2019’da Borsada Yükselecek Hisseler Hangileri? Uzmanlardan Hisse Senedi Analizleri

Hem döviz hem de piyasalar açısından oldukça hareketli geçmesi beklenen 2019, borsada da yatırımcıların kafasını karıştıracak gibi görünüyor. Özellikle pek çok farklı hissenin ön plana çıktığı, kazançlar kadar kayıpların da yoğun olarak gözlemlendiği bir 2018’i geride bırakırken, 2019’da piyasaların geçtiğimiz yılda olduğu gibi oldukça hareketli olacağı tahmin ediliyor.

2018’de pek çok hisse senedi yatırımcısını mutlu edecek seviyelerde kazandırdı. Özellikle kısa ve orta vadeli yatırımcıların pek çoğu doğru hisseyle işlem yaparak ciddi kazançlar elde etti. 2018 yılında özellikle ASELS (Aselsan), GARAN (Garanti Bankası) gibi hisselerin ciddi anlamda değer kazandığını gördük. 2017 yılından bu yana devam eden değer kazanımları, 2019 yılında da aynı ölçüde devam edecek gibi görünüyor.

Borsa İstanbul, 2019 yılında her zaman olduğundan çok daha hareketli bir endeks yaşayacak. Özellikle yıl geneline dağılmış piyasa baskısı, borsa üzerinde de kendini hissettirecek gibi görünüyor. Bu durum uzun vadeli yatırımları daha tehlikeli hale getirirken, kısa ve orta vadede güçlü kazançlar sağlayabilme potansiyeline sahip.

2019 Yılında Borsada Yükselecek Hisseler 

Borsa İstanbul, 2019 yılında oldukça karmaşık bir endekse sahip olacak. Küresel belirsizlikler, Brexit ve buna benzer baskıların hem döviz hem de gelişen ülke borsalarında büyük bir etki yaratması bekleniyor. Ancak bu etki doğru yatırımlar ile kazanca çevrilebilir.

Hisse senedi alımlarında bu yıl mutlaka azami dikkatin gösterilmesi gerekiyor. 2019’daki borsa hisselerinde her an her şeyin olma potansiyeli bulunuyor. Bu nedenle, her yıl için aynı öneri veriliyor olsa da, 2019’da borsada yükselecek hisseler çok daha detaylı araştırmanız ve yatırımlarınızı buna göre şekillendirilmeniz tavsiye edilmekte.

Borsa İstanbul, 2018 yılına oldukça yüksek bir endeksle başlamıştı. Özellikle bankalar tarafından yapılan olumlu yorumların da etkisinin büyük olduğu bu başlangıç yıl genelinde de olumlu olarak kendini hissettirdi.

Ancak 2019 yılında bu durumun 2018’de olduğu kadar iyimser olmayacağı tahmin ediliyor. Bankalar 2019 ile ilgili henüz öngörü yayınlamamış olsa da, yatırımcıların çoğu 2019’un 5 yıldan uzun vadeli yatırımlar için alım yılı veya kısa vadeli kar satışları için uygun geçeceğini düşünüyor.

THYAO (Türk Hava Yolları AO)

2018’de olduğu gibi 2019’da da borsada yükselecek hisseler arasında THYAO hisseleri önemli fırsatlar yaratabilir. Özellikle kısa vadeli kar satışları açısından avantajlı olması beklenen bu hisse senedi kar satışı yapmak isteyen yatırımcılara kazançlı bir 2019 yaşatacak gibi görünüyor.

THY uzun süredir kazançlı bir hisse olarak kendini gösteriyor olsa da, son dönemde zarar açıklaması nedeniyle yatırımcıların kafasını karıştırıyor. Hisseler üzerinde de baskı yaratan çeyrek zararları yatırımcıların temkinli yaklaşmasına neden olmakta. THY, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda zararların alımlardan kaynaklı olduğunu belirtse de, yatırımcıların bu konuyla ilgili temkinli olmasında fayda var.

Olumlu

 • THY, uzun süredir başarılı bir reklam kampanyası yürütüyor.
 • Dünya çapında operasyonel menzili genişliyor.
 • Devlet tarafından desteklenen bir kurum.
 • 2019’da yeni satın almalar gerçekleşecek.
 • Yolcu sayısı yükselişte.
 • Yeni havaalanı ile birlikte yükseliş bekleniyor.

Olumsuz

 • Kaza vb. öngörülemez durumlarda düşüş yaşama tehlikesi bulunuyor.
 • Zarar açıklaması hisse senetleri üzerinde baskı yaratmakta.
 • Yatırımcılar tarafından temkinli yaklaşılan bir hisse.

ASELS (Aselsan)

Geçtiğimiz yılın ek kazançlı hisse senetlerinden biri olan Aselsan, 2019’da da Borsa İstanbul’da yatırımcıların yüzünü güldürecek. Özellikle stabil bir artışta olması ve devamlı olarak alım sinyalleri vermesi sayesinde, 2019’da borsa yatırımcılarının güvenli liman olarak gördüğü senetlerden biri olma ihtimali çok yüksek.

ASELS, geçtiğimiz yılda borsa ile ilgili tüm yatırımcıların dikkatini çektiği kadar, daha amatör yatırımlar yapan kitlenin de ilgi odağı oldu. Özellikle yüksek miktarlarda kazanç sağlaması sayesinde amatör yatırımcıların daha fazla ilgi gösterdiği bu hisse, 2019’da da benzer bir etki ile yükselişini sürdürecek gibi görünüyor.

