Altın Ne Kadar Olur? 2018’de Altın Düşer mi?

Türk yatırımcılarının yıllardır güvenerek tercih ettiği altının, 2017 yılında ulaşmış olduğu yüksek değerler, yatırımcıları biraz heyecanlandırmıştı. Zaman zaman düşüşler yaşamasına rağmen çok yüksek değerlere ulaşmış olması, yatırımcının yüzünü güldürmek için yeterli olmuştu. Bundan dolayı tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2018 yılında da birçok yatırımcının altını bir yatırım aracı olarak tercih etmeye başladığı bilinmektedir. Tasarruflarını değerlendirmek isteyen kişilerin tercih etmiş olduğu altın, 2018 yılına da yine yüksek değerlerden başlamıştır. Ancak, uzun vadede bir yatırım yapabilmek için kişilerin altın ne kadar olur ya da altın fiyatlarını etkileyen faktörlere de bir göz atması gerekmektedir. Eğer kişiler altın fiyatları üzerinden tahmin yürütürlerse ve uzun vadede bir program hazırlarsa, kazanç elde etme ihtimalleri daha yüksek olacaktır.

Altın ne kadar olur şeklinde araştırma yapan kişilerin büyük bir çoğunluğu, doğrudan uzman tahminlerine yönelecektir. Ancak, bu kesinlikle bir yatırımcının en son başvurması gereken yöntemdir. Çünkü, altın yorumcularının baz almış olduğu belirli parametreler vardır. Bunların ne olduğunu anlamadan yani kişilerin neye göre altının artacağı ve neye göre de altının azalacağı hakkında yorum yaptığını bilmeden, iyi bir yatırımcı olunmayacağı gibi, altın yatırımından kazanç elde edilmesi de mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı kişilerin sabırlı olması, araştırma yapması, altın fiyatlarının etkilendiği durumları bilmesi, analizlerini sonuçlandırması ve son olarak da yatırım yapmadan önce uzmanların altın hakkındaki görüşlerine bakması gerekmektedir.

Altın Fiyatı Nasıl Yükselir?

Altın ne kadar olur şeklinde yapılacak araştırmalarda ilk olarak altın fiyatına etki eden durumları ele almak gerekecektir. Çünkü altın doğrudan serbest piyasada işlem görüyor olsa da, fiyatı sadece arz ve talebe göre belirlenmemektedir. Burada altın fiyatlarını etkileyen en önemli faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Küresel ve buna ek olarak yerel enflasyon
  2. Küresel likidite durumu
  3. Altının stok durumu
  4. Küresel riskler
  5. Reel faiz oranları

Altın fiyatlarına doğrudan etki eden faktörler arasında en önemlileri bu beş maddedir. Bundan dolayı, küçük bir yatırım ile işinizi şansa bırakmak yerine, yukarıdaki durumlara göre doğru değerlendirmeler yaparak altın için nokta atışı tahminlerde bulunabilirsiniz.

Enflasyonun Altın Fiyatlarına Etkisi Nedir?

altın ne kadar olur
Enflasyonun altına etkisi

Türkiye’de 2017 yılı içerisinde altın fiyatlarının zaman zaman dalgalandığı ama genel olarak 2017 yılının başlangıcına göre artış gösterdiği görülmektedir. Bunun temel nedeni olarak enflasyondan söz edebiliriz. Çünkü Türkiye’nin 2017 yılı enflasyon rakamlarına bakıldığı zaman, meydana gelen siyasi ve ekonomik olaylardan dolayı enflasyonun çok yüksek hale geldiği görülmektedir. Bu da altın fiyatlarına doğrudan etki etmiştir.

Öncelikle enflasyon hakkında daha önce akademik bir bilgisi olmayan kişilere, enflasyon hakkında bilgi vermek doğru olacaktır. Genellikle enflasyon nedir şeklinde araştırma yapan kişilerin karşısına doğrudan fiyatlar genel seviyesi üzerinde meydana gelen fiyat artışları olarak bir tanım çıkacaktır. Bu elbette doğru bir tahmindir. Ancak, fiyatlar genel seviyesinde meydana gelecek olan artışların enflasyona etki edebilmesi için söz konusu artışların sürekli hale gelmesi gerekmektedir. Yani, kısa bir dönem içerisinde meydana gelecek artışların hem enflasyon rakamlarının yükselmesi hem de buna bağlı olarak altın fiyatlarını yukarı çıkarması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Küresel enflasyona baktığımızda ise, daha farklı bir durum ortaya çıkacaktır. Çünkü küresel enflasyon, doğrudan para biriminin alım gücüne işaret etmektedir. Yani, ülkemizin döviz türü olan Lira’nın değer artışı ya da azalışına uğraması da doğrudan enflasyon rakamlarına etki etmektedir. Bundan dolayı, kişilerin altın fiyatları hakkında bir tahminde bulunabilmesi için hem döviz piyasaları hakkında bilgi sahibi olması hem de buna ek olarak enflasyon rakamları hakkında araştırma yapması gerekecektir.

