48 Ay Vadeli Tüketici Kredisi Veren Bankalar

48 Ay Vadeli tüketici kredisi veren bankalar, kredi çekmeye niyetiniz varsa uygun faiz oranları ile mevcut para ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz kuruluşlar arasında yer almaktadır. Kişiler pek çok farklı sebep ile paraya ihtiyaç duyabilir, böyle durumlarda en kolay ve en çok tercih edilen yol da bankalar olarak bilinmektedir. Her gün onlarca kişi bankalara başvurmakta, buradan kredi almayı seçmektedir. Bankaların her birinin kredi verme politikaları değişkenlik göstermekle beraber, ‘Nasıl Kredi Alacağım?’ sorusu pek çok kişi tarafından da sorulmaktadır.

Kredi Almak Ne Demektir?

Nasıl kredi alabileceğinizi merak ediyorsanız, sizler için konuyu detaylı bir biçimde ele alalım. Ülkemizde ihtiyacı olan kişilere para alım satım işlemi gerçekleştirmek üzere yetkilendirilmiş, belgeli olarak çalışan kurumlar ‘bankalar’ olarak bilinmektedir. Yapmış oldukları bütün işlemler yıl içinde çeşitli denetimlerden geçirilmekte olan ve tamamen resmi olarak iş yapan bankalar, size daha sonra belirli bir faiz ile geri almak koşulu ile kredi ya da kredi ürünlerinin satışını gerçekleştirmektedir.

48 Ay Vadeli tüketici kredisi almak da, bu durumdan doğan bir eylemdir. Acil para ihtiyacınız olduğunda ortaya çıkan masraflarınızı karşılayabilmek için, hayallerinizi gerçekleştirmek amacıyla sermaye yaratabilmek için; ev ya da araba alabilmek için kredi almayı tercih edebilirsiniz.

Kredi Alma Şartları Nelerdir?

48 Ay Vadeli tüketici kredisi alma şartları bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de bankadan kredi alabilmek için belirli şartları sağlıyor olmanız esastır. Bunun en büyük nedeni, bankaların ticari kuruluşlar olmalarıdır. Bildiğiniz üzere bankalar para alım satımı gibi işler yapmakta ve bu işten faiz oranları ve ek masraflar aracılığı ile para kazanmaktadırlar. Bu sebepten dolayı, ticaret yapan bankaların tüketiciye sağlamış olduğu krediyi geri alacağına dair bir teminat olmak zorundadır.

Geçmişte bunun örnekleri çok fazla olmakla beraber, artık bankalar kredi başvurusunda bulunan kişiler için çok daha katı bir politika izlemektedir. Çünkü kullanıcının aldığı krediyi ödemekte zorlaması, önce tüketici daha sonra da banka için olumsuz bir durumdur. Banka ile çalışırken almış olduğu krediyi ödeyemeyen kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu da bankaların kredi verirken çok daha seçici olmasına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü bankalardan kredi çekerken belirli şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir.

48 Ay Vadeli tüketici kredisi almak için mutlaka 18 yaşında olmanız gerekmektedir. Bildiğiniz üzere 18 yaşının altında olan kişiler reşit değildir ve hukuki işlem gerçekleştirmeleri de olanaksızdır. Bu sebepten ötürü 18 yaşının altındaki kişilerin  bankadan kredi çekmesine imkan yoktur. Düzenli bir gelire sahip olmak bankadan kredi alabilmenizin esas şartları arasında yer almaktadır. Bildiğiniz üzere, bankalar kredi verirken sizden almış olduğunuz krediyi, belirli bir faiz oranı ile çarpılarak ödemenizi bekler. Bu ödemeyi yapabilmeniz için mutlaka düzenli bir gelire sahip olmanız gerekmektedir. Maaşlı olarak çalışıyor olmanız ve en az 6 aylık bir sigortaya sahip olmanız gerekmektedir. Kredi puanı şartını da sağlıyorsanız, bankadan kredi alabilmeniz mümkündür.

Kredi Puanı Nedir?

Kredi puanı bankadan kredi almak isteyen vatandaşlar için bir referans niteliğindedir. Bankalar size kredi verirken, inceledikleri en önemli özelliğiniz kredi puanınızın yüksek olmasıdır. ‘Kredi puanı nedir?’ şeklinde bir sorunuz varsa, banka ile yapmış olduğunuz en ufak ticaretten almış olduğunuz puan ve bunun yıllık bazdaki yansıması, kredi puanı olarak değerlendirilebilmektedir.