ASELS hisseleri, siyasi belirsizliklerden etkilenme ihtimaline sahip olsa da, ekonomik belirsizliklerin etkisinin daha hafif gözlemlendiği bir hisse senedi. Özellikle savunma sanayinde faaliyet gösteren şirketlerde görülen bu durum, 2019 için Aselsan hisselerini yatırımcı için zor gün yatırımı haline getirebilir. Bu durum da zincirleme olarak bir yükseliş trendini tetikleyebilir ve borsada yükselecek hisseler arasında en önemli tercihlerden birisi olabilir.

Olumlu

 • Stabil yükselişe sahip.
 • Devlet destekli yeni projeler sayesinde yükseliş yaşama ihtimali yüksek.
 • 2019’da şirket sermayesini artıracağı düşünülüyor.
 • Amatör borsa yatırımcılarının ilgisini çekiyor.
 • Uzun vadeli yatırımlar için uygun.

Olumsuz

 • Siyasi belirsizliklerden etkilenmeye açık.
 • Fazla volatiliteye sahip bir hisse.

HALKB (Türkiye Halk Bankası)

2018’in en hareketli hisselerinden biri olan HALKB, 2019’da borsada yükselecek hisseler arasında yer alıyor. Özellikle 2018’de bankanın yaşadığı belirsizlikler ile düşen hisselerin alım fırsatı yaratması, 2019’da HALKB için karlı bir döneme neden olabilir.

HALKB, Rıza Sarraf davası ile değer kaybı yaşadı. Özellikle belirsizlik sürecine girmesi çok hızlı düşüş ve yükselişler yaşamasına neden oldu. Alım fırsatı olarak gösterilen rakamlara kadar düşen hisse değeri, 2019 yılında yükselişe geçebilir. Özellikle bankaya herhangi bir ceza verilmemesi halinde kısa vadede bile kar satışı fırsatı doğurabilir.

Olumlu

 • 2019’da hisselerde baskı yapan belirsizlikler ortadan kalkacak.
 • Düşüş trendinden çıkması bekleniyor.
 • ABD’den herhangi bir ceza veya yaptırım gelmemesi halinde boğa piyasasına girebilir.

Olumsuz

 • Spekülasyona açık bir hisse senedi.
 • Belirsizliklerin devam etmesi veya bankaya yaptırım uygulanması durumunda hızlı düşüş yaşayabilir.
 • Kısa vadeli kar satışları hedefleyen yatırımcılar için sürprizlere çok açık bir hisse senedi.

KOZAA (Koza Anadolu Metal Madencilik İşletmeleri AŞ)

KOZAA hisseleri 2018’de oldukça karmaşık bir yıl geçirdi. Yılın başından itibaren ayı piyasasına giren ve düşüş trendinde yatırımcılarına zarar yansıtan KOZAA, ikinci çeyreğin sonlarından başlayarak daha iyimser bir tablo ile devam etmeye başladı.

KOZAA, 2018 yılının ortasından itibaren boğa piyasasına girmiş durumda. Özellikle düşüşle birlikte alım yapan yatırımcıların uzun vadede hisseleri tutma eğilimi KOZAA’nın 2019’da yükseleceğinin işaretlerini veriyor.

Olumlu

 • Düşüş trendinden sonra çok hızlı toplanma yaşadı.
 • Şirketin mali tabloları oldukça olumlu.
 • 2019’da yeni yatırımlar yapılacağı tahmin ediliyor.

Olumsuz

 • Yatırımcıların yükselen piyasa ile birlikte kar satışlarına başlama ihtimali mevcut. Bu durum hissenin değerini bir süre düşürebilir.
 • Panik satışları için müsait bir hisse senedi. Belirsizliklerden daha kolay etkilenme ihtimali bulunuyor.
 • KOZAA’nın 2018’de volatilitesi çok yüksekti.

HURGZ (Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık AŞ)

2019’un sürpriz hisselerinden birisi olması beklenen HURGZ, özellikle düşük fiyattan yakalanması halinde uzun ve orta vadede kar satışları yapılmasına olanak sunacak gibi görünüyor. Yatırımcıların diğer hisselere kıyasla daha hareketsiz kalması nedeniyle tercih etmediği HURGZ, 2019’da bu görüşü tersine çevirerek çok daha yüksek bir volatilitede hareket edecek gibi görünüyor.

2018’in ikinci çeyreğinden itibaren yükseliş trendine giren HURGZ, 2019’da da boğa piyasasında devam edecek gibi bir görüntü sergilemekte. Bu nedenle orta ve uzun vadeli yatırımlar için doğru bir tercih olabilir. Elbette HURGZ üzerinde siyasi belirsizliklerin fazlasıyla etkili olacağını hesaba katmak gerekiyor. Bu nedenle bu tarz hisse senetlerine yatırım yaparken mutlaka kontrollü olunması ve iyi bir takip yapılması tavsiye ediliyor.

Olumlu

 • Volatilite aralığı ideal.
 • Yüksek düşüş ve yükseliş geçmişi bulunmayan, stabil bir hisse senedi.
 • Şirket geçmişi ve karlılığı güven veren niteliklere sahip.

Olumsuz

 • Siyasi belirsizliklerden etkilenme ihtimali yüksek.
 • Kar satışları ile birlikte, 2019’da düşük hareketle devam edebilir. Bu durum kısa vadeli yatırımcıların satışlara başlamasına ve hissenin değer kaybetmesine neden olabilir.

Yorum yapın