Likiditenin Altın Fiyatlarına Etkisi Nedir?

Borsa programlarında sıkça duymakta olduğumuz likidite, en basit hali ile nakit akışı anlamına gelmektedir. Bir paranın kolay bir şekilde el değiştiriyor olması yani farklı para birimlerine çevriliyor olması, doğrudan likiditesinin yüksek olduğunu göstermektedir. Likiditenin artış gösteriyor olması da doğrudan serbest piyasada altın fiyatlarına etki etmektedir. Eğer ülke içerisinde likiditenin arttığı anlaşılıyorsa, bu durumda altın fiyatları hemen etkilenecek fiyatların da yükseliş trendine geçeceği belirlenecektir. Altının likidite oranları konusunda araştırmalarda yer verilmesi gereken diğer bir durum da, altın miktarıdır. Eğer altın miktarı sabit ise ve bununla birlikte altın maliyetleri artmış ise, piyasada para miktarının daha fazla olması durumu söz konusu olacaktır. Bu da yine altın fiyatlarının yükselişe geçmesi ile sonuçlanacaktır.

Altın Stok Durumu Altın Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Dünya genelinde belirli noktalarda bulunan altın madenleri üzerinden arz sağlanmaktadır. Yeni altın kaynak stoklarının bulunmadığı durumlarda ise, mevcut stokların azalışa geçeceği ve altın fiyatlarının da bundan aniden etkileneceği bilinmektedir. Eğer yeni bir altın madeni bulunamazsa ve bu uzun bir süreyi kapsarsa, dünya genelinde altın fiyatlarının ciddi bir yükselişe geçeceğinin bilinmesi gerekmektedir. Ancak burada kişilerin asıl dikkat etmesi gereken durum, altın stoklarının ne zaman azalışa geçeceğidir. Türkiye’den yola çıkacak olursak, altın fiyatlarının özellikle yaz aylarında ciddi bir şekilde yükseldiği bilinmektedir. Birçok etkinlik olduğundan dolayı çokça kullanılan altın, stokların tükenmesine neden olmaktadır. Bu da altın fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır.

Küresel Riskler Altın Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Altın yüzyıllardır güvenilir bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Yatırımcısına kısa vadede çok büyük kazançlar sağlamıyor olsa da, uzun vadede genellikle bir kazanç sağlamıştır. Ancak, altın fiyatlarının yükselmesine neden olan durumlardan birisi de küresel risklerdir. Altın nakite kolay bir şekilde çevrilebilir olduğundan dolayı, küresel riskler bu sebepten dolayı etki etmektedir. Savaş olasılıklarının artması gibi durumlar ile karşılaşıldığı zaman, kişiler dövizler yerine birikimlerini doğrudan altına yatırmaktadır. Bu gibi durumlarda altın stokunda belirli daralmalar olacağından dolayı altın fiyatlarının yine yükselişe geçmesi beklenmektedir.

Reel Faiz Oranları Altın Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Reel faiz, elde tutulmakta olan paranın, elde tutulma maliyeti anlamına gelmektedir. Bu sebepten dolayı elinizde tutmuş olduğunuz altının da belirli bir maliyeti olduğunu unutmamalısınız. Eğer ülke içerisinde küresel reel faiz oranlarının arttığı şeklinde bir açıklama ile karşılaşılırsa bu durum doğrudan yerel faiz oranlarını da etkileyecektir. Nakit miktarları bu dönemlerde altına çevrileceğinden dolayı stoklar da kısa bir sürede tükenecektir. Bu sebepten dolayı da altın fiyatlarının bir anda yükseliş trendi içerisine gireceği bilinmektedir.

Altın Fiyatları Nasıl Düşer?

Altın ne kadar olur sorusunu araştıran ve altın yatırımı yapmaya hazırlanan kişilerin büyük bir kısmı, elbette altın fiyatlarının düşmesini bekleyecektir. Düşük fiyatlardan altın alarak, fiyatların yükselmesini bekleyecek olan kişilerin, fiyatların nasıl düşeceği konusunda da bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı hem altın yatırımcısı olacak olan yeni kişiler hem de mevcutta altın yatırımı yapmakta olan kişilerin bilgilendirmesi amacıyla, altın fiyatlarının nasıl düşeceği konusunda şu durumlardan söz edebiliriz.