Kredi puanı kavramı birkaç yıl önce hayatımıza girmekle beraber, BDDK yani Banka Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından ortaya atılmıştır. Bankalar ile ticaret yapan kişilerin bu ticaretlerinin bir puan olarak kendilerine yansıması, özellikle bankaların kredi verirken en çok yardım aldıkları sistemlerden birisi olmuştur. Kredi puanı 0 ve 1900 arasında derecelendirilen, ticaretlerinize ilişkin olarak almış olduğunuz puanlardır. Bankadan kredi kullanmak, kredi kartı kullanıcısı olmak; ya da çok basitçe banka kartınıza tanımlı olan ek hesabınızdan harcama yapmak ve bütün bunların ödemeleri size kredi puanı olarak geri dönmektedir. Kredi puanı son derece önemli olmakla beraber, bu puan sabit değildir. Yani yapmış olduğunuz her işlemde almış olduğunuz puanlar ile totaldeki kredi puanınız değişiklik gösterebilmektedir.

Kredi puanınızın düşük olması durumunda, siciliniz bir nevi bozuk olarak düşünülebilir. Bu sebepten ötürü bankalar size kredi vermek istemez. Kredi puanı şartını sağlayamıyor olmanız durumunda kredi puanını yükseltmeye çalışmanız gerekmektedir. ‘Kredi puanı nasıl yükseltilir?’ diye soracak olursanız bu sorunun cevabı da son derece basit. Ödemelerinizi düzenli ve en az asgari tutarda yapıyor olmak, kredi puanınızın yükselmesi için son derece önemlidir.

Kredi puanında Türkiye ortalamasının altında kalmanız ve kredi puanı şartını sağlayamıyor olmanız, kısa bir süre zarfında gerçekleşmez. Kredi puanınızın düşmesi, çoğu zaman bankalara olan borcunuzu ödemediğinize ve takipte olduğunuza işarettir. Bankalar ile olan ilişkilerinizde takibe girdiyseniz, bu durumda kredi puanınız düşer. Kredi puanını yükseltmek de en az 6 aylık bir süre zarfında mümkündür. Bu süre zarfı boyunca ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Bir süre içerisinde kredi puanınızın yükselmeye başladığını görebilirsiniz.

Kredi Başvurusu Yapmak

Kredi başvurusu yapmak 3 şekilde gerçekleşebilmektedir. Bunlardan ilki, tahmin edebileceğiniz üzere, gerekli şartları araştırıp sağladığınızdan emin olduktan sonra, en yakın banka şubesine gidip el ile form doldurmaktır. Bu halen kullanılan bir yol olmak üzere kredi başvurusunda alacağınız cevap cep telefonu numaranıza gelmektedir.

Online olarak kredi başvurusu yapmak da tercih edebileceğiniz yollardan bir tanesidir. Kredi çekmek için bir banka tercih ettikten sonra bankanın resmi internet sitesine girebilir ve burada ‘Kredi Başvuru Formu’ seçeneğini doldurabilirsiniz. Bu bankaya gidip doğrudan başvuru yapmaktan çok daha kolay bir yoldur. Bu sebepten ötürü birçok kişi bu yolu tercih etmektedir.

Kredi başvurusunu online olarak yapabileceğiniz gibi, banka müşterisi iseniz, cep bank seçeneklerini de kullanmanız mümkün olabilir. Her banka, kendine ait bir mobil uygulama yaratmıştır. Akıllı telefonlarınız ile indirebileceğiniz ve müşteri bilgilerinizi girerek aktif edebileceğiniz bu uygulamalar ile siz de kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Üçüncü yol ise SMS ile kredi başvurusu yapmaktır. Bunun için bankanın müşterisi olmanıza dahi gerek bulunmamaktadır. Bankanın ilgili numarasına ‘Ad, Soyad, TC kimlik numarası ve istediğiniz para miktarını belirten kısa bir mesaj atabilir ve doğrudan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi başvurusunda bulunduğunuzda, başvurunuz bankanın havuzuna gönderilmekte ve burada değerlendirilmektedir. Banka tarafından olumlu bulunan adaylara, kredi başvurularınının ön onay aldığına dair bir mesaj gelebileceği gibi doğrudan red cevabı da gelebilmektedir. Olumlu bir yanıt aldığınızda gerekli evrakları toplayarak en yakın banka şubesine gitmeniz gerekmektedir.

Kredi Türleri

Bankaların müşterileri için sağlamış olduğu pek çok kredi türü bulunmaktadır. İhtiyaç ya da tüketici kredisi bunlardan ilki olarak bilinmektedir. Anlık ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek ya da para ihtiyacınızı ortadan kaldırmak için alabileceğiniz bu kredi; bugün Türkiye’de hizmet vermekte olan her banka tarafından müşterilerine sağlanan bir kredi türüdür. İhtiyaç kredisi 48 aya varan ödeme imkanı ve düşük faiz oranları ile yararlanabileceğiniz kredi türleri arasındadır. Her bankanın bu krediyi verirken farklı şartları bulunmakla beraber, gün içerisinde binlerce kişinin bankadan kredi çektiğini söylemek mümkündür.

