabı açmaktadır. 12 ay vade şartı koyan banka, altın hesabına vermiş olduğu faiz oranı ise yüzde 2,5 şeklinde olmaktadır. Vadesinden önce bozdurulan altınların faiz getirisi ise aylık olarak hesaplanmaktadır.

TEB Altı Hesabı

10 gram altınla açılabilecek vadeli altın hesabına banka yüzde 2 şeklinde faiz vermektedir. Banka 12 ay vade şartı koymaktadır. Bankadan ihtiyaç duyulması halinde altın hesabı bozdurulabilir. Bozdurulan altınların faiz hesapları ise aylık bazda değerlendirilecektir.

Garanti Bankası Altı Hesabı

7 gram altında açılabilecek garanti bankasına vadeli altın hesabı 12 ay vade şartı aranmaktadır. Altın hesabına yüksek faiz veren bankalar arasında olan banka yüzde 2,75 şeklinde faiz vermektedir. Faiz hesaplaması ise işlemde olan altın miktarının gram cinsinden vermektedir.

Odea Bank Altı Hesabı

10 gram altında ve 18 ay vade sözüne yüzde 2 seviyelerinde faiz oranı vermektedir. Banka üstelik ihtiyaç durumlarında altın bozdurma işlemini de sağlamaktadır. Kırık vadeli altın hesabı olarak da adlandırılan sistemle istenilmesi durumunda altın bozdurulabilir istenilmesi durumunda ise altın alımı yapılabilir.

Altına en yüksek faiz veren bankalar arasında Şeker Bank, Ziraat Bank, Halk Bank gibi bankalarda mevcut olmaktadır. Bankaların altın hesaplarını belirlerken Bsvm ve diğer vergileri de dâhil edeceğini unutmamak gerekmektedir.

Yorum yapın