2019’un Favori Hisseleri: Hangi Hisselerin Kazandırması Bekleniyor?

Piyasalar 2018 yılında hareketli bir sene geçirdi. Özellikle Türkiye gibi gelişen ülke piyasalarında fazlasıyla dalgalı olan borsalar, 2019 yılında da benzer seyirde devam edecek gibi görünüyor.

Gelişen ülke piyasaları, 2018 yılında Brexit ve FED baskısı altına girerek yüksek volatilitede hareket etti. Bu durum düşük bütçeli yatırımcılar için kimi zaman zararlara neden olsa da, uzun ve orta vadede yatırım yapan yatırımcılar için kazançlı alım – satım fırsatları sundu.

2018 yılında favori olarak öne çıkan pek çok hisse senedi olsa da, ASELS bunların başını çekti. Buna ek olarak THY’nin hisseleri de oldukça iyi rakamları görerek yatırımcının yüzünü güldürdü. 2018, Borsa İstanbul için karlı bir yıl olduğu için, daha önce borsada işlem yapmamış pek çok yatırımcı da borsaya giriş yapmaya başladı.

Borsaya giren yatırımcıların büyük bölümü 2018’’in gözde hisselerinden olan ASELS ve GARAN gibi hisselere yönelerek kar satışları yaptı. Kısa sürede karlılık sağlayan hisselerin geçtiğimiz yıllara kıyasla daha çok olduğu bir 2018’i geride bıraktığımızda, 2019 yılında da benzer beklentiler ile piyasayı şekillendirecek yatırımcıların sayısı bir hayli fazla.

2019, geçtiğimiz yılda olduğu gibi, belli favori hisseler ile yatırımcıların yüzünü güldürecek. Ancak bu hisselerin doğru seçilmesi, piyasanın iyi okunarak ne zaman alım, ne zaman satım yapılması gerektiğinin düzgün şekilde belirlenmesi her koşulda olduğu gibi, 2019’da da önemli bir gereklilik.

Borsada 2019’un Favori Hisseleri

Her yatırımcının yatırım ve yükseliş beklentisi farklı olsa da, 2019’da da her yıl olduğu gibi belli hisseler ön plana çıkıyor. Bu yıl dalgalanmaların yüksek olduğu ve hem yeni belirsizliklerin beklendiği, hem de piyasaları baskı altına alan Brexit, FED kararları gibi belirsizliklerin ortadan kaktığı bir yıl geçireceğimiz için favori borsa hisseleri de fazlasıyla çeşitlenmekte.

2019’un favori hisseleri konusunda, yatırımcıların neredeyse tamamı ortak olarak geçen yılın yükseliş yaşatan hisselerinin aynı performansa devam edeceğinde hemfikir. Özellikle 2018’de yaşanan uluslararası piyasa baskısına rağmen yükseliş sağlayabilen ASELS, HALKB gibi hisselerin 2019’a da iyi bir başlangıç yapması bekleniyor.

ASELS – Aselsan Hisseleri

Borsa İstanbul’un 2018 yılında en çok konuşulan hisselerinden olan ASELS, 2019’a da yüksek bir verimlilikle başlayacak gibi görünüyor. Yıl boyunca hem sermaye artırımı, hem de ikincil halka arz gibi değer artıran hamleler beklenirken, 2019’da yatırımcıların karlılık açısından favori hisse senetlerinin başında ASELS’in gelmesi hiç şaşırtıcı değil.

Aselsan hisseleri, genel olarak piyasa baskısından uzakta, daha güvenli bir liman olarak görülüyor. Bu durum, özellikle belirsizlik ihtimali olan dönemlerde ASELS hisselerinin daha çok tercih edilmesine neden oluyor.

THYAO – Türk Hava Yolları Hisseleri

2019’da en yüksek karlılık sağlayacak hisselerden biri de THYAO. Her ne kadar geçtiğimiz yıllarda operasyonel zarar açıklamış olsa da, yaptığı alımlar ve filo genişletmeleri ile yatırımcılara güven veren bir şirket profili sergileniyor.

Yatırımcılar, THY’nin 2019 yılında seferlerini artıracağını ve özellikle üçüncü havalimanı ile birlikte hisselerinin değerleneceğini düşünüyor. Bu nedenle THYAO hisseleri 2019’un favori hisseleri arasında gösterilmekte.

THYAO baskılara açık ve düşüş potansiyeli yüksek olan bir senet olsa da, piyasanın doğru okunması halinde yatırımcılara hem orta ve kısa vadede iyi kazançlar getirebilir.

KRDMD – Kardemir Karabük Demir Çelik Hisseleri

2018’de Aselsan hisseleri kadar adından söz ettirmese de, en hızlı değer kazanan hisse senetlerinden olan KRDMD, pek çok yatırımcıya göre 2019’un favori hisseleri arasında favori olacak. Özellikle 2017’den başlayan ve oldukça stabil bir çizgide ilerleyen yükselişi, KRDMD hisselerini her yıl geçerli bir yatırım konumuna yerleştiriyor.