İhtiyaç kredisi, kendi içerisinde birçok kredi türüne ayrılmaktadır. Evlilik kredisi, eğitim ve tatil kredisi bunlar arasında yer almaktadır. Pek çok farklı sebep ile bankadan kredi almak isteyebilirsiniz. Farklı faiz oranları ve farklı kredi seçenekleri sunan bankaların bu konudaki politikalarını inceleyerek siz de kendiniz için en uygun krediyi sunan bankaya karar verebilirsiniz.

Araç kredisi de bankalara kredi almak amacı ile başvuru yapan kişilerce çokça tercih edilir. Yeni bir araç sahibi olmak ya da var olan aracınızı değiştirmek amacı ile kredi alabilirsiniz. 0 ve ikinci el araç kredileri, bankaların sunduğu kredi türleri arasında yer almaktadır. Bu kredi türünde de farklı vade seçenekleri gözlemlenebilmektedir. Uygun faiz oranları sunabilen bankalar zaman zaman kampanyalar uygulamaktadır.

Konut kredileri de bankalar tarafından sağlanır. Hem kredi miktarının yüksek olduğu, hem de geniş vade seçeneklerinden yararlanılarak aylık küçük taksitler halinde ödeyebileceğiniz bu kredi tipinde, her banka almak istediğiniz ev için bir peşinatınız olmasını beklemektedir. Birçok banka için bu oran %30 olarak belirlenmiştir. Almak istediğiniz evin değerinin %30’una sahip olmanız durumunda bankadan konut kredisi çekebilmeniz mümkündür.

48 Ay Vade İle İhtiyaç Kredisi Alma

İhtiyaç kredisi satın almak isterseniz bunun için birçok bankanın kampanyalarını takip etmek ve kendiniz için en avantajlı olduğunu düşündüğünüz banka ile çalışmayı tercih edebilirsiniz. İhtiyaç kredisi değişen faiz oranları ile her zaman satın alabileceğiniz ürünler arasında yer almaktadır. Şimdi sizin için bankalar ve sunmuş oldukları kampanyalara değinmekte fayda bulunuyor.

İş Bankası

İş Bankası, ülkemizde en çok tercih edilen ve sunmuş olduğu avantajlı kampanyaları ile de pek çok kişiye kredi sunan bankalar arasında başı çekmektedir. 48 aya varan tüketici kredisi, bankanın en çok başvurulan kredileri arasında yer almaktadır. Şu anda mevcut faiz oranı 1,59 olarak belirlenmiş olan banka, 48 ay vade imkanı sunarak kredi sağlamaktadır. 10.000 Tl krediyi 48 ay vade imkanı ile alabilir, aylık 320 TL değerindeki taksitler ile ödeme yapma şansı bulabilirsiniz. Piyasada en uygun faiz oranları İş Bankası’nda sağlanmaktadır. 50 TL kredi tahsis ücreti ile siz de başvuru yapabilirsiniz.

QNB Finansbank

QNB Finansbank da müşterilerine birçok krediyi sunan bankalar arasında yer almaktadır. Düşük faiz oranları ve uzun vadeler denildiğinde pek çok kişinin aklına Finansbank gelmektedir. Tüketici kredisi almak isteyen kişilerin dönem dönem Finansbank kredilerini takip etmelerini öneririz. Zira pek çok avantajlı kredi teklifini QNB Finansbank ile almamız mümkündür. Mevcut dönemdeki kampanyalar incelendiğinde bankanın 48 ay vade ile 10.000 TL değerindeki kredi faiz oranı teklifinin %1,65 olduğunu söylemek mümkündür. 50 TL değerinde kredi tahsis ücreti bulunan bu hizmete internet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz.

Cepteteb

TEB’in en çok kullanılan uygulamalarından bir tanesi de bilindiği üzere Cepteteb. Mobil bankacılık kullanarak da kolay bir şekilde başvuru yapabileceğiniz bu kredi tipi %1,90 değerinde kredi faiz oranına sahip. Ancak herhangi bir kredi tahsis ücreti müşteriden talep edilmiyor. 10.000 TL değerinde bir kredi almak istiyorsanız, aylık yaklaşık 344 lira ödeme yaparak hızlı bir şekilde kredi alma imkanı bulabilirsiniz. 48 ayın sonunda bankaya ödeyeceğiniz toplam miktarın ise 16.553,00 Türk Lirası olduğunu söylemek mümkündür. Bunun dışında bankanın birçok avantajlı kampanyası bulunmakla beraber, herhangi birine başvuru yapabilirsiniz.