  1. Altın fiyatlarının düşmesine neden olan durumların başında, altının piyasada hangi amaçla kullanıldığı gelmektedir. Yani, Türkiye’de altının kullanılış amacı yatırım olmaktan çıktığı zaman fiyatların hızlı bir şekilde düşeceği bilinmektedir. Eğer kişiler altını genellikle takı ve mücevher tarzında kullanmak için elinde bulunduruyorsa ve yine bu amaç üzerinden alım satımını yapıyorsa, bu durumda fiyatların yükselmesi beklenmez. Çünkü altın fiyatları kısa bir süre içerisinde düşüşe geçecektir.
  2. Reel faiz oranları da altın fiyatlarının düşmesine neden olan diğer bir durumdur. Eğer reel faiz oranları düşerse, bu durum doğrudan yerel faiz oranlarının da düşmesine neden olacak ve elinde altın bulunduran klişeler bu durumda altınlarını nakde çevirecektir. Bundan dolayı da altın fiyatlarının düşmesi söz konusu olacaktır.
  3. Küresel ve jeopolitik anlamda risklerin düşüş göstermesi yani siyasi gerilimlerin azalması durumlarında, kişiler nakit miktarlarını ellerinde tutmak isteyecektir. Bu durum piyasada bulunan altın miktarının yükselmesine neden olacağından dolayı fiyatların düşmesi söz konusu olacaktır.
  4. Altın fiyatlarının düşüşe geçmesinde etkili olan bir diğer durum da altının stok miktarıdır. Eğer altının stok durumunda bir artış meydana geliyorsa, bu durumda altın fiyatları hızlı bir şekilde düşecektir. Bu durum ülkemizde genellikle kış aylarına doğru yaşanmakta olsa da çok fazla bir düşüş olmayacağının hatırlatılması gerekmektedir.
  5. Küresel enflasyon ile birlikte, paranın alım gücü azalacaktır. Tam tersi durumda yani enflasyon rakamlarının düşmesi durumunda da paranın alım gücü artacaktır. Aynı paraya daha fazla altın alınabilen durumlarda, doğrudan altına yönelme olacağından dolayı altın fiyatları düşüşe geçecektir.

2018 Yılında Altın Ne Olur?

Altın ne kadar olur konusunda kişilerin temelde dikkat etmesi gereken durumlar yukarıdaki gibidir. Altın fiyatlarının nelerden etkilendiği bilindikten sonra kişilerin yatırımlarını doğru yönlendirmesi mümkün olduğundan dolayı, elde edecekleri altın yatırım kazançları da bir o kadar fazla olacaktır. Şuan yatırımcıların büyük bir kısmının araştırdığı ve analiz yaptığı durum ise, 2018 yılında altın ne kadar olur şeklindedir.

Yukarıdaki durumlara göre altın ne kadar olur konusunda bir tahmin yapılacağı zaman, uzmanların ilk etapta enflasyon rakamlarını dikkate aldığını belirtmemiz gerekecektir. 2017 yılında yüksek enflasyon rakamlarının elde edilmesinden dolayı yükselişe geçen altın fiyatları, 2018 yılında beklenen enflasyon rakamlarına göre yeniden şekillenecektir. Şuan herhangi bir değer açıklanmamış olsa da Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik ve siyasi durumlar göz önünde bulundurulduğu zaman enflasyon rakamlarının yükseleceği beklenmektedir. Bundan dolayı uzmanların büyük bir kısmı 2018 yılında altın fiyatlarında ciddi bir yükseliş olacağını beklemektedirler. Ancak, bu yükseliş kesinlikle bir anda olmayacaktır. Yaz aylarına kadar altın fiyatlarında yine belirli iniş çıkışlar ortaya çıkacak ve altın fiyatlarının en net hali, Mayıs ayından sonra şekillenmeye başlayacaktır.

Uzmanların yaz aylarında altın fiyatlarının yükseleceği şeklinde bir beklenti içerisine girmesindeki nedenlere bakacak olursak, altın tüketiminin bu dönemlerde artışa geçiyor olması örnek olarak gösterilebilir. En basit hali ile bu dönemde düğünlerin artıyor olması ile birlikte kişilerin sürekli bir altın alışına gittiği bilinmektedir. Bu da altın fiyatlarını etkileyen durumlar içerisinde belirtmiş olduğumuz stok durumuna doğrudan etki edecektir. Yaz aylarında sürekli bir altın alımı yapıldığından dolayı mevcut stoklar bitmeye yaklaşacaktır. Durum böyle olunca da serbest piyasada fiyatlar yükselecektir.

Altına yatırım yapmaya hazırlanacak olan kişilerin, 2018 yılının ilk çeyreğinde düşük fiyatlardan altın alarak yaz aylarında ortaya çıkacak yüksek fiyatlardan altınlarını geri satması gerekecektir. Bunun beraberinde, daha uzun vadede bir yatırım yapma hazırlığında olan kişilerin bir sonraki yılın yüksek fiyatlarını düşünerek hareket etmesi, ellerinde bulundurdukları altınları tutması ve yeni altın alma işlemlerini de yaz aylarından sonraya bırakması gerekmektedir.

Yorum yapın