2019’da Aselsan Hisseleri Ne Olur? ASELS Hisse Analiz ve Yorumları

Geçtiğimiz yılda en popüler hisse senetleri arasında gösterilen ve yatırımcılarına ciddi anlamda kazanç sağlayan Aselsan’ın 2019 yılındaki performansı da merakla bekleniyor. Amatör borsacıların bile dikkatini çeken bir yükseliş trendine sahip olan Aselsan hisseleri, 2019’da Aselsan Hisseleri yine yatırımcıların ilgisini çekecek gibi görünüyor.

Halka arzının yapıldığı günden beri ciddi anlamda artış gösteren Aselsan hisseleri, savunma sanayinde yapılan yeni projeler ve bu projelerin halka tanıtımının çok doğru şekilde gerçekleştirilmesi sayesinde çok stabil bir yükseliş trendine girdi. Bu yükselişi iyi değerlendiren Aselsan, tanıtımlar ve diğer çalışmalar ile yatırımcıya çok daha büyük bir güven vererek, 2018 boyunca hisselerinin değerini korudu.

2019 itibariyle yine aynı politikayı izlemesi beklenen Aselsan, hem devlet tarafından desteklenen bir kuruluş olması, hem de 2019’da sermaye artırımına gitme ihtimalinin güçlenmesi ile hisselerinde yükseliş yaşayacak gibi görünüyor.

2019’da Aselsan Hisseleri Ne Olur? Yükselir Mi?

2019 borsa açısından düşüş yılı olacak gibi görünüyor. Özellikle siyasi belirsizlikler, kur baskısı ve diğer etmenlerin gelişen ülke piyasaları üzerinde baskı yaratması nedeniyle öngörülen bu durum elbette Aselsan hisselerini de etkileyecek.

Ancak, 2019’da Aselsan Hisseleri için istisnai bir durum söz konusu. Borsada işlem yapan şirket alanlarından belki de siyasi ve ekonomik baskılardan en az etkileneni olan savunma sanayi, Aselsan hisselerini yatırımcılar için güvenli bir liman haline getirmekte.

Aselsan, 2018 yılında yakaladığı yükseliş trendini sürdürecek gibi görünüyor. Ancak bu trendin 2019’da ne kadar devam edeceği meçhul. Yatırımcıların boğa piyasasında olduğunu düşündüğü Aselsan hisseleri, 2019’da da bu şekilde devam ederse yüksek kazançlar sunabilir. Özellikle Borsa İstanbul’un düşüş trendine girmesi halinde, Aselsan hisselerinin kazancını koruması veya nötr kalması durumunda yatırımcılar güven tazeleyerek uzun vadeli alımlara başlayabilir. Bu durum ASELS’i sadece 2019 için değil, sonraki yıllar için de kazançlı bir hisse konumuna getirebilir.

2019 Aselsan Hisse Analizi

2019 yılında borsanın durumunun oldukça karmaşık olması hisseler üzerinde analiz yapmayı zorlaştıran bir unsur. Fakat Aselsan hisseleri gibi belli hisselerde öngörüde bulunmak, diğerlerine kıyasla çok daha kolay olmakta.

Aselsan hisselerinin 2019 analizi için öncelikle geçmiş yılları incelemek gerekli. Volatilite grafiklerini inceleyerek, 2019’da Aselsan Hisseleri ne kadar değer kazanacak öngörebiliriz. Aselsan, 2018’i karlılıkla kapattı. Yüksek karlılık, beraberinde kısa ve orta vadeli kar satışı beklentisinde olan yatırımcıların da ASELS hisselerine yatırım yapmasını sağladı.

Hem hissenin ilgi çekmesi, hem de yeni yatırımcıların da alım yapması ile birlikte, Aselsan 2018’i fazlasıyla kazançlı geçirdi.

2019 yılı ele alındığında, Aselsan’ın benzer yönde hareket edeceği tahmin ediliyor. Ancak bazı belirsizlikler hisse üzerinde baskı yaratabilir.

Aselsan Hisseleri Neden Düşüyor – Düşebilir?

Borsa İstanbul’da işlem gören her hisse senedinde olduğu gibi, Aselsan hisselerinde de düşüş ve yükseliş ihtimalleri eşit ölçüde mevcut. Fakat, Aselsan gibi belli hisselerde düşüş ve yükseliş daha net uçlara sahip.

Siyasi Belirsizlikler

2019’da yaşanması muhtemel olan bazı siyası belirsizlikler, her hisse üzerinde baskı yarattığı gibi Aselsan hisseleri üzerinde de baskıya neden olabilir. Bu baskı düşüşe neden olabilecek olsa da, savunma sanayinde faaliyet gösteren şirketlerin üzerindeki siyasi baskı faktörü diğer hisselere kıyasla daha düşük hissedilmekte.

Siyasi belirsizlikler, yaşanmadan önce etkisini göstermesi nedeniyle yatırımcılara belli hisselerden daha kolay çıkış imkan sunmakta. Aselsan da bu tarz hisseler arasında gösteriliyor. 2019’da yatırımlarınız sırasında düşüş trendini fark etmeniz durumunda, ASELS hisselerinden güvenli bir şekilde çıkış yapabilmeniz mümkün.