ING Bank

ING Bank, son derece avantajlı bankalardan bir tanesidir. Pek çok kampanyada müşteriler için en avantajlı seçeneği sunan bankanın özellikle son yıllarda müşteri sayısını ciddi şekilde artırdığından bahsetmek mümkündür. Bunun en büyük sebebi bankanın avantajlsı bir kredi faiz oranı politikası sunması ve müşteriye uzun vadeler halinde ödeme yapabilme imkanı sağlaması. ING Bank ile çalışmayı tercih ederseniz, 10.000 TL kredi tutarı için ödemeniz gereken yaklaşık rakamın 16.761.00 Türk Lirası olduğunu söyleyelim. Bankanın faiz oranı ise %1,96 olarak belirlenmiş. Doğrudan tüketici kredisi almak için siz de ING Bank’ı tercih edebilirsiniz. Bankaya başvuru yapabilmek için doğrudan şubelere gidebilir, ya da online bankacılık ile de başvuru yapma şansı elde edebilirsiniz.

Halkbank

Halkbank, bir devlet bankası olmakla beraber müşterilerine yıllardır kredi hizmeti sunan bankalar arasında yer almaktadır. Siz de kredi çekmek için tercihinizi Halbank’tan yana yaptıysanız, Halkbank’ın 48 ay vade imkanı ile sunmuş olduğu tüketici kredisinin faiz oranının %1,73 olduğunu söylemek mümkündür. Bu 10.000 TL için bankanın sunmuş olduğu kredi faiz oranı olmakla beraber, bankadan alacağınız miktar yükselmekle beraber, bankadan teklif aldığınız kredi faiz oranının düşeceğini de açıkça söyleyebiliriz. Bunlar bireysel krediler olmakla beraber, kurumsal olarak da sunulan birçok kredi bulunmaktadır. Banka kampanyalarını düzenli olarak takip etmenizi önermekteyiz.

Uygun Faiz Oranları Nasıl Yakalanır?

Kredi çekmek için size avantajlı seçenekler sunan bir banka arayışında mısınız? Bunun için yapmanız gerekenlerin başında doğrudan piyasaları takip etmek geliyor. Bankalar ticari kurumlar olduğu için birbirleri ile sürekli rekabet halinde ve bünyelerine müşteri çekmek isteyen kurumlar olarak değerlendirilebilirler. Bu sebepten ötürü zaman zaman kredi politikalarında değişikliğe gidebilmektedirler. Uygun faiz oranlarından kredi almak isteyenler için piyasayı düzenli olarak takip etmek olumlu bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Zira, bayram ve özellikle belirli günlerde bankalar kampanya dönemine girmektedir. Böyle zamanlarda bankadan kredi almak amacı ile başvuru yaparsanız son derece uygun faiz oranlarından yararlanmanız mümkündür.

Hangi Bankayı Tercih Etmeli?

Kredi çekmek için banka tercihi yapmak da insanların sorun yaşayabildiği konular arasında yer alıyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde faaliyet gösteren bankaların tamamı bireysel ya da kurumsal olmak üzere kendi müşterilerine kredi desteği sağlamaktadır. Farklı faiz oranlarından çalışan bu bankaların her birinden kredi çekebilirsiniz. Kredi çekmek için herhangi bir bankanın müşterisi olmanıza gerek yok. Ancak maaş bankanızdan kredi çekmek, başvurunuzun olumlu sonuçlanması için bir avantaj. Zira ekonomistlerin ve finans uzmanların görüşüne göre, kredi başvurusunu kendi maaş bankalarından yapanların kredi başvuruları diğerlerine göre çok daha kolay onaylanmaktadır. Bu açıdan baktığınızda siz de kendi maaş bankanızı tercih edip, başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimalini büyük ölçüde artırabilirsiniz.

Bankaların her biri çeşitli dönemlerde kampanya uygulayabilmektedir. Kredi çekmek isteyen vatandaşlar için bu kampanya dönemlerini takip etmek, size avantaj sağlayabilir. Zira aynı dönem içerisinde aynı miktarda kredi için bankaların size sunmuş olduğu faiz oranı teklifleri arasında büyük bir fark olabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, kimse fazladan faiz ödemek istemez. Kampanyalı dönemlerde kredi başvurusu yapmak, bu sebepten ötürü önemlidir. Bunun yanı sıra, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere, maaşınızı aldığınız bankadan kredi talebinde bulunmanız durumunda; olumlu sonuç almak için avantajlı olabilirsiniz. Kredi çekmek, doğru şartlar altında yapıldığında oldukça basittir.

48 Ay Vadeli tüketici kredisi almak isterseniz, bankaların kendi resmi sitelerinde şartları ile alakalı bütün bilgileri bulup karşılaştırma yapabilmeniz mümkündür. Siz de bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın