Akbank Konut Kredisi Kullanımı ve Kullanım Şartları

İlk defa ev almak ya da var olan evini değiştirmek isteyen kişiler var olan birikimlerinin yanında konut kredilerini değerlendirmeye almaktadır. Pek çok bankanın sunmuş olduğu konut kredileri sayesinde kişiler yeni bir ev sahibi olabilmektedir. Akbank ise konut kredisi kullanımı gerçekleştirebilmek için alternatif bankalar arasında yer almaktadır. Satın alacağı evi ipotek ederek teminat gösterebilen kişiler, en hızlı şekilde kredilerini kullanabilmektedir. Akbank konut kredisi kullanımı sağlamak isteyen kişiler aynı zamanda şubelerden konut kredisi başvurusu yapabilmektedir. Başvuru sürecinde ise farklı evraklar talep edilebilmekte ve başvuru sürecini de etkileyebilmektedir.

Akbank Konut Kredisi Faiz Oranları ve Vade Seçenekleri

Akbank konut kredisi kullanımı sağlamak isteyen kişiler elbette öncelikli olarak faiz oranlarına ve vade seçeneklerine dikkat etmektedir. Faiz oranları, kredinin miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Kredi miktarı ne kadar artarsa, faiz oranı o kadar azalmaktadır. Aksi durumda; kredi miktarı ne kadar azalırsa, faiz oranı o da kadar artmaktadır. Ancak banka tarafından belirlenen sabit bir faiz oranı da bulunmaktadır. Bu oran ise % 1.27 olarak belirlenmiştir. Bu oran, bankalar arası itibarı yüksek olan müşteriler için taksitlerin süresi boyunca sabit kalmaktadır. Ancak ödemeler konusunda aksamaları olan müşteriler için faiz oranı artış göstermektedir. Bu oran her ay % 0.02 olarak artmaktadır.

Bunun yanı sıra müşteriler için birçok vade seçeneği sunulmuştur. Bu vade seçenekleri sayesinde müşteriler, ödemelerini düzenlemektedir. Vade seçenekleri en az 3 ay en fazla 48 ay olarak belirlenmiştir. Müşteriler, kredilerini tahsis ettiklerinde, ödemeleri için dilediği vade imkanını seçebilme hakkına sahiptir. Akbank konut kredisi kapsamında, vade seçeneğine bağlı olarak faiz oranında değişimler olabilmektedir. Bu değişimler, taksit sayısına göre artmakta ve azalmaktadır. Taksit sayısı ne kadar az olursa faiz yüksek, taksit sayısı ne kadar fazla olursa faiz o kadar düşük olmaktadır.

Her müşterinin bankalar nezdinde bir itibarı bulunmaktadır. Bu itibar puanları; ödemelerin düzeni, vergi borcu durumu ve yasal düzenlemeler doğrultusunda kesilmiş olan cezalara bağlı olarak değişim göstermektedir. Ceza sahibi kişiler, ödemelerini yapmadıkları takdirde bankalar arasında “kara” listede yer almaktadır.

Yorum yapın