Ekonomik Belirsizlikler

Savunma sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin en büyük düşmanı ekonomik belirsizlikler olarak biliniyor. Aselsan hisseleri siyasi belirsizliklere karşı dayanıklı olsa da, ekonomik belirsizlikler beklenmedik kayıplara neden olabilir.

Aselsan hisseleri, ekonomik belirsizliklerin yaşatabileceği düşüşlere karşı oldukça hassas. Bu nedenle yatırımcıların mutlaka iyi analiz etmesi tavsiye edilmekte. Piyasayı okuyarak, diğer hisseleri takip ederek alım ve satım işlemleri gerçekleştirilmeli.

Panik Satışları

Borsa İstanbul genelinde yaşanabilecek panik satışları direk olarak ASELS hisselerini de etkileme potansiyeline sahip. Her hissede bulunan bu ihtimal, küçük veya büyük her yatırımcı için mutlaka değerlendirilmesi gereken bir faktör.

Panik satışları, siyasi belirsizlik, ekonomik daralma, beklenmedik gelişmeler ve buna benzer pek çok faktörden kaynaklı gerçekleşebilir. Panik satışlarını tespit etmenin ve buna uygun pozisyon almanın belirgin ve net bir yolu bulunmamakta. Ancak piyasayı okuyarak, ne durumda hisselerinizi elden çıkarmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Kar Satışları

Aselsan hisselerini kar satışları düşük miktarlarda da olsa düşürebilir. ASELS, her ne kadar uzun vadeli yatırım yapılabilir bir hisse olarak görülüyor olsa da, kar satışı yapmak isteyen yatırımcılar da bu hisseyi mutlaka portföylerinde barındırmak zorunda.

Kar satışları, piyasada herhangi bir olumsuz gösterge olmadığı dönemlerde ASELS’in düşüş yaşamasına veya yükselişinin kesilmesine yol açabilir. Bu durumu iyi takip etmeniz durumunda, kar satışlarının ayı piyasasına veya panik satışlarına neden olmaması halinde orta – uzun vadede zararınızı toplama ihtimaliniz yüksek.

ASELS hisseleri oldukça değişken fiyatlandığı için diğer hisselere kıyasla daha sıkı takip gerektiriyor. Özellikle borsa grafiklerini doğru okumanız, hisselerinizi ne zaman zarar etmeden elden çıkarabileceğinize dair size fikir verecektir.

Ayı Piyasası

Aselsan hisselerinin herhangi bir depresyon yaşanmadığı durumlarda düşüşe geçmesinin en muhtemel sebebi ayı piyasasına girmesi olarak gösterilebilir. Uzun süre yüksek karlılık ile devam eden her hisse senedinde olduğu gibi, bir süre sonra ayı piyasasına girmesi beklenen ASELS hisseleri, 2019’da bu durumu yaşayabilir.

2019, Aselsan için yükseliş yılı olarak tahmin ediliyor olsa da, yatırımcıların her koşulda tedbirli olması oldukça önemli. Bu nedenle ASELS’in grafiklerini yakından takip etmeniz ve ayı piyasası ihtimalini her zaman değerlendirmeniz tavsiye ediliyor.

2019 Aselsan Hisse Yorumları Ne Yönde?

Pek çok yatırımcı, özellikle 2019 yılı için borsa tahmini yapmaktan çekiniyor. Bunun en büyük sebebi, 2019’un pek çok şirket için belirsizliklerle dolu bir yıl olarak gösterilmesi. Ancak, Aselsan hisseleri hakkında yatırımcıların ortak görüş bildirdikleri bazı konular bulunuyor.

Eğer Aselsan hisseleri herhangi bir ekonomik baskıdan ve siyasi belirsizlikten etkilenmezse, 2018 yılında gösterdiği yükseliş performansını 2019’da da göstermeye devam edebilir. Savunma sektöründe bulunan şirketlerin baskıya daha dayanıklı olması, Aselsan’ı bu ihtimaller nedeniyle yaşanabilecek bir düşüşten diğer hisseler kıyasla daha güvende pozisyonlandırıyor.

Yatırımcıların pek çoğu, 2019’da ASELS hisselerinde kar satışlarının mümkün olacağı konusunda görüş bildirmekte. Özellikle BIST’in düşüş yaşaması durumunda güvenli liman olarak görülecek olan ASELS, yatırımcılara kar satışı yaptıracak seviyede yükselişler yaşatabilir.

Aselsan hisselerinin uzun vadede yatırım için uygun yapıda olması da yatırımcılar için olumlu bir detay olarak öne çıkarılıyor. Uzun vadede yatırımlar için uygun olan hisselerde panik satışlarının daha az olması ve kar satışlarının dengeli dağıtılması, ani düşüşlere ve piyasa dalgalanmalarına karşı güvenli bir pozisyon alınmasına olanak sağlıyor.

Yatırımcıların çok büyük kısmı 2019’da Aselsan Hisseleri ‘nin kazandıracağını düşünüyor. Ancak borsada kesin yargılarla konuşmanın imkansız olmasından dolayı, her koşulda piyasanın izlenmesi ve alım – satım aralıklarının kaçırılmaması fazlasıyla önemli.

Yorum yapın