Kardemir Karabük Demir Çelik, 2019 yılında yapacağı yatırımlarla da borsa yatırımcılarını kendine çeken bir hisse senedi. Düzenli ve dengeli yükselişinin yanı sıra, uzun ve orta vadeli yatırımlar için uygun bir senet olması, KRDMD’nin 2019’da favoriler arasında gösterilmesine neden oluyor.

KOZAA – Koza Anadolu Madencilik Hisseleri

Volatilitesi çok yüksek bir hisse senedi olarak bilinse de, 2018 yılında hem kar satışları hem de kısa vadede günlük kazançlar için verimli bir tercih olan KOZAA, 2019’da da günlük kar etmek isteyen yatırımcıların ilgisini çekiyor.

KOZAA, 2019’da favori hisseler arasında gösteriliyor olsa da temkinli yaklaşmakta fayda var. Özellikle orta ve uzun vadeli yatırımlardan ziyade kısa vadeli kar satışları için tercih edilmesi önerilmekte. Buna ek olarak, KOZAA için, boğa ve ayı piyasası konusunda mutlaka grafikleri takip etmeniz fazlasıyla önemli.

EKGYO – Emlak Konut Gayrimenkul Hisseleri

2019’da riskli hisse senetlerinin başında gösterilse de, 2018’de alım fırsatı yaratması nedeniyle 2019’da favoriler arasında gösterilen EKGYO, 2019’un en kapalı kutu hisse senetlerinden birisi. Dikkatli yatırımcılar için günlük kar fırsatları yaratabilme potansiyeline sahip EKGYO 2019’da değerlendirilebilecek hisselerden.

EKGYO, uzun vadeli yatırımlar için pek fazla tercih edilmiyor. Bunun yerine kısa vadeli alım satımlar için yatırımcıların portföylerinde yer alıyor.

TUPRS – TÜPRAŞ Hisseleri

Yılın büyük kısmını yüksek bir dengesizlik ile geçiren Tüpraş, 2019’da favori hisseler arasında gösteriliyor. Özellikle 2018’de ani düşüş ve yükselişler ile kısa vadeli kar fırsatları yaratan bu hisse senedi, 2019’da da benzer fırsatlar sunma ihtimali nedeniyle rağbet görüyor.

TÜPRAŞ’ın uzun vadeli yatırımlar için de uygun olduğu söylenebilir. Ancak siyasi ve ekonomik baskılara fazlasıyla açık olması, panik satışları ile kısa sürede değer kaybedebilmesi nedeniyle uzun vadede dikkatli olunması gerekli.

ULKER – Ülker Hisseleri

Ülker’in hisseleri, Borsa İstanbul yatırımcılarının yüzünü 2018’de güldürmedi. Bu nedenle yatırımcıların büyük kısmı 2019’da da bu hisse senedine büyük bir endişe ile yaklaşıyor. Özellikle hisselerinin büyük kısmının yurtdışına taşınması, şirket devri ve diğer farklı faktörler derken, oldukça inişli çıkışlı bir grafik sergileyen ULKER, her şeye rağmen 2019’da yatırımcıların portföyüne girmeyi başarıyor.

Her ne kadar bazı yatırımcılar tarafından riskli olarak tanımlanmış olsa da, ULKER hisseleri 2019’da hem alım hem de kar satışı fırsatı yaratacak gibi görünüyor.

PGSUS – Pegasus Havayolları Hisseleri

Pegasus da THY gibi 2019’da favori hisseler arasında gösteriliyor. Özellikle Türkiye’deki filo artırımları sayesinde dikkat çeken Pegasus, 2018’de yarattığı alım fırsatları sayesinde, 2019’da karlı bir başlangıç sunmakta.

Yatırımcıların pek çoğu, 2018 yılının ortalarında ayı piyasasına giren PGSUS hisselerinde alım yaparak uzun vadeli yatırım portföylerine dahil etti. 2019 yılında ayı piyasasından çıkması beklenen ve hızlı bir yükseliş ile kar sağlaması umulan PGSUS hisseleri pek çok yatırımcının 2019 için favorisi. Özellikle üçüncü havaalanı faktörünü hesaba katılınca, PGSUS hisselerindeki yükselişin kaçınılmaz olduğu gözlemlenebilir.

BIMAS – Bim Birleşik Mağazalar Hisseleri

2019’un favori hisseleri’nden birisi de BIMAS hisseleri. Bim’in 2018 yılı boyunca yaptığı yeni yatırımların meyvesini 2019’da vermesi bekleniyor. Özellikle devlet tarafından verilen ucuz et ihalelerinde güçlü bir konum alarak yatırımcılarına güven veren Bim, pek çok mağazasını da büyütme kararı alarak, 2019’a güçlü bir giriş yaptı.

2019’da ekonomik verilerine göre sermaye artırımına gidebilecek olan şirketin hisseleri hem uzun hem de orta vadede kazanç sağlayabilir. Bim’in hisseleri 2018 boyunca oldukça yüksek volatilitede seyretmiş olsa da, 2019 yılı için çok daha güvenli bir seyir bekleniyor. Özellikle şirketin karı beklentinin üzerinde olursa, boğa piyasasına girmesi kaçınılmaz görünüyor.

Yorum yapın